• Start
  • Wiadomości
  • Jak uczcić rotmistrza Pileckiego? Szkolnym konkursem i grą terenową

Konkurs szkolny i gra terenowa ku czci rotmistrza Pileckiego

Miało być ciekawie, atrakycjnie dla modych ludzi, ale też merytorycznie i rzetelnie. I było. W czwartek, 26 kwietnia, odbył się finał drugiej już edycji projektu "Po Pierwsze – Pamiętać!" poświęconego postaci Witoda Pileckiego. Zorganizowano go w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 na Przymorzu Wielkim.
26.04.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W czwartek, w Parku Reagana, odbyła się gra terenowa poświęcona pamięci rotmistrza Pileckiego
W czwartek, w Parku Reagana, odbyła się gra terenowa poświęcona pamięci rotmistrza Pileckiego
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

W ubiegłym roku, w trakcie jednego ze spotkań z dyrektorami gdańskich szkół samorządowych, wiceprezydent Piotr Kowalczuk zaproponował, by promować wśród uczniów postać i dokonania rotmistrza Witolda Pileckiego.

- Odpowiedzieliśmy na tę prośbę - mówi Aleksandra Drewing, zastępca dyrektora ZSP nr 1. - W ramach tego projektu zaprosiliśmy naszych uczniów z klas VI do konkursu na stworzenie prezentacji multimedialnej o rotmistrzu. Jego zwycięzcy przeszli do kolejnego, międzyszkolnego etapu. Ten nie miał już formy konkursu, ale spotkania, którego celem było propagowanie wiedzy wśród dzieci o Pileckim. Zaprosiliśmy także szóstoklasistów z innych gdańskich szkół i nazwaliśmy ich "grupą zaangażowanych historyków". Do szkół, które odpowiedziały na nasz apel, wysłaliśmy zwycięską prezentację we wspomnianym konkursie.

W czwartek, 26 kwietnia, wszyscy uczestnicy projektu: uczniowie czterech gdańskich szkół, w sumie 32 osoby, spotkali się na Przymorzu.

Młodzi ludzie najpierw obejrzeli prezentację przygotowaną przez Artura Chomicza z gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, a potem wzięli udział w terenowej grze historycznej zorganizowanej na terenie Parku Reagana.

W grze terenowej wzięło udział 32 uczniów z czterech gdańskich szkół
W grze terenowej wzięło udział 32 uczniów z czterech gdańskich szkół
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

- Kładliśmy duży nacisk, by gra była prowadzona ku czci rotmistrza Pileckiego. Tu nie było wygranych czy przegranych, wszyscy na koniec dostali takie same upominki. W tym wszystkim chodziło przede wszystkim o to, by ci młodzi ludzie zanieśli do swoich szkół wiedzę o tym człowieku, by o nim mówili - zaznacza dyrektor Drewing.

W ten projekt zaangażowali się też gdańscy harcerze.

- Chcieliśmy przedstawić dzieciom postać rotmistrza nie tylko w formie "suchego tekstu" czy opowiadania, ale też pokazać, że bycie Pileckim oznacza sprawność fizyczną i odwagę. Zadania były więc tak przygotowane, by w dużym stopniu przedstawić uczniom to co robił, w jaki sposób działał, czym zasłużył się dla Polski - tłumczy Piotr Fas, podharcmistrz Hufca Gdańsk "Portowa", prowadzący też 69. Gdańską Drużynę Harcerzy, która stara się o przyjęcie imienia rotmistrza Pileckiego.

Rotmistrz Witold Pilecki żył w latach 1901 - 1948. Był współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej, żołnierzem Armii Krajowej, więźniem i organizatorem ruchu oporu w obozie koncentracyjnym w Auschwitz. Był też autorem raportów o Holocauście, tzw. Raportów Pileckiego. Przeżył wojnę, ale jako "wróg ustroju" został skazany przez komunistyczne władze Polski Ludowej na karę śmierci.

TV

Nowi mieszkańcy na Ujeścisku