• Start
  • Wiadomości
  • Gdańsk rozkwitł na żółto w ramach pomocy pomorskim hospicjom [FOTOGALERIA]

Gdańsk rozkwitł na żółto w ramach pomocy pomorskim hospicjom [FOTOGALERIA]

Tysiące wolontariuszy w żółtych koszulkach zbierało w Gdańsku i całym Trójmieście datki na pomorskie hospicja, obdarowując w zamian darczyńców żonkilami. Akcja Pola Nadziei miała swój finał w niedzielę, 22 kwietnia, na Długim Targu.
22.04.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Żonkile na ulicach Gdańska
Żonkile na ulicach Gdańska
Dominik Paszliński

 

Była wielka żółta Żonkilowa Parada: motocykliści, zabytkowe samochody, harcerze, szczudlarze, wolontariusze i orkiestry. Wszystko na Długim Targu w Gdańsku z okazji finału akcji Pola Nadziei.

Ale wolontariusze rozstawieni byli w całym mieście, na przykład przy kościołach, zbierając do puszek datki na gdańskie i pomorskie hospicja. W całej akcji od Pucka przez Sopot po Gdańsk wzięło udział pięć tysięcy wolontariuszy, którzy mieli do rozdania ponad sto tysięcy żonkili - mówi Anna Laska z gdańskiej Fundacji Hospicyjnej. - Pieniądze zostaną przeznaczone na wsparcie hospicjów, na ich codzienną pracę, na koszty związane z opieką nad dorosłymi i dziećmi w hospicjach stacjonarnych i domowych.

Zobacz relację wideo:

 

Anna Laska tłumaczy, że hospicja są finansowane z Narodowego Funduszu Zdrowia, w ramach kontraktów, które trzeba regularnie odnawiać. Ale to za mało.

- Te pieniądze z NFZ zapewniają podstawową  opiekę medyczną - mówi Laska. - Natomiast potrzeb jest dużo więcej. Dlatego hospicja zbierają samodzielnie środki na nowoczesny sprzęt, na aparaturę, na opłacenie zespołów hospicyjnych. Na to wszystko trzeba dozbierać. Dlatego cały rok, nie tylko podczas Pól Nadziei, wszystkie hospicja organizują wiele akcji charytatywnych, bo zależy im, żeby opiekę sprawować w sposób pełny, całościowy i na wysokim poziomie.

Oczywiście liczy się nie tylko pomoc finansowa.

- Można włączyć się w wolontariat i w ten sposób pomóc - mówi Anna Laska. - Warto skontaktować się z placówką, która jest najbliżej nas, dowiedzieć się, czego ta placówka potrzebuje. Można być solidarnym i aktywnym. Większość wolontariuszy po pierwszej wizycie w hospicjum mówi, że te miejsca emanują ciepłem, troską i bliskością. Wolontariusze nie tylko dają od siebie, ale też dużo dostają w zamian. Pomoc w hospicjum otwiera ludziom oczy na to, co jest ważne w życiu i jak należy życie doceniać.

 Pola Nadziei na Pomorzu zbierały środki na rzecz:

  • Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku
  • Hospicjum Pomorze Dzieciom
  • Domu Hospicyjnego Caritas im. św. Józefa w Sopocie
  • Stowarzyszenia Hospicjum im. św. Faustyny w Sopocie
  • Hospicjum im. św. Wawrzyńca w Gdyni wraz z Domem Hospicyjnym dla Dzieci „Bursztynową Przystanią”
  • Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio

W zeszłym roku pomorskie hospicja zebrały w ten sposób 520  tysięcy złotych.

Parada na Długim Targu
Parada na Długim Targu
Dominik Paszliński

Honorowi Wolontariusze

Fundacja Hospicyjna, prowadząca Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza w Gdańsku, od lat przy okazji Pól Nadziei wręcza również tytuły honorowego wolontariusza osobom i instytucjom w sposób szczególny wspierającym działalność organizacji. Wyróżnienia przyznawane są także szkołom, które przez cały rok poprzez wolontariat angażują się w na rzecz podopiecznych Fundacji.

