• Start
  • Wiadomości
  • Gdańsk widziany z wody. Wyprawa kajakami do Twierdzy Wisłoujście

Gdańsk widziany z wody. Wyprawa kajakami do Twierdzy Wisłoujście

Nasi Czytelnicy w majówkowy weekend zorganizowali wyjątkową wyprawę kajakową do zabytkowego fortu. We współpracy z Muzeum Historycznym Miasta Gdańska z okazji Roku Rzeki Wisły dopłynęli do tego niezwykłego miejsca kajakami. Poniżej ich wrażenia z wyprawy i kilkanaście zdjęć z wodnej podróży.
12.05.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Twierdza Wisłoujście to niezwykły zabytek sztuki fortyfikacyjnej. Jej nazwa wywodzi się z czasów, gdy ujście Wisły znajdowało się bezpośrednio na północ od Twierdzy. Miejsce to stanowiło ważny z punktu widzenia strategicznego teren, skąd można było kontrolować ruch statków wychodzących i wchodzących do portu w Gdańsku.

Trasa liczyła ok. 8 kilometrów, a przepłynięcie zajęło niecałe 3 godziny. Startowaliśmy w centrum Gdańska i już na samym początku wycieczki mogliśmy podziwiać najpiękniejsze miejsca z perspektywy kajaka, a wśród nich Długie Pobrzeże z Żurawiem, Sołdek, Ołowianka, Filharmonia Bałtycka i Muzeum II Wojny Światowej.


Po dopłynięciu do Polskiego Haka zaczęliśmy odkrywać mniej znaną, industrialną stronę Gdańska. Rozpościerają się stamtąd niesamowite widoki na tereny stoczniowe z licznymi żurawiami, wysokimi kominami, silosami i statkami zacumowanymi przy nabrzeżach.

Samo przepłynięcie przez tereny portowe i Kanał Kaszubski wymagało uzyskania pozwolenia z Kapitanatu Portu. Jest to główne wyjście z portu dla statków, gdzie pływają nawet 200-metrowej długości jednostki. Nie jest to akwen, po którym można poruszać się samodzielnie kajakiem, bez uzyskania pozwoleń, wiedzy o przepisach ruchu wodnego, odpowiedniego sprzętu asekuracyjnego i umiejętności.


Widok historycznej twierdzy od strony wody zrobił na nas niesamowite wrażenie, a fakt, że dopłynęliśmy do niej kajakami z centrum Gdańska uczynił całą wyprawę niezapomnianą przygodą. Po zdobyciu twierdzy i opłynięciu czterobastionowego Fortu carré, zwiedziliśmy jej zakamarki pieszo razem z przewodnikiem. Na uczestnikach szczególne wrażenie zrobiło wejście na szczyt wieży, skąd rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na tereny portowe, stadion, Port Północny i Westerplatte. Chętnie skorzystaliśmy też z ogniska, przy którym mogliśmy odpocząć i uzupełnić spalone na kajakach kalorie.

Cieszymy się, że uczestnikom bardzo podobała się wycieczka. Większość osób to mieszkańcy Trójmiasta, którzy przyznali, że już od dawna chcieli się wybrać i zwiedzić twierdzę, ale jakoś nie było okazji. Dzięki współpracy z Muzeum Historyczne Miasta Gdańska mogliśmy stworzyć unikatową ofertę, ciekawą zarówno dla turystów jak i mieszkańców miasta. Mamy nadzieję powtórzyć w tym sezonie podobną wyprawę.

Milena Nieścior, Gdańsk z kajaka


Zapraszamy gdańszczan do dzielenia się z nami swoimi zdjęciami i filmami dotyczącymi Gdańska.



TV

Kaszubi – tożsamość obroniona. Rozmowa z prof. Cezarym Obrachtem-Prondzyńskim