Galeria Palowa oficjalnie otwarta. Na początek: arcydzieła gdańskich złotników [FOTORELACJA]

Wystawa czasowa „Gdańskie arcydzieła sztuki złotniczej ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu” to wydarzenie wyjątkowe, bo inauguruje i uświetnia oddanie do użytku Galerii Palowej. W czwartek 18. stycznia uroczyście i oficjalnie galeria zaczęła działać. Mieści się ona w gruntownie wyremontowanej dawnej Komorze Palowej, gdzie jeszcze kilka lat temu była restauracja.

Galeria Palowa oficjalnie otwarta. Na początek: arcydzieła gdańskich złotników [FOTORELACJA]
A
A
data publikacji: 18 stycznia 2018 r.

Galeria Palowa została odrestaurowana za 2,3 mln zł
Galeria Palowa została odrestaurowana za 2,3 mln zł
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Serce dziedzictwa Gdańska

Tłum gości wypełnił oddawaną oficjalnie do użytku Galerię Palową. Wśród zaproszonych osób władze Gdańska, prezydent Miasta Paweł Adamowicz i radni, historycy i ludzie kultury a także korpus dyplomatyczny w osobach konsulów Austrii, Estonii, Francji, Łotwy i Niemiec. Jak mówił dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska prof. Waldemar Ossowski dziś udostępniane jest gdańszczanom Serce Dziedzictwa Gdańska, odrestaurowana Komora Palowa teraz noszącą nazwę Galerii Palowej.

Zobacz film promujący Galerię Palową:

- To najstarsza część dawnego urzędu miejskiego. Tu działali panowie palowi, przyjmujący deklaracje od towarów przywożonych i wywożonych z Gdańska. Pieniądze z opłat zasilały kasę miasta, ale też skarbiec Korony - przypomniał zgromadzonymi historię tego miejsca prof. Ossowski.

Dyrektor mówił też o planach Muzeum, o nowej wystawie stałej, która teraz będzie mogła powstać w Ratuszu Głównego Miasta. Odzyskane pomieszczenia w Ratuszu dadzą też szanse na stworzenie nowej strefy wypoczynkowej. Przypomniał, że właśnie dzś oddawana jest też do użytku winda (koszt inwestycji 1 mln zł), dzięki której osoby niepełnosprawne będą mogły swobodnie dotrzeć do wszystkich pięter.

- Mamy ambitny program budowy nowej siedziby Muzeum Gdańska, gdzie znajdzie stała wystawa obrazująca 1000-letnią historię Gdańska. Ważne jest budowanie nie tylko dróg i tuneli, ale również inwestowanie w kulturę - mówił prezydent Paweł Adamowicz. - W tym roku rozpiszemy konkurs na kształt muzeum, a międzynarodowa grupa historyków przygotuje scenariusz wystawy stałej - dodał Paweł Adamowicz.

Wyjątkowe wnętrze na parterze ratusza

Komora Palowa to nazwa dla pomieszczeń znajdujących się w południowo-wschodniej części Ratusza. Zbudowano ją w latach 1389-92. Po II wojnie światowej działała tu popularna Restauracja Palowa, którą zamknięto w 2014 roku. Dwa lata później za ponad 2 mln zł Muzeum Historyczne Miasta Gdańska rozpoczęło prace modernizacyjno-konserwatorskie dofinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego. Ich celem było przekształcenie pomieszczeń w salę wystaw czasowych.

Wystawa arcydzieł gdańskich złotników ze zbiorów Zamku  Królewskiego na Wawelu
Wystawa arcydzieł gdańskich złotników ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Arcydzieła gdańskiej sztuki złotniczej

Otwarcie wyremontowanego historycznego wnętrza połączono z otwarciem nowej wystawy czasowej. Na ponad dwa miesiące do Gdańska powróciło z Zamku Królewskiego na Wawelu blisko 40 arcydzieł gdańskich złotników. Uzupełnia je kilkanaście najciekawszych sreber ze zbiorów własnych MHMG.

Wystawa ma pokazać jak liczna i różnorodna była produkcja złotnicza w Gdańsku, a przede wszystkim jak daleki był jej zasięg terytorialny i krąg zleceniodawców. Na blisko 200 metrach kwadratowych Galerii Palowej będzie można obejrzeć nie tylko luksusowe przedmioty użytkowe, ale także poznać bliżej historie ludzi, którzy je wykonali.

- Jeżeli dzisiaj Louvre Abu Dhabi chwali się misą i dzbanem gdańskiej roboty z herbami gdańskiego dostojnika, jeżeli najważniejsi kolekcjonerzy starych sreber poczytują sobie z punkt honoru, żeby tak jak królowa angielska mieć w swojej kolekcji dzieła gdańskie, to nie może ich brakować także tutaj, gdzie powstały – tak Dariusz Nowacki z Zamku Królewskiego na Wawelu uzasadniał fakt, że udostępniono czasowo wyjątkowe skarby na wystawę w Galerii Palowej.

Galeria Palowa - serce dziedzictwa Gdańska
Galeria Palowa - serce dziedzictwa Gdańska
zdj. Marek Wałuszko/gdansk.pl

- Gdańskie srebra znajdowały licznych amatorów i rozchodziły się szeroko po terenach dawnej Rzeczpospolitej oraz poza jej granicami. W XVII-XVIII w. tutejsze warsztaty rzemieślnicze zaopatrywały w luksusowe przedmioty nie tylko lokalnych patrycjuszy, ale też polską szlachtę i magnaterię, kościoły katolickie i protestanckie, klasztory, a także polski dwór królewski. Niemało sreber nabywali obcokrajowcy przebywający w Gdańsku. Wreszcie trafiały one do zagranicznych skarbców jako dary i prezenty dyplomatyczne – mówi dr Anna Frąckowska, kurator wystawy.

Wystawę będzie można zobaczyć do 1 kwietnia w Galerii Palowej Ratusza Głównego Miasta Gdańska. Bilety w cenie 6 i 3 złotych. Można też będzie nabyć 200-stronnicowy katalog.

Marek Wałuszko (0)
www.gdansk.pl
marek.waluszko@gdansk.pl
więcej tekstów autora
Marek Wałuszko (0)
www.gdansk.pl
marek.waluszko@gdansk.pl
więcej tekstów autora