• Start
  • Wiadomości
  • Na Dzień Kobiet: Grzeczne już byłyśmy! Trwają ostatnie przygotowania do Manify

Na Dzień Kobiet: Grzeczne już byłyśmy! Trwają ostatnie przygotowania do Manify

Manifa3m - czyli Manifa trójmiejska - zacznie się w Gdańsku w czwartek, 8 marca, o godz. 17.00 na skwerze przy Fontannie Czterech Kwartałów, róg św, Ducha i ul. Grobla I. Po demonstracji kobiety (i mężczyźni) pójdą w kierunku klubu B90, gdzie o godz. 19.30 zaczyna się koncert "Solidarność jest kobietą". Wcześniej na placu przy City Forum w godz. 12.00-16.00 stanie miasteczko Strefa Kobiet. Zobaczcie ostatnie przygotowania do Manify...
06.03.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

Vanessa Szymikowska z Krytyki Politycznej i Amnesty International pozuje na tle wymalowanych już transparentów na Manifę

 

- Znów, jak co roku mój mąż będzie się zastanawiał, gdzie się podziały wszystkie kije od szczotek - śmieje się Vanessa Szymikowska. - A ja, jak co roku, zabiorę wszystkie z domu, bo są mi potrzebne jako drzewce do transparentów i plakatów.

Spotykam je w siedzibie partii Razem w Gdańsku przy Al. Grunwaldzkiej. Trzy kobiety klęczą na podłodze w małej salce i pracowicie malują transparenty na Manifę.

- Przyszliście pomóc w malowaniu? - pytają, gdy z fotografem stajemy w drzwiach.

Nie, przyszliśmy napisać o Was tekst. Zobaczyć, jak wygląda feminizm w działaniu. I jak się okazuje, nie taki feminizm straszny, jak go opisuje prawa strona sceny politycznej. Ot, trzy sympatyczne młode kobiety malują na podłodze wywrotowe hasła. 

 

“Kobiety robią rewolucję, a nie kawę”

Same zbierały pieniądze na farby i papier. Teraz od dwóch dni w grupie kilkunastu osób malują plakaty. Żeby nie było: pomagają im także panowie. Ludzie powoli schodzą się do salki, atmosfera jest luźna. 

Obok Vanessy Szymikowskiej, która działa w Amnesty International i Krytyce Politycznej, są jeszcze Olga Strojny i Amelia, młode działaczki Partii Razem.

Dla Strojny będzie to pierwsza w życiu Manifa. - Od dawna uważam, że kobietom należą się równe prawa, ale teraz też rozumiem, że muszę wyjść na ulicę i sama się o nie upomnieć. Będę krzyczeć tak długo, aż wryją się wszystkim w umysł - mówi Strojny. - Dziewczynyki wychowuje się, żeby były ciche i miłe, ale ja będę domagać się na głos równouprawnienia. 

Manifa połączyła wiele organizacji kobiecych w Trójmieście. - Mam nadzieję, że przekonamy kobiety i mężczyn do naszych postulatów i zachęcimy ich do większej aktywności na co dzień - mówi Szymikowska. - Tyle rzeczy można jeszcze zrobić dla równouprawnienia. Polki uzyskały prawa wyborcze długo przed Szwajcarkami. A dziś Polki już nie są na czele walki o prawa kobiece. Postaramy się to zmienić.  

Szymikowska dodaje, że tematów jest mnogość: od równej płacy i takich samych praw dla obu płci, przez prawa reprodukcyjne, prawo do aborcji i dostęp do badań prenatalnych, walka z molestowaniem seksualnym, parytety. Jest o co walczyć.

- Większość haseł była wymyślona już dwa lata temu. Ale niestety wciąż są aktualne - mówi Szymikowska. - To smutne, ale niewiele się w Polsce zmienia. A jeśli już, to na gorsze. Myślałyśmy, że będziemy świętować 100-lecie nadania Polkom praw wyborczych, że będzie to radosna Manifa, ale w dużej części będzie to jednak wściekła Manifa.

Przygotowania do Manify trwają od stycznia 2018. Kobiety porozumiewały się przez aplikację Trello do zarządzania projektami. Wspólnie wymyślały scenariusz imprezy, układały playlistę (na Manifie będzie didżejka na ruchomej platformie), ustalały hasła. Moje ulubione: “Kobiety robią rewolucję, a nie kawę”. Ale jest też “WDŻ na tajne komplety” (WDŻ to lekcje tzw. wychowania do życia w rodzinie, które - niestety - niewiele uczą młodzież o ludzkiej seksualności. To wciąż w Polsce temat tabu. Może więc rzeczywiście trzeba uczyć tego przedmiotu na tajnych kursach?), “Demokracja bez kobiet to połowa demokracji” czy “Grzeczne już byłyśmy”.

 

Od lewej: Amelia, Olga Strojny i Vanessa Szymikowska

 

Jak będzie wyglądała Manifa?

W ramach Manify3m organizatorki w Gdańsku łączą się z akcjami: RatujmyKobiety, CzarnyProtest, StrajkKobiet, 8M, MeToo, sexedpl, TimesUp i StuleciePrawKobiet. Zaśpiewa Chór Trójmiejskiej Akcji Kobiecej; Dziewuchy Dziewuchom zatańczą taniec przeciwko przemocy; odbędzie się happening Armia Kobiet. Jak co roku bębnić będzie Trójmiejska Samba.

Organizatorki piszą:

Polki nie składają parasolek od wielu miesięcy. Znamienne, że w roku, którym obchodzimy Stulecie Praw Wyborczych Kobiet, ponownie przychodzi nam stanąć do walki o wolność, godność i sprawiedliwość społeczną.

8 Marca na Manifie oficjalnie zainaugurujemy w Trójmieście początek obchodów Stulecia Praw Wyborczych Kobiet w Polsce. Świętujemy w hołdzie naszym prababkom, które 100 lat temu niezłomną postawą wywalczyły nam czynny i bierny udział w wyborach.

Czujemy wobec nich dług wdzięczności, dlatego walczymy dzisiaj dla nas samych, naszych córek i wnuczek o godność kobiet, zwalczanie przemocy, o rzetelną, równościową edukację, o prawo do aborcji, równe płace, równość małżeństw.

Przeciwstawiamy się dyskryminacji ze względu na płeć, wiek, rasę, pochodzenie, orientację psychoseksualną, wyznanie / bezwyznaniowość, status ekonomiczny i każdą inną przesłankę, która narusza prawa człowieka.

Upominamy się o przestrzeganie zapisów Konstytucji RP stanowiących o demokratycznym państwie prawa, równości oraz sprawiedliwości społecznej.

 

Mała salka, będąca siedzibą Partii Razem, zasłana hasłami feministycznymi

 

Strefa kobiet przy City Forum

W czwartek, 8 marca, przed Manifą, w godz. 12-16 w Gdańsku, na placu przy City Forum, ul. Podwale Grodzkie, stanie Miasteczko strajkowe - STREFA KOBIET.

Joanna Krysiak z organizacji Trójmiejskie Dziewuchy Dziewuchom mówi, że pod trzema dużymi namiotami staną stoiska wielu organizacji kobiecych. Będzie też Hyde Park - możliwość wolnej wypowiedzi. Tematy: aktywizm, rozwój, pomoc, prawo, zdrowie i walka.

Krysiak: - Jeśli kobiety chcą nas poprzeć, a nie mają czasu na manifę, zachęcamy do założenia tego dnia korony, w myśl hasła “Królestwo jest moje”. Moje życie, moje ciało, moje decyzje, moje królestwo.

 

Plakat reklamujący koncert Solidarność jest kobietą autorstwa Marty Frej

 

Koncert w B90

Po walce czas na zabawę. O godz. 19.30, w klubie B90 na terenie stoczni odbędzie się koncert charytatywny Solidarność jest Kobietą! połączony z wystawą prac Marty Frej. Zagrają: Pochwalone, Moose The Tramp, El Banda i Tymon Tymański.

Podczas koncertu w B90 będzie można spotkać się ze znaną graficzką Martą Frej i obejrzeć jej prace. Frej zaprojektowała plakat promujący koncert.

Dochód ze sprzedaży biletów (30 i 35 zł) zostanie w całości przekazany na rzecz gdańskiego oddziału Centrum Praw Kobiet - to instytucja, która od ponad 20 lat działa na rzecz równego statusu kobiet i mężczyzn w życiu publicznym i w rodzinie. Od dwóch lat CPK zostało pozbawione dotacji rządowych i od tamtej pory utrzymuje się wyłącznie z darowizn i wpłat osób prywatnych. Cały zespół CPK - psycholożki i psychoterapeutki, prawnicy/prawniczki i osoby pierwszego kontaktu od dwóch lat pracują wolontaryjnie udzielając porad i wsparcia kobietom doświadczającym przemocy.

 

Kasia Starościak - Królowa Swojego Życia, aktywistka Trójmiejskich Dziewuch Dziewuchom

 

Polka Niepodległa w ECS 16 marca

Spotkanie z Kazimierą Szczuką - w Bibliotece ECS, 16 marca, w piątek, o godz. 18 - zainauguruje cykl wykładów w stulecie praw wyborczych kobiet pod tytułem “Polka Niepodległa”.

Pierwszy wykład: "Sytuacja Polek przed rokiem 1918 i po uzyskaniu praw wyborczych kobiet" to spotkanie wokół początków kobiecego prawa głosu - walki, sprzymierzeńców, wysiłku, by ten głos był mocny i słyszalny. Wykład poprowadzi Kazimiera Szczuka - krytyczka literacka i historyczka literatury, nauczycielka akademicka, dziennikarka i polityczka.

Wykład Kazimiery Szczuki otwiera cykl spotkań z wybitnymi kobietami nauki, kultury, sztuki i polityki organizowanych co miesiąc w Europejskim Centrum Solidarności. Cykl jest szansą, by przyjrzeć się minionemu stuleciu z perspektywy kobiet: ich praw, dokonań, życia codziennego. Organizatorki zapraszają w podróż przez dzieje naszego kraju z perspektywy innej niż historia wojen i podbojów, obowiązująca w powszechnym systemie edukacji. Przewodniczkami w tej podróży są kobiety, które w swoim życiu i działaniach także starają się realizować ideały niepodległych Polek.

TV

Kaszubi – tożsamość obroniona. Rozmowa z prof. Cezarym Obrachtem-Prondzyńskim