• Start
  • Wiadomości
  • Gdański Teatr Szekspirowski polskim kandydatem do Brick Award

Gdański Teatr Szekspirowski polskim kandydatem do Brick Award

Charakterystyczny gmach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego znalazł się wśród 50 obiektów z całego świata nominowanych do prestiżowej nagrody architektonicznej Brick Award.
26.02.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Laur jest przyznawany co dwa lata najlepszym, najciekawszym, najbardziej oryginalnym budynkom z cegły. Historia konkursu pokazuje, że ten stosowany od tysięcy lat budulec także w XXI wieku pomaga wykreować obiekty o bardzo różnym charterze: od minimalistycznych kubików po rzeźbiarskie, ekspresyjne budowle, od kameralnych domów jednorodzinnych po ogromne gmachy użyteczności publicznej.

– Kiedy myślimy o cegle, zazwyczaj kojarzymy ją z tradycją. W tym konkursie chcemy pokazać, że to materiał nowoczesny i innowacyjny. Chcemy nadać cegle nowe znaczenie – mówi Wang Shu, laureat Nagrody Pritzkera z 2012 roku i członek jury Brick Award w 2014 roku.

Brick Award przyznawana jest od roku 2004. Nagrodę wymyśliła i do dziś przyznaje założona w Austrii firma Wienerberger, będąca dziś jednym z największych i najbardziej znanych na świecie producentów ceramiki budowlanej. 12 maja 2016 roku wręczone zostaną nagrody w siódmej już edycji konkursu. W tym roku jury oceniało ponad 600 projektów, zgłoszonych do nagrody z 55 krajów z całego świata.

Czteroosobowe jury (przy każdej edycji jego skład jest inny; w tym roku są to architekci z Belgii, Słowenii, Wielkiej Brytanii i Włoch) wybrało z tego licznego grona 50 budowli, które mają teraz szansę na nagrody w pięciu konkursowych kategoriach: budynek mieszkalny, obiekt użyteczności publicznej, rewitalizacja i modernizacja, zabudowa uzupełniająca, specjalne zastosowanie.

Na liście 50 nominowanych do nagrody znalazł się także jeden obiekt z Polski. To Teatr Szekspirowski w Gdańsku, zaprojektowany przez włoskiego architekta Renato Rizziego. Budynek otrzymał nominację w kategorii obiektów użyteczności publicznej. W uzasadnieniu jurorzy napisali, że dzięki zastosowaniu antracytowej cegły na elewacjach gmach kreuje spektakularną, teatralną przestrzeń nie tylko w swoich wnętrzach, ale i na zewnątrz.

Doceniono stonowaną, a zarazem monumentalną sylwetkę oraz zastosowanie cegły jako materiału pozwalającego wpisać gmach w kontekst historycznej zabudowy: „cegła na elewacji teatru ma kolor cienia, rzucanego przez pobliską katedrę” – napisali jurorzy, mając na myśli potężną sylwetkę gotyckiej Bazyliki Mariackiej.

Gdański Teatr Szekspirowski znalazł się na liście nominowanych do Brick Award obok realizacji Franka Gehry’ego (zaprojektował budynek uniwersytecki w Sydney) czy nagrodzonego przez brytyjski Królewski Instytut Architektury centrum studenckiego w Londynie (proj. O’Donnell + Tuomey). Z gdańskim teatrem konkurują budynki z Austrii, Szwajcarii, Australii, ale i Iranu, Rwandy czy Wietnamu.

Strona internetowa konkursu: clay-wienerberger.com/brick-award

Źródło: culture.pl

TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę