I po meczu. Polska - Holandia 1:2 (ZOBACZ ZDJĘCIA)

Przedostatni sprawdzian reprezentacji Polski przed Euro 2016 za nami. Biało-czerwoni przegrali na Stadion Energa Gdańsk z Holandią 1:2. Na boisku pojawił się Sławomir Peszko z gdańskiej Lechii. Trybuny zapełnione były niemal do ostatniego miejsca, ale fani powodów do radości nie mieli zbyt wiele.
01.06.2016

Holandia, choć nie zakwalifikowała się na mistrzostwa Europy, które już 10 czerwca rozpoczynają się we Francji, jest ciągle klasowym zespołem. W rankingu FIFA zajmuje 17. miejsce, o dziesięć wyprzedza Polskę (27). Co ciekawe biało-czerwonych w tym zestawieniu wyprzedzają wszyscy grupowi rywale na Euro 2016. Niemcy są na 5. pozycji, Ukraina na 22. a Irlandia Północna - 26.

Polacy przegrali, bo w całym meczu byli słabsi, wolniejsi, mniej kreatywni. Popełniali też zdecydowanie więcej błędów w defensywie. Na pewno brakowało Grzegorza Krychowiaka, który nie zagrał ani minuty, bo ciagle dochodzi do siebie po niedawnym urazie. Ani minuty nie zagrał także Jakub Wawrzyniak z Lechii Gdańsk, który miał ostatnio problemy ze stopą. Być może jego obecność pozytywnie wpłynęłaby na zespół Adama Nawałki.

Na boisku pojawił się inny gracz Lechii - Sławomir Peszko. Miał kilka udanych rajdów, oddał dwa strzały, z których jeden minął słupek holenderskiej bramki o około metr. Niewiele zabrakło do szczęścia.

Gola dla Polski zdobył Artur Jędrzejczyk. Bliski trafienia do siatki był Arkadiusz Milik, który w 7. minucie z kilku metrów trafił w poprzeczkę.

- Nie mieliśmy zbyt wielu sytuacji bramkowych. W całym meczu byliśmy o pół tempa spóźnieni - przyznał już po spotkaniu polski napastnik.

Polacy w poniedziałek, 6 czerwca, w Krakowie zmierzą się z Litwą. Pierwszy mecz na Euro 2016 zagrają 12 czerwca z Irlandią Północną.

Polska – Holandia 1:2 (0:1)

Bramki: Artur Jędrzejczyk 60 - Vincent Janssen 33, Georginio Wijnaldum 76

Polska: Szczęsny - Piszczek (46 Cionek), Glik, Pazdan, Jędrzejczyk - Błaszczykowski (46 Kapustka), Zieliński, Mączyński (80 Jodłowiec), Milik (87 Stępiński), Grosicki (77 Peszko) - Lewandowski (67 Linetty)

Holandia: Cillessen - Tete, Bruma, van Dijk, Willems (46 van Aanholt) - van Ginkel (71 Strootman), Bazoer, Wijnaldum - Berghuis (67 Narsingh), Janssen (74 Dost), Promes

Żółte kartki: Lewandowski - Wijnaldum

AKTUALIZACJA, GODZ. 22.40

Kibice opuszczają stadion w Gdańsku. Wśród nich bracia Mak - Michał (Lechia Gdańsk) i Mateusz (Piast Gliwice). Który jest który?

KONIEC MECZU. POLSKA - HOLANDIA 1:2

93' Stępiński lewą stronę, ale brutalnie zatrzymany przez Brume. Czemu nie ma kartki? Ostatnia akcja meczu? Wrzutka Kapustki, Stępiński za boisko.

90' Peszko w pole karne, ale wybijają Holendrzy. I natychmiast kontra. W pole karne wpada Promes, piłkę niemal spod jego nóg zabiera Szczęsny. Sędzia dolicza trzy minuty.

89' Polacy szukają szansy. Jędrzejczyk z prawej strony, ale nikt nie dochodzi. Holendrzy tracą piłkę i jest rzut rożny. Goście wybijają na aut.

86' Strzał Peszko, ale obok słupka. Zmiana w polskich barwach. Stępiński za Milika.

85' Rzut wolny biało-czerwonych. Milik z 25 metrów metr nad poprzeczką.

81' Ależ niebezpiecznie. Groźny strzał z dystansu Promesa broni Szczęsny, wybijając piłkę do boku.

80' Zmiana w polskiej drużynie. Jodłowiec za Mączyńskiego.

77' Zmiana w polskiej drużynie. Peszko za Grosickiego.

