• Start
  • Wiadomości
  • Gdańskie kąpieliska. Gdzie jest najpiękniejsza plaża i najlepsza infrastruktura? ZAGŁOSUJ!

Gdańskie kąpieliska. Gdzie jest najpiękniejsza plaża i najlepsza infrastruktura? ZAGŁOSUJ!

W Gdańsku mamy siedem strzeżonych kąpielisk, w tym sześć z certyfikatem Błękitnej Flagi. Jelitkowo, Jelitkowo Klipper, Molo Brzeźno, Dom Zdrojowy Brzeźno, Stogi, Sobieszewo i Orle. Które z nich są najciekawsze i najpiękniejsze? CZEKAMY NA WASZE GŁOSY!
24.06.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Molo Brzeźno

Kliknij na zdjęcie, by powiększyć
{id75490} {id75491} {id75492}
{id75493} {id75494} {id75495}

ZOBACZ CAŁĄ GALERIĘ ZDJĘĆ

To chyba najbardziej oblegane kąpielisko w Gdańsku. Tutaj można przespacerować się po pomoście, liczącym blisko 140 metrów długości, prowadzącym w głąb wód Zatoki Gdańskiej, a także skorzystać z licznych atrakcji dla małych i dużych. Plaża przy molo to świetne miejsce dla osób lubiących aktywny wypoczynek. Przygotowano tu m.in. boiska do gry w piłkę ręczną i siatkową. Zaledwie kilkaset metrów od promenady, w kierunku Sopotu, działa PGE Stadion Letni. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Znajduje się tutaj zjeżdżalnia wodna i dmuchana oraz place zabaw dla dzieci. A po zabawie w wodzie bądź na piasku można skorzystać z opłukiwacza ze słodką wodą. Stoją tu także estetyczne przebieralnie.

Przy molo znajduje się kompleks budynków, w których działa restauracja, bar, zaplecze socjalne ratowników z punktem medycznym i ogólnodostępne toalety przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Komu nie wystarczy taka propozycja, będzie musiał przejść kilkaset metrów w kierunku centrum Gdańska. Przy promenadzie nadmorskiej, na wysokości al. Hallera, działa kilkanaście barów i restauracji. Na pewno każdy znajdzie tu coś dla siebie. Zadowoleni będą także rodzice z małymi dziećmi, z myślą o których przygotowano wszelkiego rodzaju huśtawki, trampoliny, zjeżdżalnie, itp.

Jest też coś dla osób, które nie wyobrażają sobie braku dostępu do internetu, nawet nad morzem. Po obu stronach molo działa tzw. Hotspot, czyli strefa bezpłatnego dostępu do internetu.

By dostać się na samą plażę, trzeba zaliczyć co najmniej kilkuminutowy spacer. W jej okolice można dojechać tramwajem. Z kolei ci, którzy poruszają się po mieście samochodem, mogą go zostawić na którymś z parkingów przy al. Hallera czy Jana Pawła II.

Dom Zdrojowy Brzeźno

Kliknij w zdjęcie, by powiększyć
{id75498} {id75499} {id75500}
{id75501} {id75502} {id75503}

ZOBACZ CAŁĄ GALERIĘ ZDJĘĆ

Kto woli bardziej spokojny charakter plażowania powinien zajrzeć na to kąpielisko. Znajduje się ono niedaleko brzeźnieńskiego mola a dotrzeć można tu z promenady spacerem w ciągu kilkunastu minut. Ratownicy strzegą tu wyznaczonego 100-metrowego odcinka plaży. Na miejscu znajdują się boiska do gry w piłkę plażową. Można tu wypożyczyć sprzęt sportowy, plażowy a także do zabaw w wodzie, m.in. pływaczki dla najmłodszych. Znajduje się tu także punkt medyczny.

W okolice można dojechać, podobnie jak w przypadku kąpieliska przy molo, gdańską komunikacją miejską bądź samochodem. Przy promenadzie, na wysokości al. Hallera, działają liczne restauracje i punkty gastronomiczne.

