• Start
  • Wiadomości
  • Gdańskie Dni Sąsiadów - dołącz do lokalnej społeczności!

Gdańskie Dni Sąsiadów - dołącz do lokalnej społeczności!

Sąsiedzi - widujemy ich często, mijamy na klatkach schodowych i w osiedlowych sklepach, czasem mówimy: dzień dobry. Rzadko mamy okazję poznać ich bliżej. Czas to zmienić! Doskonałą okazją są ku temu Gdańskie Dni Sąsiadów, które rozpoczynają się w piątek, 27 maja.
26.05.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

- Mamy wrażenie, że przez ostatnie osiem lat proponowana przez nas integracja sąsiadów i sąsiadek bardzo się sprawdziła. W zeszłym roku ponad 23 tysiące osób wzięło udział w wydarzeniu - mówi Anna Urbańczyk z Instytutu Kultury Miejskiej, który współorganizuje Gdańskie Dni Sąsiadów od 2008 roku. - Ta akcja pozwala poznać ludzi, myślę, że w niektórych miejscach, dzięki niej wzrosła serdeczność i sąsiedzkie układy. Ponadto te osoby stają się animatorami kultury i to jest fajne.

Dlatego IKM kolejny rok z rzędu zachęca do wspólnego spotkania, rozmów, zabaw na świeżym powietrzu i spotkań przy grillu. A żeby takie spotkanie uprzyjemnić, instytucja dla wszystkich chętnych przygotowała bezpłatny Pakiet Startowy z gadżetami pomagającymi w organizacji spotkania. Znajduje się w nim m.in.: poradnik „Jak zorganizować Dzień Sąsiada”, fartuch, plakaty, zaproszenia, naklejki, girlandy, kubki, serwetki oraz zmywalne tatuaże dla dzieci.

Nowością w tegorocznym pakiecie jest „Sąsiedzka Książka Kucharska” z przepisami na napoje, przekąski, dania główne, desery i przetwory, nadesłanymi przez uczestników poprzednich edycji Gdańskich Dni Sąsiadów.

- Poprosiliśmy mieszkańców o wysłanie nam swoich przepisów na potrawy, które przygotowali na spotkania sąsiedzkie. Początkowo miał to być konkurs, ale przyszło tyle przepisów, że wystarczyło na całą książkę - cieszy się Urbańczyk.

Do książki trafił m.in. przepis Tosi Waluszko: - Sałatkę z kukurydzy, czerwonej fasoli i selera, którą opisałam, robię nawet kilka razy w miesiącu - zdradza.

Swój przepis zgłosiła także jej mama, Izabela, która zaproponowała pyszny sernik babci Bożenki.

- Od kiedy uczestniczymy w spotkaniach, przyglądamy się wspaniale zastawionym stołom pełnym popisowych potraw i wypieków. Marzyłyśmy, żeby je spisać i opublikować. Tak narodził się pomysł na „Sąsiedzką Książkę Kucharską” - tłumaczą redaktorki książki Anna Urbańczyk, Katarzyna Mejna i Malwina Karczewska.

Idea Dnia Sąsiada narodziła się we Francji w 1999 roku. Członkowie Europejskiej Federacji Solidarności Lokalnej (European Federation of Local Solidarity EFLS) zauważyli, że ludzie coraz częściej oddalają się od siebie, więzi społeczne rozluźniają się. Sąsiedzkie święto miało to zmienić, pomóc nam zbliżyć się do siebie. Pomysł EFLS okazał się sukcesem - od 2004 roku święto obchodzone jest w całej Europie.

Do Gdańska idea dotarła w 2006 roku. Jako pierwsza spotkanie z sąsiadami i sąsiadkami zorganizowała Danuta Poczman wraz ze Stowarzyszeniem „Stara Oliwa”. Dwa lata później wydarzenie zaczął organizować Instytut Kultury Miejskiej (wcześniej jako Gdańsk 2016) wraz z Urzędem Miejskim w Gdańsku, Fundacją „Wspólnota Gdańska” oraz Strażą Miejską w Gdańsku.


Organizatorzy Gdańskich Dni Sąsiadów: Miasto Gdańsk, Instytut Kultury Miejskiej, Fundacja Wspólnota Gdańska, Straż Miejska w Gdańsku. Partner Gdańskich Dni Sąsiadów: Spółka miejska GIWK.

Gdańskie Dni Sąsiadów potrwają przez miesiąc.
 

TV

Kaszubi – tożsamość obroniona. Rozmowa z prof. Cezarym Obrachtem-Prondzyńskim