Gdańsk jak Nowy Jork. Amerykanie przeszkolą urzędników

Gdańsk jak pierwsze miasto w Europie rozpoczął współpracę z organizacją Michaela Bloomberga, byłego burmistrza Nowego Jorku, wspierającą rozwój nowoczesnych miast. W maju urzędnicy wezmą udział w warsztatach prowadzonych przez amerykańskich specjalistów, którzy podpowiedzą, jak wykorzystać nowoczesne narzędzia informatyczne, otwarte dane i… zapał mieszkańców do zarządzania Gdańskiem.
20.04.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Gdańsk - nowocześnie zarządzane miasto z ponad 1000-letnią tradycją.

Bardziej efektywne zarządzanie miastem dzięki wykorzystaniu już posiadanych danych o finansach, transporcie publicznym, bezpieczeństwie czy edukacji oraz skuteczne otwieranie miejskich danych – takie cele postawił prezydent Paweł Adamowicz pracownikom urzędu miejskiego do realizacji w trakcie bieżącej kadencji. Jednym z kroków do osiągania tego celu jest ogłoszona właśnie decyzja o rozpoczęciu współpracy miasta Gdańska z amerykańską inicjatywą What Works Cities.

Gdańskie podejście do smart city to nie tylko inwestycje w systemy informatyczne, takie jak Tristar czy nowe aplikacje internetowe. To także, a może przede wszystkim, chęć uczenia się od globalnych liderów, podpatrywanie najlepszych światowych doświadczeń i wdrażanie ich w naszym mieście.

Już od dłuższego czasu inspiracją dla gdańskich urzędników jest Nowy Jork i Michael Bloomberg - były burmistrz tego miasta i zarazem założyciel organizacji Bloomberg Philantrophies, wspierającej rozwój nowoczesnych miast. Na ostatnim spotkaniu Pawła Adamowicza i Michaela Bloomberga w październiku 2015 r. wykluł się pomysł dołączenia Gdańska do projektu What Works Cities.

Dotychczas w programie uczestniczyło 100 miast z USA, które otrzymują wsparcie światowej klasy naukowców i ekspertów z obszaru zarządzania miastem na podstawie zgromadzonych danych, podnoszenia efektywności, zaangażowania mieszkańców oraz udostępniania otwartych danych.

- Gdańsk to miasto uczące się, rozwijające się, w którym stale szukamy sposobów na podnoszenie jakości rządzenia i większe zaangażowanie mieszkańców w planowanie przyszłości miasta - mówi prezydent Paweł Adamowicz. - Bardzo się cieszę, że rozpoczynamy współpracę z What Works Cities jako pierwsze miasto w Europie. To dowód uznania dla Gdańska na arenie międzynarodowej, widoczny znak tego, że nasze działania, takie jak prowadzony od ponad dwóch lat program Otwarty Gdańsk, spotykają się z zainteresowaniem i uznaniem także poza granicami kraju.

Warto podkreślić, że nawiązanie współpracy jest dla Gdańska bezpłatne, wszystkie koszty pokrywa bowiem Bloomberg Philantrophies. W ramach współpracy, na początku maja do Gdańska przyjedzie zespół ekspertów z Center for Government Excellence (GovEx), organizacji non-profit funkcjonującej na renomowanym Johns Hopkins University.

W trakcie dwudniowych warsztatów (odbędą się w maju) z kierownictwem miasta oraz dyrektorami urzędu miejskiego analizie poddane zostanie dotychczasowe podejście do wykorzystania danych w poszczególnych wydziałach oraz wypracowane zostaną sposoby na bardziej efektywne wykorzystanie tych danych w zarządzaniu miastem, współpracy z mieszkańcami i organizacjami pozarządowymi.

 

Ważne adresy:

Portal Otwarty Gdańsk

Smart City Gdańsk

What Works Cities

GovEx

 

TV

Kaszubi – tożsamość obroniona. Rozmowa z prof. Cezarym Obrachtem-Prondzyńskim