• Start
  • Wiadomości
  • Inżynierowie orzekli: tunel pod Martwą Wisłą to Budowa Roku

Inżynierowie orzekli: tunel pod Martwą Wisłą to Budowa Roku

Tunel drogowy pod Martwą Wisłą w Gdańsku został uznany “Budową Roku 2015” przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa. Wyróżnienia trafiły do innych gdańskich inwestycji. - Obiekty nagrodzone to najlepsze z najlepszych, takie w których dostrzegamy myśl twórczą projektantów, wysiłki inwestorów oraz trud wykonawców - podkreślił Zdzisław Binerowski, jeden z jurorów.
25.05.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Tunel - tak wyglądał w sierpniu 2015 r. Zespół pracuje w pocie czoła.

Konkurs „Budowa Roku” jest jednym z najbardziej prestiżowych przeglądów osiągnięć polskiego budownictwa. Organizowany jest przy współudziale Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa oraz Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 24 maja 2016 r. w gmachu Naczelnej Organizacji Technicznej w Warszawie. W 26. edycji konkursu nagrody i wyróżnienia przyznano w 10 kategoriach, w tym m.in.: osiedla mieszkaniowe i budynki mieszkalne o wartości do 25 mln zł (oraz o wartości powyżej 25 mln zł), obiekty dydaktyczne i laboratoryjne, biurowo-usługowe, użyteczności publicznej, obiekty komunalne i komunikacja, drogowo-kolejowe, obiekty rewitalizowane oraz obiekty oceniane indywidualnie.

Tunel drogowy pod Martwą Wisłą został uznany za najlepszą Budowę Roku 2015 w kategorii „Obiekty oceniane indywidualnie”.

- Jest satysfakcja, bo to uznanie naszego środowiska - powiedział Piotr Czech, inżynier kontraktu z Gdańskich Inwestycji Komunalnych, które prowadziły inwestycję. - Nagroda jest zwieńczeniem pracy całego zespołu Gdańskich Inwestycji Komunalnych i projektantów. Trzeba pamiętać, że budownictwo to gra zespołowa.
 

Pozostałe gdańskie nagrody:

  • II stopnia w kategorii „budynki biurowo-usługowe” otrzymał wykonawca budynku biurowego LPP SA w Gdańsku przy ul. Łąkowej za kompleksową modernizację byłej fabryki tytoniu. Obecny biurowiec był siedzibą Gdańskiego Monopolu Tytoniowego i bez większych zniszczeń przetrwał wojnę. Z uwagi na to, że jest umiejscowiony na obszarze wpisanym do rejestru zabytków, modernizację nadzorował konserwator zabytków. W budynku w trakcie rewitalizacji zachowano najważniejsze, charakterystyczne cechy architektury modernistycznej, tworząc jednocześnie nowoczesne przestrzenie.

Siedziba firmy LPP przy ul. Łąkowej

System ILS II kategorii na gdańskim lotnisku widziany z kabiny pilotów.

  • III stopnia w kategorii „Obiekty dydaktycznie i laboratoryjne” dla twórców budynku B Centrum Nanotechnologii Politechniki Gdańskiej, w którym swoją siedzibę ma również uczelniane Centrum Nauczania Matematyki i Kształcenia na Odległość.

Centrum Nanotechnologii B na Politechnice Gdańskiej.

Tylko Kazimierz oferuje takie widoki.

  • III stopnia w kategorii „Obiekty rewitalizowane” dla Garnizonu Kultury. Budynki zgłoszone do konkursu, odrestaurowane pod nadzorem konserwatora zabytków, są częścią największego realizowanego w Trójmieście projektu budowy obiektów kultury, zlokalizowanego w nowej dzielnicy Garnizon.

Garnizon Kultury by night.

- Polska z każdym rokiem pięknieje - powiedział po konkursie Ryszard Trykosko, przewodniczący Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa. - Powstaje coraz więcej obiektów budowlanych charakteryzujących się wyjątkowymi walorami architektonicznymi, nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi, wysoką jakością wykonawstwa. Stąd corocznie przed jury wyjątkowo trudne zadanie - dokonać jak najbardziej sprawiedliwych wyborów.

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej