• Start
  • Wiadomości
  • Hip-hop Radzimira Dębskiego i muzyka Wojciecha Kilara na SofA

Hip-hop Radzimira Dębskiego i muzyka Wojciecha Kilara na SofA

Koncerty z plusem tegorocznego, ósmego, festiwalu Solidarity of Arts odbędą się 13 i 14 sierpnia 2016 r. Bohaterem pierwszego będzie młody polski kompozytor Radzimir Dębski, który zasłynął m.in. współpracą z Beyonce. Drugi koncert, poświęcony wybitnemu polskiemu kompozytorowi Wojciechowi Kilarowi, może być najbardziej spektakularnym wydarzeniem muzycznym w Polsce.
10.02.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Radzimir Dębski.

Solidarity of Arts - sierpniowe święto sztuki - odbywa się w Gdańsku od 2009 roku. Głównym punktem festiwalu są plenerowe koncerty, które w ostatnich latach są organizowane na kilku scenach na Ołowiance. Co roku pojawiają się na nim muzycy światowego formatu, przyciągający wielotysięczną widownię z całego kraju, m.in. Patti Austin, Esperanza Spalding, Bobby McFerrin, Marcus Miller, Tomasz Stańko, Leszek Możdżer.

Krzysztof Materna, dyrektor artystyczny festiwalu, odpowiedzialny za scenariusz i reżyserię widowiska, uważa, że jego popularność to zasługa otwartej formuły i ciekawego, różnorodnego programu.

- Bardzo interesujące jest to, że po każdej edycji dowiaduję się, że ta była najlepsza - uśmiecha się Krzysztof Materna. - A ona jest tylko dlatego najlepsza, że jest inna od poprzedniej. Formuła tych koncertów musi żyć swoim życiem. Gdybyśmy robili je według tego samego schematu, nie wprowadzając niczego nowego, byłoby to odbijanie sztancy, tymczasem to jest tworzywo, które w kreatywny sposób musi ulegać zmianom. Właśnie dlatego w zeszłym roku zamiast konkretnej gwiazdy był motyw przewodni: swing.

W tym roku, podobnie jak w poprzednim, odbędą się dwa koncerty: w sobotę i niedzielę 13 i 14 sierpnia 2016 roku. Głównym bohaterem pierwszego dnia muzycznego widowiska JIMEK+ będzie wywodzący się ze słynnej muzycznej rodziny Radzimir Dębski, syn kompozytora Krzesimira Dębskiego i piosenkarki Anny Jurksztowicz. Artysta, tworzący pod pseudonimem Jimek, będzie najmłodszym jak dotąd muzycznym przewodnikiem koncertu z plusem. Ale nie oznacza to, że nieznanym - w 2012 roku został laureatem konkursu na remiks piosenki Beyonce „End of Time”. Utwór ukazał się na minialbumie piosenkarki, zatytułowanym „4: The Remix”.

- Radzimir jest niezwykle utalentowany i wszechstronny. Jak na swój wiek ma bardzo duży dorobek, a co ważne: bardzo oryginalny - uważa Krzysztof Materna. - Jego eksperyment z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, z którą wykonał specjalnie zaaranżowane utwory hiphopowe, odbił się bardzo głośnym echem w świecie. A ponieważ hip-hop jest pewną odmianą jazzu, wyrósł z tych korzeni, uznałem, że to interesujące, żeby w ramach tej naszej wspólnej edukacji muzycznej zaproponować inny rodzaj konwencji.

Trzygodzinny show odbędzie się w sobotę, 13 sierpnia 2016 roku, na trzech scenach ustawionych przy Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance. 

- Po każdej edycji festiwalu Solidarity of Arts słyszę, że ta była najlepsza - uśmiecha się dyrektor artystyczny SofA Krzysztof Materna.

 

Drugi dzień festiwalu, podobnie jak podczas poprzedniej edycji, poświęcony będzie muzyce klasycznej. Podczas widowiska zatytułowanego „KILAR+” usłyszymy twórczość wybitnego polskiego kompozytora w wykonaniu najlepszych polskich orkiestr.

- Po ewidentnym sukcesie widowiska „Górecki+” bardzo chciałem kontynuować dwudniową formułę - mówi Materna. - Wziąłem na warsztat genialnego i niesłychanie wszechstronnego kompozytora z osiągnięciami światowymi: Wojciecha Kilara. Natomiast żeby zagrać Kilara w pełnym brzmieniu, potrzebny jest odpowiedni aparat orkiestrowy - a takim jest Narodowa Orkiestra Symfoniczna w Katowicach.

Jednak, jak podkreśla dyrektor festiwalu, w planach jest coś o wiele większego: - Moim marzeniem jest, żeby przełożyć Kilara nie na jedną orkiestrę, ale na trzy, a więc żeby zaangażować do tego projektu jeszcze Orkiestrę Symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej i Orkiestrę Kameralną Wojciecha Rajskiego. To byłaby największa potęga, jaką udałoby się zgromadzić do jednego przedsięwzięcia. Takie rzeczy mnie kręcą, żeby wychodziło to z ram tego, co myślimy, gdy mówimy „koncert”. Ale to wymaga wielkiego wysiłku organizacyjnego i budżetowego. Czas pokaże, czy uda się nam to zrealizować.

 

Więcej informacji o artystach i programie tegorocznej edycji festiwalu Solidarity of Arts wkrótce na stronach solidarityofarts.pl oraz facebook.com/SolidarityOfArts/.

 
Organizatorzy festiwalu Solidarity of Arts: samorząd województwa pomorskiego, miasto Gdańsk, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Europejskie Centrum Solidarności, Polska Filharmonia Bałtycka oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

TV

Światowa stolica bursztynu