• Start
  • Wiadomości
  • Instytut Kultury Miejskiej czeka na dobre pomysły - do 10 kwietnia

Instytut Kultury Miejskiej czeka na dobre pomysły - do 10 kwietnia

Otwarty IKM to program dla gdańszczan, którzy chcą zorganizować własne wydarzenie kulturalne. W sieni Instytutu można zaplanować koncert, wykład czy warsztaty. Dostaniemy wsparcie merytoryczne i finansowe. IKM czeka na zgłoszenia do 10 kwietnia 2018.
31.03.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Gramy razem. Wieczór z muzyką kameralną odbędzie się 23 kwietnia. Wśród wykonawców studenci Akademii Muzycznej. Nz: Dominika Glapiak



Kto nie zna takiej historii: "mam gitarę i kilku kolegów: na basie, solówce i perkusji. Piszę wiersze i muzykę. Ćwiczymy w garażu u wujka, ale marzymy o występach na stadionie dla tysięcy fanów." Ale jak to zrobić bez pieniędzy i menedżera?

Na początek można przyjść do Instytutu Kultury Miejskiej na ul. Długi Targ 39/40 i zagrać swój pierwszy koncert. Zaprosić rodzinę i przyjaciół, wydrukować ulotki, kupić wodę i soki dla gości. Niemożliwe? A jednak!

- Program Otwarty IKM działa już od dwóch lat - wyjaśnia Marta Bańka z IKM. - W tym czasie aż 95 organizatorów znalazło tu pomoc i szansę na realizację swoich planów. Odbywały się tu warsztaty dla dzieci, dorosłych i seniorów, występy teatralne, projekcje filmowe i koncerty. Dużą popularnością cieszą się spotkania o podróżach, najczęściej łączone z warsztatami lub pokazami multimedialnymi. Łącznie gościliśmy już ponad 2200 osób.

Dzieci na warsztatach teatralnych, 23 kwietnia, poznają krótką historię teatrzyków Kamishibai a następnie zobaczą dwie inscenizacje

Nie trzeba być zawodowcem, żeby zostać organizatorem. To wyzwanie dla osób prywatnych, aktywistów, animatorów kultury, ale też organizacji pozarządowych, grup nieformalnych czy instytucji.

- Warunek jest jeden: organizatorem projektu musi być mieszkaniec Gdańska lub metropolii - tłumaczy Bańka. - Natomiast prelegent lub osoba realizująca warsztaty - już nie. Może pochodzić z dowolnego miejsca na Ziemi.

Kolejna dobra wiadomość - nie trzeba mieć pieniędzy. Zarówno imprezy, jak i ich organizacja są bezpłatne.

- IKM nie pobiera opłat za światło, prąd czy wodę - wyjaśnia Bańka. - Można za to liczyć na, również bezpłatne, udostępnienie wyposażenia: ekranu, rzutnika, stołów, krzeseł, termosu czy kubków i pomoc merytoryczną pracowników IKM.

Jeśli jednak potrzebujemy większej ilości sprzętu - tu już inwencja leży po naszej stronie.

Za to brak pieniędzy na zakup np. papieru czy kleju niezbędnych do przeprowadzenia zajęć też nie jest problemem. W takiej sytuacji możemy ubiegać się o wsparcie finansowe, w wysokości do 500 zł.

Pracownicy IKM pomogą też w promocji naszego wydarzenia publikując informację o nim w miesięcznej ulotce Instytutu Kultury Miejskiej, w harmonogramie wydarzeń Otwarty IKM, oraz na stronie programu.

Kaya Kotarska i Adam Suski - koncert 13 kwietnia 2018 r.


Co robią inni?

Pomysły na imprezy są bardzo różne. W 2017 roku Katarzyna Rosińska, biolog i współzałożycielka Leśnego Przedszkola Wilczek wraz z Ewą Czapiewską, inicjatorką “Bazy Marzeń. Trójmiejskiego Leśnego Ogrodu Wolnych Dzieci”, opowiadały o idei leśnych przedszkoli; Kamila Skalska, psycholożka przeprowadziła warsztaty z języka migowego; Agnieszka Kochańczyk, absolwentka ASP uczyła szycia, a Robert Dolewski wyjaśniał popularność Schopenhauera w internecie.

