Jarmark na zdrowie. Pierwszy raz w historii Dominika tyle badań

Tylu możliwości zdrowotnych porad, badań, zabiegów, ćwiczeń, pomiarów podczas Jarmarku św. Dominika dotąd nie było. Od 31 lipca do 14 sierpnia 2016 roku każdego dnia za darmo będzie można m.in zbadać poziom glukozy i ciśnienia we krwi, poradzić się fizjoterapeuty i dietetyka, ale też wykonać spirometrię lub badanie w kierunku... marskości wątroby.

Jarmark na zdrowie. Pierwszy raz w historii Dominika tyle badań
A
A
data publikacji: 31 lipca 2016 r.

W tym rok Jarmark św. Dominika w Gdańsku to też szereg porad, badań, konsultacji zdrowotnych
W tym rok Jarmark św. Dominika w Gdańsku to też szereg porad, badań, konsultacji zdrowotnych
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

- Oferta jest rzeczywiście bardzo rozbudowana, rok temu było to tylko kilka dni podczas całego jarmarku, w tym - pełne dwa tygodnie - mówi Małgorzata Pisarewicz rzecznik Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku. - Ale z doświadczeń lat poprzednich wynika, że zdrowie cieszy się ogromną popularnością. Dlatego Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego na swoim stoisku w tym roku zaprezentuje ofertę szpitali, które prowadzi. Chcemy przybliżyć je mieszkańcom, pokazać co robią i zaoferować badania, które można w takich warunkach wykonać.

Namiot - stoisko urzędu stanie na Targu Węglowym w pobliżu Akademii Sztuk Pięknych, będzie "czynny" codziennie od godz. 12.00 do 18.00. Badania przeprowadzą lekarze, pielęgniarki i ratownicy z 12 pomorskich szpitali – jednostek samorządu województwa pomorskiego.

Codziennie odbywać się będą pokazy i szkolenia udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, badania ciśnienia i poziomu cukru we krwi, pomiary masy ciała i analizy wskaźnika BMI. Przy pawilonie zaparkuje także krwiobus, w którym 1 i 8 sierpnia będzie można oddać honorowo krew.
 

Co proponują szpitale?

Gdański szpital Copernicus czeka 1, 7 i 8 sierpnia na chętnych, by udzielić porad i konsultacji ze specjalistami ze szkoły rodzenia. Położne odpowiedzą na pytania dotyczące pielęgnacji, opieki, poradnictwa laktacyjnego i innych wyzwań, które pojawiają się przed młodymi rodzicami. Będzie również można poznać informacje o profilaktyce przeciwnowotworowej i samobadania piersi.

Wojewódzki Zespół Reumatologiczny im. dr Jadwigi Titz-Kosko w Sopocie 2 sierpnia zaktywizuje całe rodziny: zaplanowano gimnastykę stóp i dłoni, ćwiczenia na kręgosłup, przygotowano orbitrek, bieżnię i rowery stacjonarne. Będzie można wykonać diagnostykę wad postawy u dzieci i młodzieży i zbadać stronę podeszwową stóp oraz wysłuchać instruktażu prawidłowej postawy ciała dziecka podczas nauki i zabawy.

Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku 3 sierpnia oferuje porady dietetyka w chorobach układu pokarmowego i po antybiotykoterapii, badania spirometryczne, porady lekarskie dotyczące marskości wątroby, chorób przewodu pokarmowego i boreliozy. To również możliwość zbadania wątroby nieinwazyjną metodą – fibroscanem.

Szpital Specjalistyczny im. Floriana Ceynowy sp. z o.o. w Wejherowie 4 i 5 sierpnia zaprasza na pokazy zespołu ratownictwa medycznego – resuscytację krążeniowo-oddechową z użyciem defibrylatora AED. Będzie można dowiedzieć się co robić po ukąszeniu kleszcza, jak udzielać pierwszej pomocy w oparzeniach, złamaniach, omdleniach i zatruciach. Specjaliści udzielą też konsultacji ortopedycznych w zakresie chorób zwyrodnieniowych stawów, chirurgii ręki i dny moczanowej oraz zaprezentują zestaw do pobierania komórek macierzystych z krwi pępowinowej.

Na konsultacje alergologiczne, logopedyczne oraz pediatryczne dotyczące szczepień oraz po instrukcje obsługi ampułkostrzykawki w przypadku konieczności udzielenia pierwszej pomocy w anafilaksji będzie można przyjść 9 sierpnia do przedstawicieli Szpitala Dziecięcego Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku.

Wojewódzki Szpital Psychiatryczny im. prof. Tadeusza Bilikiewicza w Gdańsku, Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych im. Stanisława Kryzana w Starogardzie Gdańskim i Centrum Zdrowia Psychicznego w Słupsku będą 10 sierpnia udzielać porad lekarskich dot. szeroko pojętego zdrowia psychicznego, dokonywać pomiaru stresu, uczyć sposobów radzenia sobie ze stresem i promować higieniczny tryb życia.

Szpitale Wojewódzkie z Gdyni 13 sierpnia proponują konsultacje dermatologiczne i badanie dermoskopem. 
 

Cała oferta „Pomorskie dla Zdrowia" – Jarmark św. Dominika 2016Alicja Katarzyńska (0)
www.gdansk.pl
alicja.katarzynska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
Alicja Katarzyńska (0)
www.gdansk.pl
alicja.katarzynska@gdansk.pl
więcej tekstów autora