Gaudeamus igitur, czyli studenci wracają

Blisko 80 tys. studentów rozpoczyna w tych dniach rok akademicki 2015/2016 we wszystkich gdańskich szkołach wyższych. Uczelnie tworzą nowe kierunku studiów, wytrwale inwestują w swoją infrastrukturę. Oto krótki przegląd zmian i statystyk związanych ze wszystkimi publicznymi szkołami wyższymi Gdańska.
01.10.2015
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

Efektowny i nowoczesny gmach Neofilologii UG.

 

Uniwersytet Gdański

Na największej uczelni Pomorza uroczysta inauguracja roku akademickiego odbędzie się 2 października w sali teatralnej nowego gmachu Wydziału Filologicznego. Oddanie do użytku tego budynku (zwanego Neofilologią), siedziby administracji centralnej UG, kończy trwającą od 2007 r. konsolidację większości wydziałów uniwersytetu na Kampusie Bałtyckim w Gdańsku Oliwie. Trwa jeszcze budowa gmachu Instytutu Biotechnologii, ale i ona zakończy się jeszcze w tym roku.

Gmach Neofilologii o powierzchni całkowitej blisko 16 tys. mkw. kosztował ponad 75 mln złotych, z czego ponad 32 mln sfinansowano ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Za resztę uczelnia zapłaciła z rezerwy celowej budżetu państwa i ze środków własnych. W tym roku naukę rozpocznie tu 3200 studentów (m.in. anglistyki, germanistyki, skandynawistyki i romanistyki) z około 5 tys. uczących się na Wydziale Filologicznym. Reszta pozostanie w historycznej siedzibie wydziału, dzieląc ją z Wydziałem Historycznym.

Wspomniana sala teatralna na 408 miejsc służyć będzie studentom kierunków o profilu artystycznym, teatrom i innym związanym z kulturą organizacjom studenckim.

W budynku są jeszcze cztery aule, 59 sal dydaktycznych - w tym wiele wyposażonych w sprzęt ułatwiający kształcenie tłumaczy języków obcych (np. w kabiny do nauki tłumaczeń symultanicznych i komputery z systemami translatorycznymi) oraz 124 gabinety dla pracowników.

Kolejna oddana do użytku inwestycja UG to budynek administracji centralnej (koszt 35 mln złotych: 56 proc. sfinansowano z budżetu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, resztę z dochodów uzyskanych przez uczelnię ze sprzedaży siedzib jednostek, które przeniosły się na teren oliwskiego kampusu). W gmachu o powierzchni całkowitej ponad 7500 mkw. znajduje się sala posiedzeń Senatu UG, gabinety rektorskie i kanclerskie, pokoje pracowników działów administracji centralnej uczelni, sale konferencyjne i szkoleniowe, a także nowoczesne ogólnouczelniane archiwum (jest częścią państwowej sieci archiwalnej) oraz Ośrodek Informatyczny uczelni.

W rozpoczynającym się roku akademickim UG planuje rozpocząć budowę Instytutu Informatyki oraz Uniwersyteckiego Centrum Sportu i Rekreacji. Również w tym samym roku oddany zostanie do użytku statek naukowo-badawczy przeznaczony do interdyscyplinarnych badań morza i zajęć dydaktycznych.

W październiku naukę na UG rozpocznie 10,5 tys. nowych studentów. Kierunki studiów, na które przeprowadzono rekrutację po raz pierwszy to: dyplomacja, studia bałkańskie, studia wschodnie, teatrologia, studium humanitatis - tradycje cywilizacji europejskiej, prawo w administracji i gospodarce oraz waloryzacja i zarządzanie zasobami przyrody. Najwięcej studentów rozpocznie naukę na ekonomii i międzynarodowych stosunkach gospodarczych.

 

 

Centrum Nanotechnologii (budynek B) Politechniki Gdańskiej.

