• Start
  • Wiadomości
  • Forum Gdańsk. Dwudzielny kanał, zabytkowy most nad nim, drzewa i zieleń

Forum Gdańsk. Dwudzielny kanał, zabytkowy most nad nim, drzewa i zieleń

Zaczęło się od wpisu na Facebooku. Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej napisało, że "rozpoczęło się betonowanie kanału Raduni" w ramach powstającej inwestycji Forum Gdańsk. Temat natychmiast podchwyciło kilka lokalnych mediów, a w sieci rozgorzała gorąca dyskusja na ten temat. Władze Gdańska zaprzeczają jednak tym doniesieniom.
11.08.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Tak ma wyglądać kanał Raduni przepływający przez Forum Gdańsk

W związku z licznymi pytaniami dziennikarzy w piątek zorganizowano konferencję poświęconą tej kwestii. Wziął w niej udział m.in. Wiesław Bielawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki przestrzennej, który dementował doniesienia FRAG i niektórych mediów.

- Dementuję, że właśnie odbywa się betonowanie kanału Raduni. To nieprawda. Nie znikają żadne mostki, pomosty czy zieleń. Te elementy są zachowane. Nie ma też sytuacji, że prowadzić będziemy kilkucentymetrową fontannę na kafelkach. Na wizualizacjach widać, że zastosowane są okładziny z kamienia, z cegły ceramicznej i elementów stalowych nawiązujących do historycznej konstrukcji kanału Raduni - podkreślał wiceprezydent Wiesław Bielawski.

- Warto zastanowić się nad tym, na co liczono, przedstawiając ten projekt w świetle takim, że mamy do czynienia z kryminogenną sytuacją, bo "zdewastowano zabytek". Projekt, jaki został zatwierdzony, jest projektem, który przeszedł całą procedurę formalno – prawną, w tym z opinią Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz Miejskiego Konserwatora Zabytków, wydającego decyzję na prace projektowe i na roboty konserwatorskie przy tym obiekcie.

Tak obecnie wygląda plac budowy

Andrzej Chudziak, z miejskiej spółki Gdańskie Wody, tłumaczył z kolei skąd wzięło się takie a nie inne rozwiązanie dla przepływającego na terenie inwestycji kanału Raduni.

- Kanał na tym odcinku będzie przepływał przez obszar publiczny, o zwiększonej ilości osób tam przebywających. Na pobliskich przystankach mieszkańcy będą wysiadać, a następnie przechodzić na Drogę Królewską, bądź głębiej w kierunku miasta. Dlatego zaistniała taka sytuacja, która nałożyła na nas, na Gdańskie Wody i prezydenta Gdańska, konieczność zapewnienia pewnego komfortu estetycznego i sanitarnego – zaznaczył Andrzej Chudziak.

Plan Forum Gdańsk z widocznym Kanałem Raduni

Przypomniał on też, że kanał Raduni rozpoczyna się w Pruszczu Gdańskim, przepływa przez tereny rolnicze oraz tereny silnie zurbanizowane. W okresach opadów ta woda jest zanieczyszczona. Poza tym w związku ze zmianami klimatycznymi występować będą też częstsze i bardziej intensywne opady.

Kanał Raduni w miejscu inwestycji

- Zaistniała więc obawa, że będziemy mieli w kanale, na tym odcinku, dość często bardzo zanieczyszczoną wodę. Jej ilości, które mogą tamtędy przepłynąć, są w granicach 12 metrów sześciennych na sekundę. By móc się ustrzec przed różnymi zdarzeniami, które mogą mieć miejsce, np. zamknięcie całego obiektu przez Sanepid, długo dyskutowaliśmy z inwestorem i innymi służbami nad tym, jak to rozwiązać. Przyjęliśmy zasadę tzw. koryta dwudzielnego. Mamy takie rozwiązanie m.in. na Potoku Strzelniczka w Kokoszkach. Kanał dwudzielny znajdował się też na kanale Raduni pod Huciskiem – wyjaśniał Andrzej Chudziak.

Rafał Elżanowski, przedstawiciel spółki Multi Development, która realizuje Forum Gdańsk, zaznaczał, że budowa nad górnym korytem kanału Raduni na razie nie rozpoczęła się, ponieważ trwają jeszcze prace nad projektem wykonawczym.

- Ten kanał będzie pełnił, poza funkcją hydrologiczną, także funkcję edukacyjną. Natomiast przy anormalnych stanach wody, kiedy będzie jej za mało bądź będzie zanieczyszczona, ten obiekt będzie dalej funkcjonował.

Forum Gdańsk. Wizualizacja kanału

Mamy zbiorniki retencyjne, mamy możliwość podczyszczania tej wody i regulowania jej poziomu. W sytuacjach kryzysowych mamy możliwość kontynuowania pracy tego górnego koryta – zaznaczał Rafał Elżanowski. - Wciąż pracujemy nad aspektami plastycznymi samego wykończenia kanału, m.in. tego, jak będzie wyglądało dno. Projekt wykonawczy i budowlany jest i będzie konsultowany z odpowiednimi komórkami w Urzędzie Miejskim w Gdańsku.

Wody Raduni będą podczyszczane zanim jeszcze trafią do Forum Gdańsk. Wspomniany podwójny kanał będzie miał długość 90 metrów, znajdzie się na odcinku, na którym występować będzie zadaszenie nad ostatnią kondygnacją powstających tam budynków.

W piątek zorganizowano konferencję prasową dotyczącą kanału Raduni. Od lewej: Rafał Elżanowski, Wiesław Bielawski i Andrzej Chudziak

Kompleks handlowo – usługowy, nazwany Forum Gdańsk, powstaje na terenie Targu Siennego i Targu Rakowego. Już za dwa lata w sercu Gdańska pojawi się zupełnie nowa przestrzeń publiczna z kompleksem usługowo-handlowym. Poza nowymi budynkami, powstanie tu węzeł przesiadkowy dla komunikacji miejskiej i infrastruktura drogowa wokół inwestycji.

Forum Gdańsk będzie miało w swojej ofercie 62 tys. mkw. powierzchni komercyjnej. Znajdzie się tu około 220 lokali handlowych i usługowych, wieloekranowe kino, klub fitness, restauracje i kawiarnie oraz wielopoziomowy parking na około 1,1 tys. miejsc. Będzie też plac miejski z kawiarniami i restauracjami oraz ogólnodostępny bulwar biegnący wzdłuż odnowionych nabrzeży kanału Raduni. Nie zabraknie również powierzchni biurowych.

Targ Rakowy stanie się ciągiem pieszym przechodzącym w plac miejski. Pod budynkami, wzdłuż torów kolejowych, przebiegać będzie ulica Nowe Podwale Grodzkie, która usprawnić ma przejazd przez kompleks.

Projekt realizowany jest w ramach partnerstwa publiczno-prywatengo, a więc we współpracy pomiędzy Multi Poland i gminą Gdańsk oraz Grupą PKP.



TV

Alia - nowa żyrafa w gdańskim zoo