76' Niestety, gol dla Holandii. Błędy w polu karny. Narsingh do Wijnalduma, którego nie upilnował Glik. 1:2

74' Zmiana w Holandii. Dost za Janssena

73' Rzut rożny dla Oranje. Główkuje Bruma wysoko nad poprzeczką.

71' Zmiana w ekipie Holandii. Strootman za van Ginkela.

70' Przewaga Polaków trwa, Szczęsny praktycznie bezrobotny.

66' Zmiany w obu zespołach. Linetty za Lewandowskiego. Narsingh za Berghuisa. Brawa żegnają naszego kapitana.

64' Akcja Polaków, było blisko, zabrakło odrobinę celności.

62' Milik szarżuje w polu karnym, ale uprzedza go Cillessen pewnie łapiąc piłkę.

60' Milik wrzuca, Jędrzejczyk głowkuje w środku pola karnego. GOOOOL. 1:1. Trybuny ożywają

59' Cionek z lewej strony pola karnego, Lewego" uprzedza van Dijk. Rzut rożny.

55' Grosicki na prawej stronie wymienia piłkę z Jędrzejczykiem, wpada w pole karne podaje do Lewandowskiego. Naszego kapitana ubiegł jednak obrońca holenderski. Rzut rożny, z którego nic nie wychodzi.

51. Fatalnie Polacy w defensywie - przy wychodzeniu do przeodu zzłamali linię obrony i puścili aż trzech Holendrów. Ci na szczęście się nie zorientowali i nie było zagrożenia.

50' Jędrzejczyk wychodzi, piłkę podaje w kierunku "Lewego". Niecelnie.

48' Polacy pod bramką gości. Grosicki raz próbuje wrzucić piłkę z prawej strony. Nieskutecznie. Powtórka już lepsza, nie na tyle jednak, by do piłki doszedł Lewandowski.

47' Jędrzejczyk na prawej obronie, Cionek na lewej. Ten drugi wybija na rzut rożny. Za chwilę akcja pod naszą bramką, piłkę wybija w polu karnym Mączyński.

46' Ruszyli Polacy od środka.

Zmiany w obu zespołach. Cionek za Piszczka, Kapustka za Błaszczykowskiego. van Aanholt za Willemsa.

AKTUALIZACJA, GODZ. 21:47

Piłkarze wracają na boisko.

Trwa przerwa. Popatrzcie na kibiców jeszcze sprzed pierwszego gwizdka sędziego

KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. POLSKA - HOLANDIA 0:1.

45' Znowu rzut wolny Oranje. Około 25 metrów. Willems nad polską bramką.

42' Lewą stroną sunie Grosicki, zatrzymany przez Tete. Za chwilę z lewej strony w pole karne wpada Jędrzejczyk, ale piłka wylatuje za linię bramkową.

38' Pazdan traci piłkę na rzecz Berghuisa. Holender ucieka, Polak go goni. Holender strzela, Szczęsny z trudem wybija na rzut rożny. Piłkarze Oranje nie wykorzystują okazji.

37' O, rany. Janssen przejął piłkę przed polem karnym, poszeedł do przodu, uderzył z sześciu metrów, tym razem z lewej strony. Szczęsny wybija. Ufff

33' Janssen oszukał naszych obrońców. Dośrodkowanie z lewej strony przez całe pole karne na lewą stronę. Nie ma nikogo z naszych. Gdzie był Jędrzejczyk? Berghuis na piąty metr do niepilnowanego Janssena, ten strzela pewnie głową, Szczęsny bez szans. TRACIMY GOLA. 0:1

29' Faul na Błaszczykowskim z prawej strony. Do rzutu wolnego podchodzi Milik, strzał, piłka mocno zakręciła, ale przeleciała obok bramki Cillessena, kolegi klubowego pana Arkadiusza.

27' Rzut wolny Holendrów po faulu Piszczka. Ale daleko od bramki. Polacy przejmują piłkę.

24' Rzut rożny wykonuje Milik. Holendrzy nie pozwalają na akcję.

20' Dwie próby "Lewego". Najpierw dostał świetne długie podanie od Piszczka, ale piłka się mocno odbiła i cięzko było ją opanować a na mokrej murawie nasz kapitan upadając przejechał się kilkanaście metrów, niczym na lodowisku. Za chwilę główka. Nieskuteczna.