 

Politechnika Gdańska

Najstarsza uczelnia w Gdańsku jako pierwsza zainauguruje nowy rok akademicki - już 1 października. Podczas uroczystości, oprócz tradycyjnego “Gaudeamus” po raz pierwszy usłyszeć będzie można hymn Politechniki Gdańskiej w wykonaniu Akademickiego Chóru PG, a goście inauguracji jako pierwsi podziwiać będą nowe wahadło Foucalta oraz posadzkę na dziedzińcu im. Jana Heweliusza w gmachu głównym.

W czerwcu br. oddano do użytku nowy obiekt, w którym mieści się Centrum Nanotechnologii B (należy do Wydziału Mechanicznego) oraz Centrum Nauczania Matematyki i Kształcenia na Odległość. Łączna powierzchnia użytkowa budynku, wraz z garażami podziemnymi, wynosi 4750 mkw. Koszt budowy i wyposażenia Nanotechnologii B to 25,5 mln złotych, CNMiKnO kosztowało 11,9 mln zł. Budowę sfinansowano ze środków unijnych i z budżetu państwa. W Centrum Nanotechnologii B mieści się m.in. 11 laboratoriów, których wyposażenie służyć będzie przede wszystkim do badań właściwości mechanicznych materiałów. W Centrum Nauczania Matematyki, jak sama nazwa wskazuje, studenci będą uczyć się matematyki, korzystając m.in. z multimedialnych pracowni modelowania matematycznego.

Zakończyła się także przebudowa dwukondygnacyjnego gmachu Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa (WOiO). W części budynku dobudowanej na poziomie parteru i piętra znajduje się m.in. nowy basen modelowy z magazynem, modelarnia oraz sale laboratoryjne. Basen o wymiarach: 40 na 4 m i o głębokości 3 m został wyposażony m.in. w urządzenia do generacji i tłumienia fal umożliwiające modelowanie szerokiego spektrum warunków „falowania” oraz w systemy pomiarowe najnowszej generacji. Modelarnię wyposażono w nowoczesną frezarkę CSC 5D, która służy do wykonywania modeli.

Końca dobiegają  prace nad rozbudową Wydziału Mechanicznego o jedną kondygnację, połączone z  przebudową Laboratorium Spawalnictwa i  Laboratorium Obrabiarek i Procesów Technologicznych. Wkrótce do użytku oddane zostanie także zmodernizowane Laboratorium Maszyn i Systemów Okrętowych WOiO oraz poddasze w gmachu głównym uczelni. Dzięki przebudowie strychu studenci architektury zyskają nowe sale dydaktyczne.

Naukę na pierwszym roku rozpoczyna na Politechnice Gdańskiej blisko sześć tysięcy osób. Nowy kierunek studiów utworzył Wydział Chemiczny - są to dwujęzyczne studia zielone technologie i monitoring/green technologies and monitoring.

Najwięcej studentów rozpocznie naukę na budownictwie.

 

Ciekawostką, która łączy dwie największe uczelnie Gdańska, są fontanny. Zarówno UG (przy gmachu Neofilologii), jak i PG (przy Centrum Nanotechnologii B) zafundowały sobie takie urządzenia wodne - bardzo zresztą do siebie podobne.

 

 

Tak ma wyglądać Centrum Medycyny Nieinwazyjnej GUMed.

 

Gdański Uniwersytet Medyczny

 

Na 8 października szykowana jest jubileuszowa 70. inauguracja roku akademickiego na gdańskiej uczelni medycznej.

We wrześniu br. odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Centrum Medycyny Nieinwazyjnej GUMed, kolejnego, po działającym już uczelnianym Centrum Medycyny Inwazyjnej, najnowocześniejszego szpitala na Pomorzu.

Wkrótce uniwersytet uruchomi także Centrum Symulacji Medycznych (trwa wyposażanie budynku), w którym studenci będą ćwiczyć umiejętności praktyczne. W centrum powstanie m.in. blok operacyjny oraz oddziały: intensywnej terapii, położniczy i ratunkowy. Nowoczesny sprzęt oraz pacjenci-fantomy pozwolą symulować różnorodne stany kliniczne, dzięki czemu przyszli lekarze będą realizować „bezbólowe” ćwiczenia umiejętności praktycznych.

Na uczelni trwają także dwa duże remonty: budynku byłej pralni na potrzeby Katedry Mikrobiologii oraz Biblioteki Głównej.

GUMed przyjął na studia w tym roku 930 osób, najwięcej na kierunku lekarskim i na farmacji.

 

Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu

 

Uczelnia uroczyście zainauguruje nowy rok akademicki 6 października. AWFiS przeszła reorganizację i od bieżącego roku akademickiego będą na niej funkcjonować trzy wydziały. Do dotychczasowych: Wychowania Fizycznego oraz Turystyki i Rekreacji dołączył Wydział Rehabilitacji i Kinezjologii.

Studia stacjonarne na AWFiS rozpocznie nowych 900 studentów. - Na studiach niestacjonarnych przygotowano taką samą pulę miejsc, jednak raczej nie uda się jej zapełnić w 100 procentach - twierdzi dr Monika Żmudzka-Brodnicka, rzecznik akademii. Najwięcej osób będzie studiować wychowanie fizyczne. Nowy kierunek studiów na AWFiS to terapia zajęciowa.

Uczelnia buduje obecnie Halę Gimnastyczną Leszka Blanika - Centrum Innowacyjno-Wdrożeniowe AWFiS, która zostanie oddana do użytku pod koniec 2016 r. Będzie to supernowoczesna hala dostosowana do profesjonalnego trenowania i organizowania zawodów, siedziba Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w gimnastyce mężczyzn. Trenerem kadry narodowej w tej dyscyplinie został właśnie Leszek Blanik.

 

Akademia Sztuk Pięknych

 

Gdańska uczelnia artystyczna również obchodzi w tym roku 70. rocznicę powstania. Podczas inauguracji, którą zaplanowano na 6 października, Wojciech Fangor (malarz, grafik i rzeźbiarz) odbierze tytuł doktora honoris causa Akademii Sztuk Pięknych.

Trwają ostatnie prace wykończeniowe na parterze gmachu Wielkiej Zbrojowni, która zostanie oddana do użytku 5 grudnia 2015 r., dokładnie 70 lat po powołaniu ASP (wówczas Państwowego Instytutu Sztuk Plastycznych w Gdańsku). Tego dnia we wnętrzach zbrojowni odbędzie się wernisaż wystawy pracowników i studentów ASP. Będzie ona kluczowym wydarzeniem obchodów jubileuszu.

W 2016 r. w zbrojowni wystartuje projekt „Zbrojownia Sztuki”, który ASP realizować będzie dzięki dotacji Ministerstwa Nauki i Dziedzictwa Narodowego. Inicjatywa ma na celu naukę sztuki w praktyce, nie tylko dla studentów akademii. Warsztaty organizowane w ramach projektu przeznaczone będą zarówno dla doświadczonych twórców, jak i dla zupełnych laików, począwszy od uczniów szkoły podstawowej, na seniorach skończywszy. W planach są także otwarte wykłady i spotkania, koncerty kameralne, wystawy przygotowywane we współpracy z instytucjami kultury i uczelniami artystycznymi. W zbrojowni powstanie także sklep oferujący prace studentów akademii oraz biuro karier uczelni.

W tym roku naukę na pierwszym roku w ASP rozpocznie 331 osób, najwięcej na kierunku grafika.

 

Akademia Muzyczna

 

Muzycy uroczyście zainaugurują nowy rok akademicki 5 października. Na pierwszy rok studiów przyjęto 276 osób - najwięcej, tradycyjnie, na kierunek instrumentalistyka. Uczelnia planuje jeszcze większe niż dotąd otwarcie na wielbicieli muzyki w Gdańsku: na nadchodzące dwa semestry zaplanowano blisko 500 koncertów i innych wydarzeń artystycznych, których zapowiedzi najlepiej śledzić na stronie internetowej uczelni www.amuz.gda.pl.

TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska