Gorączka sobotniej nocy, czyli UFC Fight Night w Ergo Arenie

W sobotę, 21 października, od godz. 16.30 w gdańskiej Ergo Arenie, 12 tysięcy widzów będzie oklaskiwać galę UFC Fight Night 118: Cowboy vs. Till. W jednej z walk gdańszczanin Oskar Piechota zmierzy się z Jonathanem Wilsonem z Kalifornii. Transmisja najważniejszych walk od godz. 21.00 na kanale Extreme Sports. Jedna z 12 walk odwołana ze strachu przed kibicami Lechii Gdańsk.

Gorączka sobotniej nocy, czyli UFC Fight Night w Ergo Arenie
A
A
data publikacji: 21 października 2017 r.

Karolina Kowalkiewicz podczas oficjalnego ważenia w Ergo Arenie w piątek, 20 października, wieczorem. W sobotę będzie reprezentować Polskę w starciu z Amerykanką Jodie Esquibel
Karolina Kowalkiewicz podczas oficjalnego ważenia w Ergo Arenie w piątek, 20 października, wieczorem. W sobotę będzie reprezentować Polskę w starciu z Amerykanką Jodie Esquibel
Jamie Penn/ EPIC MMA

O gali UFC Gdansk pisze i mówi sportowy świat, łącznie z brytyjską stacją BBC. Anglików najbardziej obchodzi oczywiście walka wieczoru, w której ekscentryczny Amerykanin Donald “Cowboy” Cerrone [czytaj: serroni] będzie walczył z pochodzącym z Liverpoolu Darrenem Tillem.

BBC ma nadzieję, że Brytyjczyk po tej walce - oczywiście wygranej - zdobędzie rozgłos i sławę. Wyspiarze chcą mieć swojego gwiazdora w świecie MMA. Nie chcą być gorsi niż Irlandczycy, którzy mają Conora McGregora. Ta największa gwiazda MMA z Dublina ma pojawić się zresztą w sobotę w Ergo Arenie, by wspierać swojego kolegę po fachu, czyli Artema “Rosyjskiego Niedźwiedzia” Lobowa.

Sądząc z ilości Wyspiarzy, którzy w piątek, 20 października, pojawili się w Ergo Arenie na oficjalnym ważeniu zawodników, Darren Till też ma już wielu fanów, którym nie szkoda pieniędzy, by lecieć za nim do Polski i dopingować go podczas walki w oktagonie.

To nowy fenomen: nie lata się już tylko za swoją drużyną piłki nożnej, ale za swoim ulubionym zawodnikiem MMA, by wspierać go dopingiem. W Ergo Arenie słyszałem wszelkie akcenty angielskiego - angielski, amerykański czy szkocki - ale także np. język szwedzki (w Gdańsku będzie walczyła bowiem Szwedka Lina Lansberg).


Donald Cowboy Cerrone kontra Darren Till. To będzie walka wieczoru
Donald Cowboy Cerrone kontra Darren Till. To będzie walka wieczoru
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Rodeo czy Hollywood? 

Kariera Anglika Darrena Tilla jest ekspresowa. Liverpoolczyk marzy już o tytule mistrza i zdobyciu pasa w kategorii półśredniej, choć w UFC stoczył ledwie cztery walki. Kolejny ważny krok prowadzący do celu chce postawić w Gdańsku.

Till wychował się w robotniczej dzielnicy Liverpoolu, co słychać w jego akcencie. Uciekł z Liverpoolu na kilka lat do Brazylii, po tym jak dostał na ulicy nożem od chuligana. Jego przeciwnik to barwna i spektakularna postać, dobrze znana kibicom MMA. 34-letni “Cowboy” wychował się w bogatej dzielnicy Denver w Kolorado, ale później, dzięki poznanej dziewczynie z rancza, rozkochał się w kowbojskim stylu życia. Nosi więc cowboy hat and boots. Zapytałem go nawet, czy po zakończeniu kariery w UFC nie ma zamiaru zostać ujeżdżaczem byków na rodeo. Cerrone: - Nie, to jest tak samo ciężkie, jak sporty walki. Już próbowałem i nie mógłbym tego robić zawodowo. Raczej zostanę aktorem (śmiech).


Oskar Piechota (po lewej) wita się ze swoim przeciwnikiem Jonathanem Wilsonem w czasie dnia dla mediów
Oskar Piechota (po lewej) wita się ze swoim przeciwnikiem Jonathanem Wilsonem w czasie dnia dla mediów
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Trening, jedzenie, sen 

Dla nas ważniejsza powinna być walka gdańszczanina Oskara Piechoty, który dotąd największe sukcesy odnosił w brytyjskiej federacji Cage Warriors. Piechota, absolwent AWF w Gdańsku, będzie walczył z Jonathanem Wilsonem z Kalifornii. Wilson przegrał dwie ostatnie walki, więc jeśli znów przegra, to grozi mu, że wyleci z UFC.