Wiceprezydent Gdańska Piotr Kowalczuk powiedział przy okazji: - Nie ma nic piękniejszego i bardziej wartościowego niż dzielić się swoim czasem i zaangażowaniem z innymi. Pięknie kłaniam się przed wszystkimi nagrodzonymi i wyróżnionymi dziś oraz przed tysiącami codziennych wolontariuszek i wolontariuszy. Serce rośnie widząc wasze zaangażowanie i dzieloną z innymi radość oraz świadomość, że uczestniczymy w czymś niezwykle ważnym – podkreślał Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej, który wręczał statuetki w kształcie dźwigów oraz razem z wolontariuszami kwestował na rzecz hospicjów. - Mówię to także z doświadczeń osobistych, ambasadora Funduszu Dzieci Osieroconych. Bursztynowy Słonik Tumbo przypomina mi każdego dnia, ile przed nami do zrobienia. Możemy, powinniśmy być dla innych! Ogromną wdzięczność kieruję też do Zespołu Fundacji Hospicyjnej oraz wszystkich jej partnerów. Dzięki wam ostatni etap życia wielu mieszkanek i mieszkańców Gdańska i Pomorza to czas, w którym możemy jeszcze spotkać się z bliskimi w duchu pojednania, nadziei oraz powiedzieć sobie słowa, na które w nurcie życia brakło czasu lub śmiałości. Hospicjum to też Życie!

Przemawia wiceprezydent Piotr Kowalczuk
Przemawia wiceprezydent Piotr Kowalczuk
Dominik Paszliński

Oto lista nagrodzonych w tym roku tytułem Honorowego Wolontariusza i Honorowego Filantropa Fundacji Hospicyjnej

HONOROWI WOLONTARIUSZE – osoby indywidualne

Łukasz Jeleniewski – muzyk rockowy, perkusista zespołu Lipali. Za kilkunastoletnią wierność ideałom hospicyjnym i nieustanną gotowość pomocy fundacyjnym podopiecznym, za dobre pomysły i wspieranie nas podczas licznych akcji – obecnością i organizacyjnie.

Andrzej Kowalczys – radny Miasta Gdańska. Za wieloletnie osobiste zaangażowanie w akcje charytatywne na rzecz podopiecznych Fundacji, a także za wiecznie zielone światło dla fundacyjnych przedsięwzięć, które zapala i jako radny, i prywatnie. Za czas ofiarowany dla hospicjum.

Adam Korol – wioślarz, czterokrotny mistrz świata i mistrz olimpijski z Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Za blisko 10-letnią współpracę z Fundacją, zawsze z zaangażowaniem i otwartością. Za zrozumienie dla hospicyjnych idei i za skuteczność w ich promowaniu w świecie sportu i polityki.

Danuta Pepłońska – księgowa. Za trwające już 6. rok dyżury księgowej, dzięki którym setki osób uzyskało pomoc w wypełnieniu zeznań podatkowych, a 1% ich podatku wsparł naszych podopiecznych.

Izabella Przybyłowicz - Za 5-letnią pracę w charakterze wolontariuszki opiekuńczej na oddziale stacjonarnym Hospicjum Dutkiewicza. Za zaangażowanie i gotowość pracy podczas najtrudniejszych porannych dyżurów. Za pozytywną energię i za piękny uśmiech, z utęsknieniem wyczekiwany przez naszych chorych i bardzo doceniany przez pracowników.

Alicja Stryjewska – nauczycielka. Za 10-letnią pracę w charakterze wolontariuszki opiekuńczej na oddziale stacjonarnym Hospicjum Dutkiewicza. Za zaangażowanie i gotowość pracy podczas najtrudniejszych porannych dyżurów. Za pozytywną energię i za piękny uśmiech, z utęsknieniem wyczekiwany przez naszych chorych i bardzo doceniany przez pracowników.

Iwona Winkelmann – nauczycielka. Za blisko 2-letnie prowadzenie świetlicy „Przystań” dla dzieci osieroconych.

Beata Wołkanowska – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 60 w Gdańsku, trenerka rozwoju osobistego, współzałożycielka Fundacji 50. Aleja. Za wieloletnią przyjaźń okazywaną nam i naszym podopiecznym, zwłaszcza osieroconym dzieciom. Za propagowanie wolontariatu wśród uczniów, prowadzenie szkoleń dla koordynatorów szkolnego wolontariatu, za liczne ważne inspiracje do działania i za dowód we własnej osobie, że pojedynczy człowiek może tyle, ile cała orkiestra.

