Festiwal Street Art na Młodym Mieście

Filary szacunku. Tak nazywać się będą murale, które w niedzielę, 27 maja powstaną na słupach wiaduktu przy ul. Ks. J. Popiełuszki obok 100czni. Stworzy je sześciu czołowych artystów street art, m.in. Marek Rybowski Looney, czy Krik Kong. Festiwal realizowany jest w ramach kampanii Łączy nas Gdańsk i Święta Młodego Miasta.
25.05.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Projekt murala na Street Art przygotowany przez Looney
Projekt murala na Street Art przygotowany przez Looney
Looney

Wydarzenie Street Art włączone w Święto Miasta odbywać się będzie w przestrzeni miasteczka kontenerowego 100-cznia przy ul. ks. J. Popiełuszki. Warto zaplanować czas od południa do wieczora, bo organizatorzy, Miasto Gdańsk wspólnie z Fundacją Gdańską oraz 100-cznią, przygotowali dla mieszkańców i mieszkanek Gdańska wiele ciekawych propozycji.

Nie tylko Graffiti

- Poza Jamem graffitti przez cały dzień odbywać się będą targi młodych twórców, projektantów, designerów. Przygotowaliśmy także przestrzeń wystawienniczą dla organizacji pożytku publicznego – opowiada Kuba Łukaszewski, właściciel miasteczka kontenerowego 100cznia. – W związku z targami zaplanowaliśmy również warsztaty.A wieczorem koncert zespołu Sonar ze specjalnymi gośćmi m.in. Holak, Buslav i Ras z ekipy Rasmentalism– dodaje.

 Aby podkreślić, że Gdańsk to miasto międzykulturowości, otwartości i różnorodności, artyści w przestrzeni miejskiej stworzą dzieła, które będą te idee symbolizować. Swój udział w tworzeniu „filarów szacunku” zapowiedziało sześciu artystów od lat specjalizujących się w ulicznej sztuce graffiti. Będą to SEIKON, Looney Looney.pl, SC Szyman, Inwazja tattoo i Palladintattoo. Swoje dzieła będą tworzyć od południa do wieczora.

Wizualizacja murala Krik Konga - Filar szacunku
Wizualizacja murala Krik Konga - Filar szacunku
Krik Kong

Filary szacunku w Gdańsku

- Zależy nam, by Gdańsk był miejscem, gdzie każdy cieszy się szacunkiem, nikogo się nie wyklucza, bez względu na wyznanie, wiek, stan zdrowia, płeć, orientację czy przekonania. Pamiętajmy, że to różnorodność nas ubogaca. Mam nadzieję, że „filary szacunku”, które w trakcie festiwalu Street Art powstaną, będą tego dobrym symbolem – podkreśla Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej w Gdańsku.

W najbliższą niedzielę wygląd zmienią nie tylko słupy estakady drogowej w pobliżu miasteczka kontenerowego 100cznia. Na pobliskiej ścianie wiaduktu powstanie wariacja na temat Łączy nas Gdańsk, kampanii społecznej, która edukuje i pokazuje, że Gdańsk jest miastem, gdzie mieszkają ludzie, różniący się poglądami, miejscem pochodzenia, językiem, kulturą, orientacją seksualną, kolorem skóry czy religią, ale łączy ich miejsce, które wybrali do życia.

Projekt murala, który podczas Street Art wykona Seikon
Projekt murala, który podczas Street Art wykona Seikon
Seikon

Projekty graficzne graffiti, które ozdobią kolumny wiaduktu, wymagały uzgodnień Plastyka Miejskiego przy Urzędzie Miejskim w Gdańsku oraz Działu Rozwoju Przestrzeni Publicznej GZDiZ.

- Słupy wiaduktu na moim muralu będą częścią lasu, w którym będzie rozgrywała się namalowana scenka – opowiada Marek Rybowski Looney, znany gdański artysta, który ozdobi jeden ze słupów estakady.  

Street Art_zajawka
Street Art_zajawka
brak autora

Przypomnijmy, że w Gdańsku od blisko roku trwają prace nad diagnozami i rekomendacjami Modelu na Rzecz Równego Traktowania. Uczestniczyło w nich ponad 100 osób, przedstawicielek i przedstawicieli różnych środowisk zajmujących się prawami człowieka, przeciwdziałaniem dyskryminacji i wykluczeniu. Obecnie trwają konsultacje społeczne z mieszkańcami. Zgodnie z planem, jeszcze podczas czerwcowej Sesji Rady Miasta gdańscy radni zajmą się uchwałą w tej sprawie.

Filar szacunku wg Palladin, który wykona w ramach Street Art
Filar szacunku wg Palladin, który wykona w ramach Street Art
Palladin

TV

Światowa stolica bursztynu