• Start
  • Wiadomości
  • Gdańskie Grudnie. Weterani roku '70 i '81 jako przewodnicy - w niedzielę, w Europejskim Centrum Solidarności

Gdańskie Grudnie. Weterani roku '70 i '81 jako przewodnicy - w niedzielę, w Europejskim Centrum Solidarności

Uczestnicy i świadkowie dwóch polskich Grudniów podzielą się swoimi wspomnieniami w najbliższą niedzielę w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. W tym roku w rolę przewodników wcielą się: uczestniczka wydarzeń na ulicach Gdyni, strażak, fizyk, socjolog i muzyk rockowy. Są jeszcze wolne miejsca.
13.12.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Nz. Tomasz Budzyński, wokalista legendarnego zespołu Siekiera założonego w stanie wojennym

Już po raz kolejny gdański ECS zaprasza do zwiedzania wystawy stałej z uczestnikami i świadkami wydarzeń sprzed lat. W rocznice dwóch polskich Grudniów w rolę przewodników po wystawie i minionych czasach wcielą się: Janina Żabkiewicz, raniona przez ZOMO uczestniczka wydarzeń na ulicach Gdyni, które przeszły do historii jako czarny czwartek; Marek Kowalski, strażak który jako student Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej w Warszawie przeszedł brutalną pacyfikację strajku w grudniu 1981 roku; Stanisław Huskowski, fizyk zaangażowany w niezależną działalność wydawniczą, internowany podczas stanu wojennego; Lucjan Adamczuk socjolog doradca strajkujących w Szczecinie oraz  Andrzej „Kobra” Kraiński muzyk rockowy, który w stanie wojennym podczas urodzinowej imprezy obserwował pacyfikację pokojowych protestów na Rynku Staromiejskim w Toruniu, po czym z innymi muzykami postanowił walczyć gitarami i słowem…

Spacery rozpoczynają się w niedzielę 17 grudnia 2017 roku od godz. 11.00 do 16.00. Obowiązuje rezerwacja miejsc przez stronę ECS.

Przeczytaj także

Grudzień`70. Śmierć młodego stoczniowca w rodzinnym wspomnieniu

Punk rock, miłość, Siekiera. I stan wojenny - opowiada Tomasz Budzyński, muzyk i świadek tamtych wydarzeń

TV

Kaszubi – tożsamość obroniona. Rozmowa z prof. Cezarym Obrachtem-Prondzyńskim