18' Wrzutka Holendrów, Szczęsny wybiega z bramki, metr przed końcem pola karnego wyskakuje w górę. Łapie piłkę. Chyba chce pokazać, że świetnie się nadaje do gry przeciwko Irlandczykom (z tymi z Północy gramy 12 czerwca w pierwszym meczu Euro 2016).

16' Kontra biało-czerwonych, Piszczek w pole karne do Lewandowskiego... "Lewy" ekwilibrystycznie próbował przyjąć piłkę... Nic z tego nie będzie

14' Bardzo dobra akcja Holendrów, pięć dokładnych podań i z własnej połowy byli już z lewej strony pola karnego Polaków. Jansen strzelał, ale niecelnie

13' Holendrzy próbują się przebić przed polską obronę, piłkę wybija Glik

9' Nasi cisną. Ale znowu oddali na chwilę inicjatywę.

7' Ależ akcja Polaków. Piłka po podaniu Lewandowskiego trafiła do Milika, który strzelił zbyt lekko i wysoko - piłka trafiła w poprzeczkę. Za chwilę z dystansu w środek bramki, bramkarz holenderski broni z kłopotami.

5' Rzut wolny Holendrów po dość przypadkowej ręce Jędrzejczyka. Berghuis płasko po ziemi, ale Szczęsny rzuca się w prawo i pewnie broni.

3' Holendrzy przy piłce. Willems z lewej strony strzela, nie wrzuca. Wyskok Szczęsnego, piłka w jego rękach.

1' Polacy spokojnie w środku pola, chyba chcą wciągnąć rywali na swoje pole.

AKTUALIZACJA, GODZ. 20.46

Zaczynamy. Ruszają Holendrzy...

AKTUALIZACJA, GODZ. 20.40

Stadion Energa Gdańsk prawie w całości wypełniony kibicami. Grają hymny. Nie sie się "Jeszcze polska nie zginęła"

AKTUALIZACJA, GODZ. 20.35

Przypominamy pierwsze jedenastki obu zespołów

Polska: Szczęsny - Piszczek, Glik, Pazdan, Jędrzejczyk - Błaszczykowski, Mączyński, Zieliński, Grosicki - Milik, Lewandowski

Holandia: Cillessen - Tete, Bruma, van Dijk, Willems - van Ginkel, Bazoer, Wijnaldum - Berghuis, Janssen, Promes

- Na dzień dzisiejszy, to najsilniejszy skład - mówi selekcjoner polskiej reprezentacji Adam Nawałka.

AKTUALIZACJA, GODZ. 20.25

Do meczu jeszcze około 20 minut

AKTUALIZACJA, GODZ. 20.15

Polscy piłkarze już na murawie. Wyszli na rozgrzewkę przy dźwiękach "Welcome to the Jungle" zespołu Guns N' Roses. Przestało padać.

Kibiców coraz więcej.

Rodzina Kamila Grosickiego

Kibice szykują się do dopingu

AKTUALIZACJA, GODZ. 20.00

Znamy składy obu zespołów. Jakub Wawrzyniak i Sławomir Peszko w rezerwie.

AKTUALIZACJA, GODZ. 19.45

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz już po krótkim spotkaniu z reprezentantami Polski z Lechii Gdańsk

W uścisku ze Sławomirem Peszko (z lewej) i Jakubem Wawrzyniakiem

- Trzymamy kciuki i liczymy na was - mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz do Jakuba Wawrzyniaka

AKTUALIZACJA, GODZ. 19.40

W Gdańsku, przynajmniej w okolicach stadionu pada od godz. 18, co przewidzieli trzy godziny wcześniej sprzedawcy szalików i koszulek. Teraz pada mocnej. Nawet leje. Co na to piłkarze?

AKTUALIZACJA, GODZ. 19.30

Kogo spotkaliśmy na stadionie?

Dariusz Michalczewski w młodości chciał zostać piłkarzem. Został bokserem. Na pewno stało się dobrze dla niego samego oraz światowego i polskiego pięściarstwa. Czy straciła na tym polska piłka? Nie wiadomo

Andrzej Szarmach (z lewej) - legenda polskiej piłki nożnej, urodzony w Gdańsku, zawodnik m.in. Polonii Gdańsk i Arki Gdynia, uczestnik mistrzostw świata 1974 i 1982 oraz Jacek Kurowski, dziennikarz TVP

Stefan Majewski, medalista mistrzostw świata 1982

Jarosław Bieniuk z jednym z fanów

Bogusław Kaczmarek, były piłkarz i trener Lechii

AKTUALIZACJA, GODZ. 19.10

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz spotka się jeszcze przed meczem z polskimi piłkarzami