• Start
  • Wiadomości
  • Igrzyska za drutami. O tym, jak polscy żołnierze uratowali olimpiadę

Igrzyska za drutami. O tym, jak polscy żołnierze uratowali olimpiadę

W 1940 i 1944 roku igrzyska olimpijskie nie odbyły się. Trwała II wojna światowa. O to, by sportowa rywalizacja nie zanikła zadbali polscy żołnierze osadzeni w obozach jenieckich. O igrzyskach tamtych lat opowiada niezwykła wystawa w Muzeum Poczty Polskiej. Zobaczyć można m.in. medale z drutem kolczastym i olimpijską flagę wykonaną z koszuli.
16.08.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Dyplom olimpijski

Pierwsze igrzyska olimpijskie tzw. ery nowożytnej odbyły się w 1896 roku w Atenach. Kolejne organizowano co cztery lata. W 1916 roku gospodarzem miał być Berlin, ale trwała akurat I wojna światowa i spotkanie najlepszych sportowców odwołano. Do podobnej sytuacji doszło jeszcze dwukrotnie: w 1940 roku (Tokio) i 1944 (Londyn). Powód to oczywiście II wojna światowa. 

By w tych piekielnie trudnych czasach idea olimpijska nie zanikła zadbali polscy żołnierze więzieni w obozach jednieckich. To oni namówili innych przetrzymywanych, by uczestniczyli w sportowej rywalizacji.

Konspiracyjne igrzyska olimpijskie 1940 roku rozpoczęły się 31 sierpnia 1940 roku w stalagu XIIIA Langwasser pod Norymbergą i trwały dziewięć dni. Igrzyska olimpijskie 1944 roku zorganizowano - już za zgodą władz obozowych - w dwóch oflagach: II C Woldenberg i II D Gross-Born.

O tamtych wydarzeniach opowiada wystawa zorganizowana przez Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

- Przypomnimy bohaterów tamtych wydarzeń i wybór z unikalnego zbioru pamiątek po nich. Wszystko to związane jest z igrzyskami, ale także z uprawianiem sportu w obozach - wyjaśnia dr Janusz Trupinda, kierownik oddziału Muzeum Poczty Polskiej. - Sport odgrywał w życiu więźniów niesłychanie istotną rolę. Nie tylko budował tężyznę fizyczną, ale także podtrzymywał na duchu, był odskocznią od obozowej codzienności i namiastką wolności. 

Medal z obwolutą z drutu kolczastego

Wśród eksponatów są zrobione własnoręcznie przez więzionych żołnierzy flaga olimpijska z koszuli, medale z drutu kolczastego, proporczyki, puchary, znaczki, komplet szachów obozowych, plakaty, dyplomy i listy gratulacyjne. 

- Chcemy przybliżyć postacie zapomnianych bohaterów igrzysk, ludzi, którzy, choć przegrali z Niemcami walkę orężem, pozostali niepokonani - zaznacza dr hab. Waldemar Ossowski, dyrektor MHMG.

Wystawę "Igrzyska za drutami" można oglądać w budynku Muzeum Poczty Polskiej na placu Obrońców Poczty Polskiej 1/2 w Gdańsku do 2 października 2016 roku. 
 

Więcej o wystawie:

Igrzyska za drutami


Zobacz inne wystawy w Gdańsku:

Wystawa "Bursztyn. Dzieła. Myrta" w Gdańsku

Normandia namalowana: Monet, Renoir, Delacroix 

Lux in Oriente – Lux ex Oriente

Wystawa "Biżuteria świata i fotografie Elżbiety Dzikowskiej"

Żuławskie Zegary Ludowe

Wystawa 13 maggio 81/ Zamach na Papieża



TV

Pracownicy magistratu oddali krew