- Nie myślę o tym - powiedział mi Wilson. - To będzie ich decyzja nie moja. Ja przyjechałem tu wygrać i na tym się koncentruję. Każdy z nas staje się w oktagonie bestią i każdy walczy o zwycięstwo.

Tymczasem Piechota podpisał kontrakt na cztery walki w UFC i ma nadzieję, że jego kariera dopiero się zaczyna.

Na pewno trzeba też zwrócić uwagę na walkę Polki, Karoliny Kowalkiewicz z Amerykanką Jodie Esquibel.

Kowalkiewicz pochodzi z Łodzi, ale zdążyła już walczyć w Madison Square Garden w Nowym Jorku, gdzie oglądali ją m.in. Hugh Jackman, Zac Efron i Madonna. Walczyła tam z Joanną Jędrzejczyk (Karolina przegrała). Tamtą walkę oglądało 20 tysięcy widzów w hali w Nowym Jorku i kolejne… 1,6 miliona za pomocą systemu pay-per-view przed telewizorami.

- Moje życie to treningi, jedzenie i sen - śmieje się Kowalkiewicz. - W sparingach zawsze walczę z mężczyznami, bo oni mocniej uderzają.

Zawodniczka, której jeszcze niedawno nie było stać na porządny strój do walki, planuje otworzyć wkrótce w Łodzi własną nowoczesną salę do treningów pod nazwą Shark Top Team.

Jej przeciwniczka, Jodie Esquibel, mówi: - Dobrze odrobiłam pracę domową. Wiem, jakie są mocne strony Karoliny. Ona czuje ciśnienie, bo walczy w Polsce, a ja nie mam nic do stracenia. Nie stoję na przegranej pozycji.


Kowalkiewicz wita się z Jodie Esquibel. W oktagonie nie będzie czasu na uprzejmości
Kowalkiewicz wita się z Jodie Esquibel. W oktagonie nie będzie czasu na uprzejmości
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Kowalkiewicz biało-czerwona

W piątkowy wieczór w Ergo Arenie odbyło się ważenie zawodników, otwarte dla publiczności. Było kilka tysięcy ludzi. Zawodnicy MMA odpowiadali na pytania kibiców o stres, przygotowania do walki,  dietę czy najgroźniejszych przeciwników.

Potem samo ważenie: największy entuzjazm publiczności wywołała Karolina Kowalkiewicz, która na scenę, a potem na wagę, weszła owinięta polską flagą. Tłum to od razu kupił: zawodniczka z Łodzi dostała wielkie owacje.

Widać jednak było, że atmosfera udziela się wszystkim. Przeciwnik Polaka Marcina Helda, czyli niejaki Nasrat Haqparast z … Afganistanu też wyglądał na podekcytowanego i gotowego do walki, jakby niósł go doping, który przecież skierowany był dla Polaka. Zapewne w klatce, podczas starcia, wrzawa kibiców zlewa się w uszach zmęczonych zawodników w jeden tumult i zgiełk.

Po ważeniu jeden z zawodników, Amerykanin Devin Clark, spotkał się z dziećmi z zespołem Downa z Fundacji Ja Też. Clark od lat wspiera działania na rzecz takich dzieci.

(Niestety, oficjalne ważenie zostało zakłócone przez kibiców Lechii Gdańsk, którzy z niewiadomego powodu, a propos niczego, przynajmniej dwukrotnie wstawali tłumnie i krzyczeli "Lechia Gdańsk!! WKS Śląsk!", na przykład podczas ważenia "Cowboya" Cerrone. Nie miało to nic wspólnego z niczym, co działo się akurat w Ergo Arenie. Spekuluje się też, że kibice Lechii Gdańsk mieli wcześniej grozić jednemu z zawodników MMA, Adamowi Wieczorkowi, z Chorzowa. Nie pojawił się on w ogóle na ważeniu, ze wzgęldów bezpieczeństwa. Prawdopodobnie w związku z takim zachowaniem kibiców Lechii do Ergo Areny weszła w piątek policja z oddziałów prewencji, czego piszący te słowa nigdy wcześniej w Ergo Arenie nie widział). 

Z ostatniej chwili: walka Adama Wieczorka z Anthony Hamiltonem została odwołana! Odbędzie się 19 listopada w Sydney w Australii. Jak podają portale sportowe, organizatorzy gali UFC przestarszyli się zamieszek z udziałem kibiców Lechii Gdańsk w Ergo Arenie. 