Czas na nowe pomysły

Plan na kwiecień już jest: - W kwietniu odbędzie się recital skrzypcowy, warsztaty bębniarskie dla seniorów, warsztaty robienia witrażu i decupage oraz przedstawienie teatralne dla dzieci - opowiada Marta Bańka.

Ale na maj jeszcze nie. Zgłoszenia można przysyłać do 10 każdego miesiąca, więc jeśli chcemy zorganizować wydarzenie w maju, mamy czas na zgłoszenie go do 10 kwietnia.

Formularz i regulamin programu dostępne są w zakładce na stronie: http://otwarty.ikm.gda.pl/.

Wstęp na wydarzenia zawsze jest bezpłatny, a materiały zapewnione.

Więcej na: www.otwarty.ikm.gda.pl

Program Otwarty IKM w kwietniu


13 kwietnia, godz. 19.00 – 20.30 | Kultura dla każdego w kameralnej przestrzeni Gdańska – recital skrzypcowy

Prezentacja utworów, których kompozytorami są m.in.: Jan Sebastian Bach; Henryk Wieniawski; Niccolò Paganini. Organizator: Beata Futyma-Suska, wykonanie: Kaya Kotarska, Adam Suski.


Czy słuchanie muzyki klasycznej jest nudne? Może warto dowiedzieć się więcej na temat tego rodzaju sztuki? Dlaczego będąc na koncercie odczuwamy więcej niż słuchając tej samej muzyki za pomocą multimediów? Dlaczego muzyka kameralna zachwycała pokolenia? Odpowiedzi między innymi na te pytania chce Państwu udzielić dwoje utalentowanych młodych wirtuozów skrzypiec: Kaya Kotarska (16 lat, sukcesy w międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach skrzypcowych) i Adam Suski (17 lat, koncertował w Danii, Royal Albert Hall w Londynie czy na festiwalu Wratislavia Cantans). Recital uzupełniony będzie prelekcją przybliżającą uczestnikom wydarzenia historię utworów: daty powstania, okoliczności, anegdoty na tematy utworów i kompozytorów oraz przedstawiającą publiczności młodych wykonawców i ich dorobek artystyczny.

16 kwietnia, godz. 18.00 – 20.00 | Warsztaty bębniarskie dla seniorów

Warsztaty gry na bębnach djembe, połączone z koncertem relaksacyjnym przy użyciu mis tybetańskich, gongu oraz innych instrumentów etnicznych. Organizator: Ewa Włodarczyk, Koło Nr 11 PZERiI z siedzibą „ Scena Muzyczna” Gdańsk prowadzenie: Pachamama Marta Cichocka, zapisy: ewawlodarczyk17@wp.pl.


- Warsztat będzie krótką opowieścią dotyczącą historii oraz natury gry na bębnach djembe, o rytmie Djole oraz instrumentach na których będziemy grać. Na zakończenie uczestnicy położą się wygodnie na matach oraz oddadzą relaksowi przy akompaniamencie mis tybetańskich, gongu oraz innych instrumentów etnicznych – mówi prowadząca Marta Cichocka.

20 kwietnia, godz. 16.00 – 19.00 | Strefa sztuki - przystanek Starówka. Warsztaty witrażu

Organizator: Marek Średniawa, prowadzenie: Katarzyna Podhajska-Średniawa, zapisy: katarzyna@linedesign.pl.


Podczas warsztatu uczestnicy poznają tajniki witrażu (sposobów łączenia, technikę szklanej mozaiki, lutowanie ozdobne) przy niewielkiej pomocy instruktorki wykonają własnoręcznie witraż: w formie biżuterii czy zawieszki na okno, które zabiorą ze sobą do domu. - Zapraszamy na zajęcia osoby, które chcą doświadczyć gry światła, magii przezroczystych kolorów i poznać technikę pracy z kapryśnym materiałem jakim jest szkło – mówią organizatorzy.