Dużym atutem tego miejsca jest znajdujący się w sąsiedztwie Park Brzeźnieński im. Haffnera, który został zrewitalizowany przed kilku laty. Wymieniono m.in. nawierzchnię ciągów spacerowych, postawiono stylizowane ławeczki, stoliki do gier w szachy i zainstalowano nowe latarnie. Pojawiły się też nowe nasadzenia. W upalne dni warto tu zajrzeć choćby dla ochłody.

Kąpielisko przy dawnym Domu Zdrojowym powstało na początku XIX wieku z inicjatywy Jana Haffnera, jako pierwsze na całym Pomorzu Gdańskim. W 2011 r. zostało reaktywowane, w rocznicę 200-lecia jego powstania.

Jelitkowo

Kliknij w zdjęcie, by powiększyć
{id75531} {id75532} {id75533}
{id75534} {id75535} {id75536}

ZOBACZ CAŁĄ GALERIĘ ZDJĘĆ

To kąpielisko niemal na granicy Gdańska i Sopotu. Miejsce ulubione przez rodziny z dziećmi a także ludzi starszych. Można ich zauważyć wypoczywających zwłaszcza przy promenadzie, przed wejściem na plażę. Dużym atutem tego miejsca jest świetna dostępność komunikacyjna. Zaledwie kilka minut od plaży znajduje się pętla tramwajowa, gdzie dojeżdża kilka linii tramwajowych. Obok niej działają też przystanki autobusowe.

Na kąpielisku można bez problemu wypożyczyć sprzęt plażowy, a także sportowy. Z przygotowanego boiska do gry w piłkę może skorzystać bezpłatnie każdy chętny, oczywiście w miarę jego dostępności. Można tu znaleźć także plenerową siłownię, zlokalizowaną na samej plaży. Są też atrakcje dla najmłodszych, w tym brodziki i zjeżdżalnie wodne. W pobliżu swoje ujście do zatoki ma Potok Jelitkowski, który przyciąga fanów skimboardingu. 

Dzięki zamontowanym tu przebieralniom można bez problemu zmienić strój z plażowego na bardziej "miejski" bądż odwrotnie.

W sąsiedztwie plaży znajduje się Park Jelitkowski. Można tu posiedzieć w cieniu i odpocząć, bądź pobawić się z najmłodszymi. Przy skwerku działa restauracja, ale i kilka mniejszych punktów gastronomicznych, gdzie można skusić się na rybkę bądź cos słodkiego. Funkcjonują tu także liczne pensjonaty i hotele oraz kluby muzyczno-taneczne, które wieczorami przyciągają tłumy osób spragnionych dobrej zabawy.

Klipper Jelitkowo

Kliknij w zdjęcie, by powiększyć
{id75537} {id75538}
{id75539} {id75540}

ZOBACZ CAŁĄ GALERIĘ ZDJĘĆ

To jedno z tych kąpielisk, gdzie można swobodniej spędzić czas, zwłaszcza z dziećmi. Podobnie jak na innych strzeżonych w Gdańsku plażach, także tutaj można wypożyczyć na miejscu sprzęt do plażowania i sportowy. Działa tu także punkt medyczny. W pobliżu, a także na samej plaży, znajdują się liczne punkty gastronomiczne, można więc poopalać się, wykąpać, napić się czegoś bądź zjeść obiad.

Podobnie jak w innych miejscach, także tutaj można skorzystać z przebieralni, i aktywnie spędzić czas na przygotowanych tu boiskach oraz miejscach zabaw dla najmłodszych. By tu dotrzeć, trzeba liczyć się z nawet kilkunastominutowym spacerem. Można tu dojść zarówno od strony pętli tramwajowej w Jelitkowie, jak i od strony ul. Piastowskiej. Warto też przyjechać tu rowerem.

Nadmorska promenada cieszy się bardzo dużą popularnością, zwłaszcza w ciepłych miesiącach. Przy wejściach na plażę znajdują się stojaki na jednoślady, można więc je tu bezpiecznie zostawić.

Stogi

Kliknij w zdjęcie, by powiększyć
{id75541} {id75542} {id75543}
{id75544} {id75545} {id75546}

ZOBACZ CAŁĄ GALERIĘ ZDJĘĆ

Jedna z najnowocześniejszych plaż, patrząc pod kątem infrastruktury. Znajduje się tu Obiekt Służb Ratunkowych, w którym działa punkt medyczny i centrum dowodzenia ratowniczego. Trudno przejść obojętnie obok eleganckiego budynku z toaletami i prysznicami. Jest przyjemnie. Kompleks posiada całodobowy monitoring i ochronę.