Jonathan Wilson z Kalifornii, przeciwnik Oskara Piechoty
Jonathan Wilson z Kalifornii, przeciwnik Oskara Piechoty
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Dojazd, parking, wejście, wykrywacze metalu

Organizatorzy sobotniej gali UFC przesłali do naszej redakcji zasady obowiązujące publiczność w czasie sobotniego wieczoru. Oto one:

W trosce o zapewnienie komfortu widzów wybierających się do ERGO ARENY informujemy, że tego dnia wjazd na parking przy hali, od strony Gdańska odbywać się będzie zarówno ulicą Gospody jak i Drogą Zieloną. Od strony Sopotu dojazd będzie możliwy ulicą Łokietka.

Jednocześnie informujemy, że z uwagi na trwające prace remontowe nawierzchni w ciągu ulicy Chłopskiej na wysokości Przymorza i Żabianki dojazd z powyższego kierunku, mając na uwadze spodziewaną liczbę widzów, może być znacznie utrudniony.

Podobna sytuacja może mieć miejsce w przypadku osób dojeżdżających ulicą Łokietka od strony Sopotu, gdzie trwa remont nawierzchni na odcinku od ul. 3-go Maja do Jana z Kolna.

Opłata za parkingi :

- parking bezpośrednio przy ERGO ARENIE – 20 zł

- parking zlokalizowany przy ul. Łokietka – 10 zł

Prosimy o przygotowanie najlepiej odliczonej kwoty, co skróci czas oczekiwania na wjazd na parking.

Na czas imprezy, już od godziny 16.30 udostępnione zostaną bezpłatne parkingi tymczasowe, zlokalizowane na lewym pasie ulicy Pomorskiej.

Dostępne miejsca parkingowe :

- bezpośrednio przy ERGO ARENIE – około 700 miejsc

- pas utwardzony wzdłuż ulicy Łokietka – około 300 miejsc - czas dojścia do hali 3 min.

- lewy pas wzdłuż ulicy Pomorskiej – około 150 miejsc – czas dojścia do hali 7-10 min.

Mając na względzie możliwość wystąpienia utrudnień w ruchu kołowym w obrębie ERGO ARENY bezpośrednio przed rozpoczęciem Gali, sugerujemy o wcześniejsze przybycie do hali, lub skorzystanie ze środków komunikacji miejskiej.

Drzwi dla publiczności otwieramy od godziny 16.30. Warto skorzystać z tej możliwości, by przybyć do hali wcześniej, oszczędzając czas oczekiwania w korkach, które mogą powstać w związku z dojazdem do hali ERGO ARENA.

W trosce o mieszkańców osiedla Żabianka bardzo prosimy nie korzystać z miejsc parkingowych zlokalizowanych w obrębie osiedli i dedykowanych głównie dla mieszkańców.

Prosimy o zwracanie uwagi na oznakowanie dróg oraz stosowanie się do poleceń służb porządkowych i obsługi parkingu.

Dodatkowo w dniu imprezy w godzinach 12.00-17.00 funkcjonować będzie infolinia (58 76 72 101), gdzie można będzie uzyskać wiele cennych informacji dotyczących kwestii organizacyjnych.


Harmonogram GALI UFC FIGHT NIGHT GDAŃSK :

  • 16:30 - otwarcie bram dla publiczności
  • 17:30 – start Gali – wstępna karta walk
  • 21:00 – start karty głównej
  • 23:00 – planowane zakończenie Gali


Ważne informacje dla widzów posiadających bilety wstępu:

Z uwagi na wymogi organizatora w zakresie bezpieczeństwa, każda osoba posiadająca bilet wstępu, przed wejściem do hali poddana zostanie kontroli przy użyciu bramek do wykrywania metalu - podobnych do urządzeń zainstalowanych w portach lotniczych. W związku z powyższym prosimy o wyrozumiałość oraz bezwzględne podporządkowanie się poleceniom wydawanym przez służby organizatora. Osoby które odmówią poddania się kontroli pomimo posiadanego biletu wstępu nie zostaną wpuszczone na teren imprezy masowej;

Zabronione będzie wnoszenie na teren imprezy masowej wszelkiego rodzaju bagażu, którego wymiary przekraczać będą wymiary formatu arkusza A4 (21 x 29,7 cm). Osoby posiadające bagaż o większych rozmiarach, zmuszone będą do oddania bagażu do płatnego depozytu. Wysokość depozytu to 50 zł. Ochrona wskaże miejsce gdzie zlokalizowany jest depozyt.Sebastian Łupak (0)
www.gdansk.pl
sebastian.lupak@gdansk.pl
więcej tekstów autora
Sebastian Łupak (0)
www.gdansk.pl
sebastian.lupak@gdansk.pl
więcej tekstów autora