• Start
  • Wiadomości
  • Gdańsk, Warszawa a może i Seattle. Po to, by żyło się lepiej i wygodniej

Gdańsk, Warszawa a może i Seattle. Po to, by żyło się lepiej i wygodniej

Najróżniejsze programy i aplikacje w smartfonach stały się codziennością. Niektóre służą zabawie, inne są pomocne w codziennym życiu, jeszcze inne mogą pomagać w rozwiązywaniu miejskich problemów. Odbyła się gdańska część konkursu Imagine Cup na innowacyjne projekty technologiczne stworzone przez młodych przedsiębiorców zainspirowanych ideą inteligentnego miasta.
09.02.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Konkurs Microsoft Imagine Cup 2017 w Inkubatorze Przedsiębiorczości Starter. Na zdjęciu Alan Pilarz-Prking

Imagine Cup - Smart City Challenge to konkurs firmy Microsoft, w którym studenci mają szansę zaprezentować swoje pomysły dotyczące przestrzeni miejskiej. W dyskusji nad każdym z pomysłów biorą udział eksperci, osoby odpowiedzialne za rozwój miast, a także fundusze inwestycyjne działające w danym regionie.

W tegorocznej edycji konkursu bierze udział 21 projektów, a ich twórcy mają szansę zaprezentować się przed przedstawicielami siedmiu największych polskich miast: Gdańska, Warszawy, Wrocławia, Łodzi, Poznania, Katowic i Rzeszowa.

- Każdy zespół przez kwadrans opowiada o swoim pomyśle, po czym rozpoczyna się dyskusja, w której omawiane są szczegóły, wskazywane dobre i złe strony, często też podpowiedzi jak ulepszyć dany pomysł - mówi Krzysztof Garski z Zespołu Otwartych Danych gdańskiego magistratu. - Przedstawiciele miasta i instytucji miejskich pomagają na przykład zweryfikować, czy dana koncepcja ma szansę na realizację w danym regionie.

W gdańskiej prezentacji, która odbyła się w czwartek, 9 lutego, w Gdańskim Inkubatorze Starter uczestniczyli też przedstawiciele i eksperci z Pomorskiego Klastra Interizon, Microsoftu i spółki Energa. Dyskutowano nad dziesięcioma innowacyjnymi pomysłami dotyczącymi wielu dziedzin funkcjonowania w mieście: transportu, ekologii, energetyki, budownictwa, łamania barier w kontaktach z osobami chorymi i niepełnosprawnymi. 

Wśród prezentowanych projektów znalazły się:  

  1. Space Edge – start-up tworzący rozwiązania aerokosmiczne;
  2. Impact Cycling – platforma internetowa, która za pomocą grywalizacji, zachęca do jazdy rowerem;
  3. Slant – aplikacja tłumacząca komunikaty na język migowy;
  4. MindHelp – aplikacja pomagająca osobom cierpiącym na chorobę Alzheimera;
  5. Homecare – opaska monitorująca funkcje życiowe osób starszych, wymagających całodobowej opieki;
  6. Clever Place Finder – aplikacja ułatwiająca poruszanie się po mieście i odnalezienie odpowiedniego lokalu czy sklepu;
  7. Prking – program ułatwiający szybkie i łatwe płatności za parking na podstawie rzeczywistego czasu postoju przy użyciu karty płatniczej;
  8. MeRento – aplikacja do zarządzania mieszkaniami, pozwala m.in. wynająć mieszkanie, opłacić czynsz, powiadomić o ważnych wydarzeniach związanych z mieszkaniami;
  9. Futucard – wirtualna wizytówka, zawierająca najważniejsze informacje o użytkowniku oraz takie wiadomości, jak marzenia, preferencje zawodowe, talenty, uprawiane sporty;
  10. Postuff – strona internetowa i aplikacja umożliwiająca wysyłanie pocztówek, listów, pism urzędowych; użytkownik tworzy treść wirtualnie, odbiorca zaś otrzymuje je w formie tradycyjnej, listownej.


- Wśród pomysłów pojawił się między innymi sterowiec stratosferyczny, który mógłby prowadzić monitoring całego obszaru miejskiego, albo służyć jako podniebny punkt dostarczający internet. Ale też aplikacja łącząca osoby chcące wynająć mieszkanie, z właścicielami, program pozwalający na płatności za parkowanie z rzeczywistym pomiarem czasu, czy specjalna opaska monitorująca bez przerwy stan zdrowia osób starszych - opowiada Krzysztof Garski.

Tak jak w poprzednich edycjach, najlepsze spośród zgłoszonych projektów mają szanse na wdrożenie pilotażowe. Microsoft Imagine Cup odbywa się w tym roku już po raz piętnasty, ale prezentacje w wybranych miastach to nowość. Celem spotkań „terenowych” jest zwiększenie potencjału biznesowego projektów startujących w konkursie, a nawet wstępne propozycje współpracy czy finansowania.

- Bardzo uważnie przyglądamy się tego typu projektom, wiemy bowiem jaki mogą mieć one potencjał. Gdańsk jako jedno z pierwszych miast w Polsce wprowadził otwarte dane i od pewnego czasu udostępnia szereg informacji, dzięki czemu powstało wiele ciekawych projektów, takich jak na przykład aplikacja Na4Łapy, pomagająca znaleźć i adoptować wymarzonego czworonoga z gdańskiego schroniska – podsumowuje Krzysztof Garski.

Które projekty zwyciężą w tej edycji konkursu? 17 lutego w Warszawie spotkają się na półfinałach wszystkie startujące zespoły, przedstawiciele miast i inwestorów. Tego dnia zostanie wybranych 15 projektów, które będą konkurować ze sobą podczas finałów krajowych Imagine Cup 26-27 kwietnia. Najlepsze na świecie pomysły start-upowe wyłonione zostaną w Seattle w lipcu.



TV

120-letnia kamienica jak nowa