• Start
  • Wiadomości
  • In vitro w Gdańsku. Prezydent miasta ogłosił konkurs na wykonanie zabiegów

In vitro w Gdańsku. Prezydent miasta ogłosił konkurs na wykonanie zabiegów

Już w przyszłym miesiącu pierwsze pary będą mogły zgłosić się do miejskiego programu "wsparcia prokreacji dla mieszkańców Gdańska". Konkurs ogłoszono w tym tygodniu, a jego rozstrzygnięcie zaplanowano w pierwszych dniach października. Kto będzie mógł skorzystać z samorządowego wsparcia?
12.09.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Jeszcze tylko kilka tygodni i pierwsze gdańskie pary będą mogły skorzystać z programu dofinansowania przez miasto zabiegów in vitro

Zgodnie z założeniami gdański program dofinansowania zabiegów in vitro dedykowany jest osobom, które płacą (oboje) podatki w Gdańsku, zarówno parom formalnym, jak i nieformalnym. To wsparcie dla par, które wyczerpały inne możliwości leczenia niepłodności, bądź stosowanie ich jest bezcelowe.

Według szacunków specjalistów, problem z niepłodnością dotyczy w Gdańsku około 720 par, średnio - tak jak w całej Polsce - jest to od 12 do 15 proc. gdańszczan. By móc zakwalifikować się do programu trzeba spełnić kilka warunków medycznych. Kobieta musi:

  • być w wieku od 20 do 40 lat (warunkowo do 42 lat)

  • mieć odpowiedni poziom hormonów AMH (powyżej 0,7 ng/ml)

  • mieć co najmniej trzy pęcherzyki w jajniku

    Dofinansowanie z miejskiej kasy wyniesie do 5 tys. złotych (do 80 proc. kosztu) do każdej z trzech możliwych w programie prób. Budżet programu, kóry realizowany będzie do 2020 roku, to w sumie 3,5 mln złotych. Z czego w 2017 r. przeznaczono na jego realizację 500 tys. zł, a w kolejnych latach po 1 mln złotych na każdy rok.

Celem programu są przede wszystkim zabiegi in vitro, ale nie tylko. Zakłada on również edukację i wsparcie psychologiczne dla osób mających i obawiających się niepowodzeń w zakresie prokreacji.

- Chcemy w ramach programu edukować młodych ludzi obojga płci na temat prokreacji i uczulać na możliwe problemy. Kolejnym ważnym modułem programu jest wsparcie psychologiczne par leczących niepłodność, par z doświadczeniami w niepowodzeniach prokreacyjnych, będących w ciąży oraz w okresie połogu, jak również osób chorych onkologicznie – zaznacza Aleksandra Dulkiewicz, zastępca prezydenta Gdańska.

Pary będą mogły korzystać z konsultacji grupowych, indywidualnych, dla par i z moderowanych grup wsparcia.

Rozstrzygnięcie konkursu na wykonanie zabiegów in vitro nastąpi najpóźniej 6 pażdziernika 2017 r

Ostateczne wyniki konkursu zostaną opublikowane do 13 października br.

- Po tym terminie rozpoczniemy realizację programu – zapowiada Piotr Olech, zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego w gdańskim magistracie.

Rekrutacja przyszłych pacjentów prowadzona będzie w miejscu wskazanym przez zwycięzcę konkursu, a więc już w konkretnej klinice bądź przychodni.

Zgodnie z założeniami ogłoszonego konkursu, dostępność do świadczeń w ramach programu powinna być zapewniona przynajmniej przez sześć dni w tygodniu, w godz. 8.00-18.00 w dni robocze oraz w soboty (w godzinach zależnych od potrzeb, ale nie mniej niż 5 godzin). W razie konieczności, przychodnia bądź klinika może dodatkowo uruchamiać dyżury w dni wolne od pracy. Realizatorzy programu zobowiązani będą do zapewnienia możliwości rejestracji telefonicznej oraz elektronicznej przez cały czas w godzinach otwarcia.

Przeczytaj także:

Program in vitro dla gdańskich par wchodzi w  życie. Wojewoda nie widzi uchybień

Dofinansowanie zabiegów in vitro dla gdańskich par ruszy w lipcu. Nawet 15 tys. złotych na parę

TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę