• Start
  • Wiadomości
  • Gdański Neptun ma brata bliźniaka w niemieckim mieście Oberhausen

Gdański Neptun ma brata bliźniaka w niemieckim mieście Oberhausen

Replika postaci Neptuna stanęła przed restauracją “Gdańska”, mieszczącą się w niemieckim mieście Oberhausen, w Nadrenii - Westfalii. Autorem rzeźby jest Anne Mrzygłód, artystka pochodząca z Wadowic, a obecnie mieszkająca w Straelen, a okazją do wykonania dzieła była 17. rocznica powstania restauracji - prężnego ośrodka polonijnego.
07.08.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Na zdjęciu: Konsul Andrzej Dudziński, Czesław Gołębiewski, Anna Mrzygłód i burmistrz Oberhausen Klaus-Dieter Broß (CDU)

Pomnik ma trzy metry wysokości, a sfinansowany został przez Marię i Czesława Gołębiewskich, właścicieli restauracji “Gdańska” (mieszczęcej się w Oberhausen i pisanej po polsku) i ofiarowany w prezencie miastu Oberhausen. Powodem, dla którego powstał ten oryginalny dar były 17. urodziny restauracji.

Urodziny “Gdańskiej” w Oberhausen są zawsze okazją do polonijnego święta. Prawdopodobnie jako jedyna w Niemczech ma taką nazwę, a jej właściciele dbają nie tylko o to, by popularyzować polską kuchnię w Nadrenii-Westfalii, gdzie - między Duisburgiem a Dortmundem - leży Oberhausen, ale również o promocję polskiej i polonijnej kultury i zbliżenie polsko-niemieckie.

Burmistrz Oberhausen Klaus-Dieter Broß i konsul Andrzej Dudziński odsłaniają postać Neptuna

W dniu odsłonięcia rzeźby wręczono również tradycyjnie statuetki Neptuna osobom szczególnie zasłużonym dla polsko-niemieckiej współpracy. Otrzymali je: Franz Muckel, dyrektor Biura Turystyki i Marketingu miasta Oberhausen oraz istniejące od 23 lat stowarzyszenie Gmina Polska Piast z Essen.

Muzycznie imprezę uświetniły zespoły: Naked Mind z Krakowa, niemiecki SpielArt oraz polonijny rock band z Solingen Communa. Jak zwykle w “Gdańskiej” spotkała się muzyczna mieszkanka niemiecko-polsko-polonijna.

Gdański Neptun stoi w najbardziej reprezentacyjnej części miasta – na Długim Targu, przed wejściem do Dworu Artusa

O gdańskim Neptunie

Inicjatorem budowy gdańskiej fontanny Neptuna był w roku 1605 ówczesny burmistrz Gdańska - Bartholomäus Schachmann. Rzeźba miała być wykończeniem działającej tu już studni. Projekt wykonał prawdopodobnie Hans Vriedemann de Vries, a w 1606 do prac nad fontanną „z czarnego kamienia”, z polecenia Rady Miejskiej, przystąpił Abraham van den Block. Całość odlano w miejskiej ludwisarni (wg modelu wykonanego przez Petera Husena) przy Bramie Ludwisarskiej, obecnie u wylotu ul. św. Ducha na Targ Drzewny, kierowanej przez Gerdta Benningka. Inauguracja działania fontanny odbyła się 23 marca 1634 roku.

Pierwszy generalny remont wykonano w latach 1757-61. Następny, dopiero w 1927 roku, a ostatni - w latach 2000-2012. 


na podst.: www.gedanopedia.pl

TV

Budowa basenu we Wrzeszczu jeszcze w tym roku