Free Cities Festival - weź miasto w swoje ręce

Instytut Metropolitalny w Gdańsku zaprasza wszystkich, którym bliska jest wizja polepszenia jakości życia mieszkańców, i którzy chcą podzielić się problemami miasta czy swojej dzielnicy, albo chcieliby zaproponować swoje pomysły na ciekawe miejskie inicjatywy. Free Cities Festival odbędzie się na 100czni, początek o godz. 12.00. Wstęp wolny!
18.05.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wydarzenie odbędzie się na 100czni - miejscu, które chętnie uczestniczy w inicjatywach dla mieszkańców. Nz. impreza Łączy nas Gdańsk!
Wydarzenie odbędzie się na 100czni - miejscu, które chętnie uczestniczy w inicjatywach dla mieszkańców. Nz. impreza "Łączy nas Gdańsk!"
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

- Wolność to wartość wpisana w historię i mentalność mieszkańców Gdańska. Niegdyś głoszona na sztandarze Gdańska, potem rozbrzmiewająca pod stoczniowymi dźwigami, dziś także ma swoją doniosłość. Free Cities Festival też nawiązuje do idei wolności - mówią organizatorzy z gdańskiego Instytutu Metropolitalnego.

W jaki sposób ten jednodniowy festiwal, który odbędzie się w sobotę, 19 maja, 2018 r., na 100czni (Gdańsk, ul. Ks. Jerzego Popiełuszki 5), będzie starał się realizować tę ideę? Przede wszystkim poprzez swoją formułę - forum wymiany najlepszych, oryginalnych i skutecznych, a przede wszystkim konkretnych rozwiązań dotyczących życia wspólnot samorządowych.

- Dyskurs wokół tych sposobów polepszenia jakości życia mieszkańców mają prowadzić - właśnie - sami mieszkańcy, czyli osoby najlepiej znające problemy swojego miasta czy dzielnicy. Festiwal będzie kreować wizję poszczególnych wspólnot - wizję oddolną, obywatelską, niepolityczną - podkreślają organizatorzy.

Wydarzenie stanowić będzie przestrzeń dla różnych aktywności, „kuźnię pomysłów”, forum wymiany myśli, różnych form dialogu na temat polityk miejskich i procesów zachodzących w miastach. Bogaty program podzielono na cztery sekcje tematyczne - moduły.

W sekcji „Zbuduj sobie miasto!” prelegenci przedstawią najciekawsze, najnowsze i najbardziej inspirujące praktyki - przepisy - na miasto i świadomy proces jego budowania, także poprzez życie w nim, pracę, relaks czy przemieszczanie się po nim.

Moduł „Kurs życia w mieście” poświęcony będzie z kolei sposobom na to, jak łatwo, szybko i przyjemnie zmierzyć się z wszystkimi „miejskimi” przeciwnościami losu - m.in. jak przeżyć we współczesnym mieście, jak uniknąć godzinnych korków i towarzyszących im irytacji, a także z jakich usług społecznych skorzystać.

W ostatnich latach takie reklamy na ulicach Gdańska nie były rzadkością - o tym problemie, i innych zjawiskach szpecących miasto porozmawiamy w festiwalowej sekcji Salon urody miejskiej
W ostatnich latach takie reklamy na ulicach Gdańska nie były rzadkością - o tym problemie, i innych zjawiskach szpecących miasto porozmawiamy w festiwalowej sekcji "Salon urody miejskiej"
Fot. Bartłomiej Borowczak / www.gdansk.pl

„Salon urody miejskiej” poruszy takie tematy, jak pastelowe elewacje, krzykliwe reklamy, omszałe skrzynki elektryczne, zaniedbane skwery. Będzie można się dowiedzieć, jaki mamy wpływ na jakość przestrzeni, ale też jak założyć sąsiedzki ogród i jak okiełznanie reklam zmieni nasze miasta.

I wreszcie moduł ostatni: „InterGRACJA”. W jego ramach uczestnicy porozmawiają o różnych wymiarach sąsiedzkości i samoorganizacji. Będzie mowa m.in. o tym, jak małe działania mogą zrobić wiele dobrego dla sąsiedzkich społeczności - wystarczą dobre pomysły i znajomość osób/instytucji, które pomogą nam w ich wdrożeniu. Będzie dużo praktycznych wniosków i inspiracji.

Wśród zaproszonych gości festiwalu - prelegentów i referentów - będą lokalni działacze społeczni, działający w strukturach organizacji pozarządowych, ruchów miejskich czy innych nieformalnych grup. Słowem wszyscy zaangażowani w działania na rzecz swojego miasta.

- Tym razem to sami mieszkańcy nakreślą wizję swoich wspólnot. Liczymy, że ten głos będzie wysłuchany przez decydentów, dlatego też zapraszamy wszystkich do partnerskiego dialogu - dodają organizatorzy.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.


Program Free Cities Festivalu:


Sobota, 19 maja

- godz. 12 - otwarcie festiwalu i przywitanie gości; dla chętnych przejazd rowerowy po terenach stoczniowych;

1. Zbuduj sobie miasto!:
- godz. 14.40-15.20 - „Tajniki wpływania na lokalne władze” - Stowarzyszenie Miasto Wspólne (SALON);
- godz. 15-16 - „Jaki jest gdański sąsiad?” - spotkanie przedstawicieli różnych trójmiejskich rad dzielnic (KUCHNIA);
- godz. 16.40-17.20 - „Kooperatywa, czyli inny typ mieszkania” – dr inż. arch. Agata Twardoch, pracownia 44STO/Politechnika Śląska (SALON);
- godz. 18.40-20 - Gry planszowe dot. uczestnictwa w planowaniu miasta i tworzenia planów zagospodarowania - Dorota Kamrowska-Załuska, Joanna Małuj, Anna Rubczak i Weronika Mazurkiewicz, TUP, Politechnika Gdańska.

2. Kurs życia w mieście:
- godz. 17.20-18 - „Mobilność na żądanie i zautomatyzowana oraz ich potencjalne skutki” - mgr inż. arch. Piotr Marek Smolnicki (SALON);
- godz. 18-18.20 - „Kręć rękami razem z nami, czyli słów kilka o wypożyczalni handbike’ów w Gdańsku” - Michał Antoniuk (SALON). Dla chętnych krótka przejażdżka handbike’m.

3. Salon urody miejskiej:
- od godz. 12 - Wystawa projektów „Skwer Kołobrzeska”,”Park nad Potokiem Oliwskim” i „Sztuka na skrzynkach” - Anna Maria Czarzasta (SALON);
- godz. 12-12.40 - „Estetyzacja przestrzeni publicznej” - dr hab. Iwona Dzierżko-Bukal (SALON);
- godz. 12.40-13.20 - „Jaki mamy wpływ na jakość przestrzeni?” - Agnieszka Lasota (SALON);
- godz. 13.30-16.30 - Panel „Miejskie ogrody”;
- godz. 13.30-15 - Jak założyć ogród sąsiedzki? - Gosia Zamorska, inicjatorka Ogrodu Społecznego Wrzeszcz, prezes Generacji - dowiemy się, od czego zacząć przy zakładaniu ogrodu, jakie formalności należy załatwić, jak wciągnąć w akcję sąsiadów oraz co najlepiej w ogrodzie posadzić. Obowiązują zapisy: biuro@im.edu.pl.
- godz. 15-16.30 - Ogród na balkonie - ogrodnik Remigiusz Dorawa. Zrobimy własne miniogródki, dowiemy się, jak pielęgnować rośliny i na co zwrócić uwagę przy zakładaniu ogrodu balkonowego. Obowiązują zapisy: biuro@im.edu.pl;
- godz. 13.20-14 - „Po co nam Uchwała Krajobazowa?” - dr inż. arch. Piotr Czyż (SALON);
- godz. 14-14.40 - „Budynki i szyldy - czy może być lepiej?” - Stowarzyszenie Traffic Design (SALON).

4. InterGRACJA:
- godz. 12-13 - „Jak to zrobić?/how to do? - dobre przykłady organizacji integracji sąsiedzkiej. Wykorzystanie dobrych praktyk - Sylwia Bruna i Bartosz Rief, Europejskie Centrum Solidarności (KUCHNIA);
- godz. 15.20-16 - „Imigrant sąsiadem - sąsiad imigrantem” - Swietłana Rosliakowa i Jarek Rebeliński, Gdański Archipelag Kultury (SALON);
- godz. 16-16.40 - „Gdańsk okiem imigranta” - Karel Doliński, przedstawiciel gdańskiej Rady Imigrantów i Imigrantek (SALON);
- godz. 19 - Rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego;
- godz. 21 - Muzyczne podsumowanie wieczoru - zwieńczeniem festiwalu będzie występ w nurcie muzyki elektronicznej duetu Lua Preta - polskiego DJa i producenta Mentalcut, oraz wokalistki pochodzącej z Luandy znanej pod pseudonimem Supa Gia G.


Wydarzenia towarzyszące:

PUNKT NIEODPŁATNYCH PORAD PRAWNYCH

Festiwal został objęty akcją „Niebieski Parasol Radcy Prawnego” Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku. Jeżeli macie pytania prawne, gryzą Was wątpliwości, chcecie się upewnić w przekonaniu, to w trakcie trwania festiwalu otwarty będzie PUNKT NIEODPŁATNYCH PORAD PRAWNYCH. Zaproszeni prawnicy - adwokaci i radcowie prawni - udzielać będą informacji prawnych w sprawach różnego rodzaju - cywilnych, w tym rodzinnych i spadkowych, z zakresu prawa pracy, administracyjnych czy karnych. Otwartych będzie jednocześnie kilka stanowisk. Obowiązuje zasada, kto pierwszy się zapisze na spotkanie z prawnikiem, ten lepszy.

Porady świadczyć będą: r.pr. Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku, r.pr. Tomasz Sokołów, r.pr. Cezary Dowbor i Dariusz Majorek (dyrektor Pomorskiego Oddziału PFRON w Gdańsku).

KONKURS FOTOGRAFICZNY

Zrób ciekawe, artystyczne, zabawne - po prostu przykuwające uwagę zdjęcie z przebiegu wydarzenia i wrzuć go na instagram lub/i fb oraz oznacz hasztagiem #fcf. Autorzy najlepszych zdjęć - wybranych przez głosowanie serduszkami na fb oraz wytypowany przez organizatorów - otrzymają nagrody.

TV

Uniwersytet WSB Merito ma nowy kampus