Przed wejściem na plażę działają liczne punkty gastronomiczne. Można tu zjeść i rybę na obiad i lody... dla ochłody, a także się czegoś napić. Na terenie samego kąpieliska nie ma żadnej gastronomii.

Kto nie musi, niech nie przyjeżdża tutaj samochodem, zwłaszcza w słoneczne, ciepłe dni. Trudno tu bowiem znaleźć miejsce parkingowe. Wygodniej będzie wsiąść w tramwaj nr 8, który mniej więcej w pół godziny dowiezie chętnych z centrum Gdańska niemal pod samą plażę. W pobliżu znajduje się także pętla autobusowa. Przyjeżdżający rowerem mogą swój środek transportu zostawić przy zamontowanych stojakach.

Na Stogach można aktywnie spędzić czas. Dostępne są tu boiska do gry w siatkówkę i piłkę nożną oraz tor skimboardowy. Dla najmłodszych przygotowano plac zabaw. Znajdują się tu także przebieralnie, natryski, nogomyjki, a nawet automaty z wodą pitną.


Sobieszewo

Kliknij w zdjęcie, by powiększyć
{id75547} {id75548} {id75549}
{id75550} {id75551} {id75552}

ZOBACZ CAŁĄ GALERIĘ ZDJĘĆ

Ci, którzy lubią poczuć zew natury powinni zajrzeć na plażę na Wyspie Sobieszewskiej. Jest tak urządzona, by była jak najbardziej naturalną. Tutaj można odpocząć w ciszy i spokoju. Miłośnicy aktywnego wypoczynku nie znajdą tu wypożyczalni skuterów wodnych czy innego głośnego sprzętu. Jeżeli ktoś zgłodnieje, lub będzie miał ochotę np. na lody bądź watę cukrową, będzie musiał przejść co najmniej kilkaset metrów, poza plażą, by znaleźć punkty gastronomiczne.

Na miejscu można za to wypożyczyć sprzęt plażowy, a także skorzystać z boisk do gry. Jest też niewielki plac zabaw dla najmłodszych. Po kąpieli w wodach Zatoki można skorzystać z opłukiwaczy z bieżącą słodką wodą. A kto będzie chciał się przebrać, może to wygodnie i swobodnie zrobić w zamontowanych na plaży przebieralniach.

Dużym zainteresowaniem cieszy się oznakowany szlak turystyczny biegnący w lesie, wzdłuż plaży, pomiędzy sosnami. W Sobieszewie znajduje się też rezerwat przyrody Ptasi Raj. Można tu spotkać ponad 200 gatunków skrzydlatych.


Orle

Kliknij w zdjęcie, by powiększyć
{id75554} {id75555}
{id75556} {id75557}

ZOBACZ CAŁĄ GALERIĘ ZDJĘĆ

To drugie kąpielisko na Wyspie Sobieszewskiej. Jego charakterystycznym elementem jest wysoka wieża stojąca na wydmach. Jest tu kameralnie i przyjemnie. To idealne miejsce dla osób, które lubią nocować pod namiotem bądź na kempingu. Na miejscu można skorzystać z boiska do gry w siatkówkę, działa tu także punkt gastronomiczny i sanitariaty. Są też estetyczne przebieralnie.

Na terenie kąpieliska wyznaczono specjalny akwen przeznaczony dla grup zorganizowanych. To dobry punkt dla wycieczek szkolnych. Osoby spacerujące plażą w kierunku ujścia Wisły dotrą do Świbna i rezerwatu Mewia Łacha. To ulubione miejsce odpoczynku... fok żyjących na wolności. Kto będzie miał szczęście, prawdopodobnie zauważy tam wypoczywające zwierzęta.

W pobliżu Orlego znajduje się bardzo wiele pól kempingowych. 

Niebawem będzie też można ocenić nowootwartą plażę w Świbnie, która udostępniona została w 2017 r.

TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska