Historia z przewodnikiem: po Nowym Porcie i Dolnym Mieście

Instytut Kultury Miejskiej kontynuuje cykl wykładów i spacerów dla tych, którzy interesują się nieznanymi historiami gdańskich dzielnic. W sobotę 11 czerwca 2016 r. odbędą się aż dwa spacery: szlakiem wspomnień XIX-wiecznego mieszkańca Nowego Portu Maxa Kiessewatera, i śladami kowalskich ozdób i wykończeń na Dolnym Mieście.
08.06.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Świeży dowód na to, jak zmienia się historia miejsc - nie ma już widocznego w tle promu, który pływał do Wisłoujścia. Nz. grupa, którą w zeszłym roku oprowadzał po Nowym Porcie przewodnik Aleksander Masłowski (z fotografią domu w rękach).

- Spotkania są bezpłatne, skierowane do wszystkich zainteresowanych i nie wymagają zapisów - mówi Jacek Górski, Lokalny Przewodnik ze Stowarzyszenia Opowiadaczy Historii Dolnego Miasta, które współorganizuje projekt. - Odbywają się w formie wykładów lub spacerów. Organizujemy je głównie z myślą o Lokalnych Przewodnikach, którzy przed wakacyjnymi spacerami chcą zdobyć nową wiedzę, by oprowadzać jak najlepiej. Podkreślam jednak, że zaproszeni są wszyscy chętni.

W sobotę 11 czerwca 2016 r. do wyboru będą aż dwa spacery. Aleksander Masłowski - tłumacz książki „Dawno temu w Nowym Porcie” i przewodnik po Gdańsku - przywoła wspomnienia Maxa Kiesewettera, XIX-wiecznego prokurenta w dużej firmie armatorskiej.

- Jest to historia szczęśliwego dzieciństwa chłopca z Nowego Portu. Mimo, że Nowy Port był już formalnie dzielnicą Gdańska, w rzeczywistości funkcjonował na zasadzie odrębnej miejscowości. Książka jest opisem stosunków społecznych w Nowym Porcie przed 150. laty - najbardziej portowym miejscu Gdańska, gdzie nie istniała granica między portem a miastem, gdzie małomiasteczkowa rzeczywistość stykała się z wielkim światem, jaki przywozili ze sobą marynarze z najdalszych rejsów. We wspomnieniach Maxa Kiessewatera pojawiają się statki, stocznie, kapitanowie, armatorzy i cały specyficzny świat morza w jego portowej wersji - zachęcają organizatorzy spaceru.

Spacer na podstawie książki rozpocznie się o godz. 12 spod dawnego Morskiego Domu Kultury (Gdańsk, ul. Marynarki Polskiej 15).

Sobotni spacer po Dolnym Mieście rozpocznie się jak ten, widoczny na zdjęciu z ub. roku - pod zabytkowym budynkiem Łaźni przy Jaskółczej 1.

Także w sobotę, również o godz. 12, w innej dzielnicy Gdańska odbędzie się alternatywne zwiedzanie śladami ozdób kowalskich na Dolnym Mieście. O zabytkowych wykończeniach opowie Remigiusz Bystrek - dyplomowany mistrz kowalstwa wyrobów zdobniczych, który doświadczenie zdobywał u najlepszych mistrzów w kraju i za granicą. Od 1992 roku pracuje nieprzerwanie w zawodzie i przez cały ten czas popularyzuje pasję swojego życia. Obecnie przekazuje wiedzę i umiejętności zainteresowanej młodzieży. Grupa ruszy spod Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia” (Gdańsk, ul. Jaskółcza 1). Spacer ten będzie kontynuacją wykładu, który Remigiusz Bystrek prowadził dla Lokalnych Przewodników i Przewodniczek w ubiegłym roku.


Program spacerów i wykładów:


DOLNE MIASTO, miejsce: Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia (Gdańsk, ul. Jaskółcza 1):

Sobota, 11 czerwca 2016 r., godz. 12 - Remigiusz Bystrek „Spacer śladami kowalskich ozdób i wykończeń” (spacer);

Czwartek, 16 czerwca 2016 r., godz. 17.30 - Joanna Jarzęcka-Stąporek „Prace archeologiczne na ulicy Długie Ogrody” (wykład).


NOWY PORT, start spaceru: dawny Morski Dom Kultury (ul. Marynarki Polskiej 15):

Sobota, 11 czerwca 2016 r., godz. 12 - Aleksander Masłowski „Szlakiem wspomnień Maxa Kiesewettera” (spacer).


ORUNIA, miejsce: Stacji Orunia Gdański Archipelag Kultury (Gdańsk, ul. Dworcowa 9):

Poniedziałek, 13 czerwca 2016 r., godz. 18 - Aleksander Masłowski „Tajemnice nazw oruńskich ulic” (wykład);

Sobota, 18 czerwca 2016 r., godz. 12 - Krzysztof Kosik „Śladami Polonii oruńskiej z okresu Wolnego Miasta Gdańska” (spacer, start: Kawiarnia Kuźnia ul. Gościnna 10);

Sobota, 25 czerwca 2016 r., godz. 12. - Jerzy Korzeniecki „Oruńskie wzgórza” (spacer, start: Kawiarnia Kuźnia ul. Gościnna 10).


„Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki” to cykliczny projekt Instytutu Kultury Miejskiej, skierowany do mieszkańców lub miłośników Gdańska - w tym roku odbywa się już szósta edycja tego wydarzenia. Składa się z cyklu szkoleń w formie wykładów i spotkań, które przygotują uczestników do roli miejskich przewodników. Tak przygotowani mieszkańcy pod koniec czerwca 2016 r. rozpoczną alternatywne, bezpłatne oprowadzanie turystów po wybranych dzielnicach.

Organizatorami cyklu są Instytut Kultury Miejskiej i Miasto Gdańsk. Wykłady i spacery w Nowym Porcie i na Oruni dofinansowane są ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie, w ramach programu „Patriotyzm jutra”.

TV

W maju kwalifikacje do Mistrzostw Świata w Ergo Arenie!