Dorota Żołądkiewicz – dyrektor regionu, Bank Zachodni WBK SA 3 Region w Gdańsku. Za wyjątkowe zrozumienie potrzeb cierpiącego człowieka, za zaangażowanie oraz talent do motywowania innych do pomocy, przede wszystkim współpracowników Banku Zachodniego WBK, by pomagać mogli wspólnie.

Anna Laska - Fundacja Hospicyjna
Anna Laska - Fundacja Hospicyjna
Dominik Paszliński

 

WOLONTARIAT – FIRMY

Stowarzyszenie Na Rzecz Ratownictwa „Adiutare” – zabezpieczenie medyczne imprez masowych, eventów, festynów. Za trwające ponad dekadę poparcie dla idei hospicyjnych i wspieranie nas w organizacji Pól Nadziei.

Galeria Bałtycka - Za trwające blisko dekadę poparcie dla idei hospicyjnych. Za gościnność, dzięki której od lat organizujemy w Galerii nasze wydarzenia oraz przeprowadzamy kwesty na rzecz hospicyjnych podopiecznych. Za wielokrotną pomoc przy wydawaniu kwartalnika „Hospicjum to też Życie” i za udostępnianie powierzchni reklamowych na promocję działań Fundacji.

Gdański Archipelag Kultury - Za udzielaną nam bezpłatnie pomoc na różnych polach, w tym za użyczanie Lodowiska Miejskiego na organizację Dnia Wolontariusza, za udostępnianie sprzętu na fundacyjne imprezy, a także za wsparcie artystyczne podczas naszych wydarzeń charytatywnych.

Gdański Ośrodek Sportu - Za trwające ponad dekadę poparcie dla idei hospicyjnych. Za użyczanie nam sprzętu na fundacyjne potrzeby. Za gościnność i udostępnianie basenu dla naszych podopiecznych oraz możliwość kwestowania podczas sportowych imprez. Za kreatywność i organizację dedykowanych nam specjalnie wydarzeń.

MEDiVET – import i dystrybucja produktów weterynaryjnych. Za kilkuletnie zaangażowanie na rzecz dzieci znajdujących się pod opieką Fundacji, w tym za niezwykle ofiarny udział w akcjach „Kolorowy Piórnik” i „Uśmiech Dziecka na Dzień Dziecka” oraz za liczne darowizny.

Agencja Eventowa PAM, Alicja Butrykowska - Za kilkuletnie zaangażowanie na rzecz małych podopiecznych Fundacji i pomoc w organizacji dla nich balów karnawałowych, zabaw andrzejkowych oraz pikników.

 

NAJAKTYWNIEJSZY WOLONTARIAT SZKOLNY

Akcje Fundacji Hospicyjnej nie miałyby szansy powodzenia, gdyby nie tysiące młodych wolontariuszy – uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Nie byłoby tych wolontariuszy, gdyby nie zapał, pomysłowość, dobry przykład i codzienny trud ich nauczycieli.

X Liceum Ogólnokształcące w GdańskuDyrektor: Anna Meller, koordynatorka: Bożena Jajeśniak. Reprezentantka: Bożena Jajeśniak.

Zespół Szkół Katolickich im. św. Kazimierza w GdańskuDyrektor: ks. Krzysztof Mudlaff, koordynatorki: Dorota Czerwińska i Anna Bakun.

Przedszkole Niepubliczne „Słoneczna Kraina” Dyrektor: Lesya Szymczak, koordynatorka: Magdalena Rutkiewicz.Za kilkuletnie zaangażowanie w integrację środowiska gdańskich przedszkoli na rzecz pomagania naszym podopiecznym oraz za propagowanie hospicyjnych idei zarówno wśród najmłodszych, jak i ich opiekunów. Za organizację zbiórek oraz charytatywnych kiermaszów, z których dochód wsparł działania Fundacji. Za serdeczną kreatywność i wzruszającą wierność.

 

FILANTROP

Halina Kędziorska-Majewska – emerytka. Za piękny dar, który w znaczący sposób pomoże stwarzać naszym pacjentom warunki „jak w domu” oraz zapewniać im w pełni profesjonalną opiekę.

Lotto – za finansowe wsparcie organizacji koncertu „Głosy dla Hospicjów 2017” oraz wydania bajki terapeutycznej Za siódmą górą. Ukazała się ona w ramach programu wsparcia psychologicznego dzieci i młodzieży Fundacji Hospicyjnej „Tumbo Pomaga”.

 

 

TV

Światowa stolica bursztynu