23 kwietnia, godz. 16.00 – 18.00 | Warsztaty teatralne KAMISHIBAI - Poznaje legendy Gdańska

Organizator i prowadzenie: Marta Kłosowska; zapisy i informacje: marta.gutowskaa@gmail.com. Warsztaty dla dzieci w wieku 5-8 lat, które przybliżają uczestnikom świat teatrzyków w połączeniu z poznawaniem legend Gdańska.

Dzieci na warsztatach poznają krótką historię teatrzyków Kamishibai a następnie zobaczą dwie inscenizacje - Bajka o Wiśle oraz Szukając Marudka, o których porozmawiają z prowadząca. Pod okiem instruktorki uczestnicy warsztatu stworzą własny teatrzyk oraz podejmą próbę zilustrowania jednej legend o Gdańsku. Poznają legendę o Gdańskich lwach, papudze Heweliusza, Żabim Kruku oraz Stolemie.

Kamishibai - to w tłumaczeniu papierowy teatr, teatr obrazkowy lub inaczej teatr ilustracji. Określa się go jako technikę opowiadania, czytania, która wywodzi się z Japonii. Do przedstawienia wykorzystywane są plansze z obrazkami i tekstem oraz drewniana skrzynka – która służy jako parawan do przedstawiania kolejnych ilustracji.

23 kwietnia, godz. 19.00 – 20.30 | Gramy razem. Wieczór z muzyką kameralną

Organizator: Międzywydziałowe Koło Muzyki Kameralnej, Koło Naukowe Akordeonistów Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, prowadzenie: Dominika Glapiak, Paweł Zagańczyk.

Gramy razem to wieczór z muzyką kameralną. Koncert pokaże, jak piękną formą muzykowania jest zespołowość, która kryje się pod terminem „kameralistyka”. Wspólne oddychanie, rozmowa dźwiękami, wspólna koncepcja, ale też wspólna improwizacja. Nie może was zabraknąć! - zachęcają organizatorzy.

Zagrają: Maria Świgost - obój miłosny, Małgorzata Grzywacz - rożek angielski, Marcin Łukasik - obój, Nina Dmitrović - akordeon, Noel Dožić - akordeon, Maciej Zimka - Triple point, Martyna Podolska - akordeon, Julianna An - skrzypce, Barbara Kaszuba - skrzypce, Maciej Kacprzak - akordeon, Karol Sokołowski - wiolonczela, Marcin Kozioł - gitara, Małgorzata Wójcik - skrzypce, Roman Niczyparuk - skrzypce, Aleksandra Bogdanowicz - altówka, Teresa Konczal - wiolonczela, Wojciech Ulanowski - akordeon, Urszula Cieślak - skrzypce.


Na początku 2018 roku z inicjatywy Międzywydziałowego Koła Muzyki Kameralnej oraz Koła Naukowego Akordeonistów gdańskiej Akademii Muzycznej powstał pomysł wspólnego koncertowania oraz zaprezentowania studenckiej kameralistyki szerszej publiczności. Studenci chcą wychodzić poza mury akademickie, by pokazać, jak wiele wspólnego mają dźwięki z komunikacją międzyludzką, jak wiele świata codziennego ukrywa się w tej sztuce i jak bliska może ona być dla współczesnego odbiorcy.

27 kwietnia, godz. 16.00 – 19.00 | Strefa sztuki przystanek Starówka. Warsztaty decupage

Warsztaty decupage, którym uczestnicy i uczestniczki ozdobią kubki, puszki czy osłonki na doniczkę. Organizator: Ewa Janikowska, prowadzenie: Iwona Rozbicka, zapisy: iwonarozbicka@op.pl.

Technika decoupage polega na zdobieniu odpowiednio przygotowanej powierzchni wzorem wyciętym z delikatnego papieru. - Jeśli chcemy nadać nowe wartości starym przedmiotom, przywrócić im utracone piękno, zmienić przedmioty codziennego użytku w dzieła sztuki dekoratywnej, wystarczy odrobina wyobraźni i kolorowe serwetki – mówi Iwona Rozbicka prowadząca warsztaty.

TV

Kaszubi – tożsamość obroniona. Rozmowa z prof. Cezarym Obrachtem-Prondzyńskim