Jak rozmawiać z dzieckiem w żałobie? Podpowie psycholog

Zazwyczaj nie wiadomo, jak zacząć. Co w ogóle powiedzieć pięcio- czy dziewięciolatkowi, któremu umarła mama. Dorośli czują się w takiej sytuacji niezręcznie, bo nie wiedzą, jak rozmawiać z dziećmi o śmierci. Problem mają też nauczyciele, którzy zastanawiają się, jak traktować uczniów pogrążonych w żałobie. Warto skorzystać ze wskazówek specjalistów: psychologów i osób związanych z Fundacją Hospicyjną.
02.11.2015
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Jak rozmawiać z dziećmi o śmierci? Ten problem nabiera ostrzejszych rysów w okresie Wszystkich Świętych. Na zdjęciu uczestnicy modlitwy międzywyznaniowej na Cmentarzu Nieistniejących Cmentarzy w Gdańsku 1 listopada 2015 r.

Na czwartek, 5 listopada 2015 r., zaplanowano konferencję szkoleniową „Zapomniani żałobnicy – o żałobie dzieci i młodzieży". Spotkanie odbędzie się w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym. Udział jest bezpłatny.

Konferencja „Zapomniani żałobnicy – o żałobie dzieci i młodzieży" otwiera cykl szkoleniowy dla kadry zarządzającej i nauczycieli placówek oświatowych w województwie pomorskim
w ramach programu „Tumbo pomaga” Fundacji Hospicyjnej. W ramach cyklu szkoleniowego odbędą się:

• warsztaty (dwa dni po 8 godzin lekcyjnych, 8.00-15.00, dni powszednie). Terminy: listopad 2015 r. - styczeń 2016 r., sala konferencyjna Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza, Gdańsk, ul. Kopernika 6

• spotkanie ewaluacyjne: 3 lutego 2016 r., godz. 12.00-15.00, sala konferencyjna Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza, Gdańsk, ul. Kopernika 6

 

Szkolenia realizowane są dzięki środkom miasta Gdańsk.

Konferencja jest skierowana przede wszystkim do nauczycieli i dyrektorów placówek szkolnych, ale każdy chętny może wziąć w niej udział. Bo problem dotyczy niemałej liczby osób. W całej Polsce Fundacja Hospicyjna, prowadząca Fundusz Dzieci Osieroconych, ma ponad 700 podopiecznych. Tylko w województwie pomorskim jest ich ponad 200. Dzięki środkom z tego funduszu osierocone dzieci i młodzież otrzymują wyprawki szkolne, stypendia, a także prezenty z okazji Dnia Dziecka i Bożego Narodzenia. Wsparcie ekonomiczne jest ważne, gdy zabraknie jednego z rodziców, a więc i źródła dochodu dla rodziny.

Ale dzieci potrzebują również pomocy psychologicznej. Agnieszka Paczkowska, psycholog z gdańskiego hospicjum, podkreśla, że każdy przeżywa żałobę inaczej. Niektórzy chcą rozmawiać o swojej tragedii, a inni nie. Często dzieci chcą w tym czasie być jak najbliżej rodzica, który żyje, dlatego czasem nie chcą wychodzić z domu, iść do szkoły.

– Co ważne, wbrew częstej opinii, żałoba u dziecka wcale nie trwa krótko. Jeżeli nie pokazuje ono smutku, nie oznacza to, że go nie czuje – podkreśla Agnieszka Paczkowska.

Problem jednak w tym, że mało kto potrafi profesjonalnie zająć się małymi żałobnikami. Podczas jednego ze szkoleń, które przeprowadzono w ostatnim czasie dla psychologów społecznych, ci przyznali, że nie czują się kompetentni, by zmierzyć się z takim problemem u potrzebujących. Jak więc mają sobie poradzić nauczyciele?

Okazuje się, że dużo nie trzeba. Dzieci w takich chwilach potrzebują po prostu uwagi. Po lekcji nauczyciel może podejść do ucznia i przyznać, że widział jego łzy, gdy poruszano dane zagadnienie, albo że dziecko patrzyło w okno, kiedy gorąco dyskutowano na jakiś temat.

Bez względu na to, czy śmierć przyszła nagle, czy nastąpiła po ciężkiej chorobie, boli ona najbliższych. Maluchy, które straciły kogoś z rodziny, potrzebują podstaw bezpieczeństwa. – Buduje się je poprzez kontakt, rozmowę. Ważne, by nie zaprzeczać temu, co czuje dziecko. Należy akceptować te emocje. Dobrze jest też utrzymywać dotychczasowe rytuały domowe, bo dzieci lubią ramy. Jeżeli w domu każdego dnia przygotowywany był na przykład rodzinny obiad, niech tak nadal będzie – podpowiada psycholog.

Jeżeli ktoś z naszych Czytelników znajduje się w takiej sytuacji albo Państwa krewni bądź znajomi nie wiedzą, co robić, i szukają wsparcia, podpowiadamy: pewne wskazówki można znaleźć na portalu programu „Tumbo pomaga”.

Osoby zainteresowane udziałem w konferencji powinny zarejestrować się na stronie www.zalobadzieci-szkolenie.konfeo.com.

 

Program konferencji szkoleniowej „Zapomniani żałobnicy – o żałobie dzieci i młodzieży”

Gdański Park Naukowo-Technologiczny, Gdańsk, ul. Trzy Lipy 3, blok B, sala ABC

 

9.00-9.30 Rejestracja uczestników

 

9.30-9.40 Otwarcie konferencji

 

SESJA I – PROCES ŻAŁOBY

 

9.40-10.30 Proces żałoby u dzieci i młodzieży – Maria Rogiewicz

 

10.30-11.00 Problemy osób pomagających w relacji z dzieckiem osieroconym – Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej

 

11.00-12.00 Przerwa

 

11.00-12.00 Konferencja prasowa poświęcona kampanii społecznej na temat osierocenia i żałoby u dzieci pod hasłem „Dzieci radzą sobie same tylko w bajkach”. Eksperci: Maria Rogiewicz, Marlena Kossakowska, Agnieszka Paczkowska, ks. Piotr Krakowiak, Piotr Kowalczuk, Alicja Stolarczyk

 

SESJA II – FORMY WSPARCIA

 

12.00-12.25 Prezentacja programu „Tumbo pomaga” – Alicja Stolarczyk

 

12.25-12.50 Choroba w domu z perspektywy dziecka – Krystyna de Walden-Gałuszko

 

12.50-13.15 Śmierć w wyniku nagłych zdarzeń a przebieg żałoby – Marlena Kossakowska

 

13.15-13.40 Wsparcie duchowe osieroconych – ks. Piotr Krakowiak SAC

 

13.40-14.05 Żałoba w szkole – Agnieszka Paczkowska

 

14.05-14.30 Pytania i dyskusja

TV

Światowa stolica bursztynu