• Start
  • Wiadomości
  • Znani pisarze Masterton, Żulczyk, Bonda, Fiedorczuk na Festiwalu Apostrof

Znani pisarze Masterton, Żulczyk, Bonda, Fiedorczuk na Festiwalu Apostrof

Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury to czas spotkań, dyskusji oraz premier oczekiwanych książek. Dzięki festiwalowi, Gdańsk będzie przez majowy tydzień ponownie żył literaturą. Od 14 do 20 maja 2018 r. w salonie Empik w Galerii Bałtyckiej oraz w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim odbędą się spotkania ze znanymi pisarzami. Zobacz, kto i kiedy odwiedzi nasze miasto.
11.05.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Natalia Fiedorczuk promować będzie najnowszą powieść Ulga
Natalia Fiedorczuk promować będzie najnowszą powieść Ulga
Basia Kuligowska


Gdańsk to jedno z siedmiu miast polskich, pozostałe to Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, Katowice i Szczecin, w których od 14 do 20 maja 2018 r., EMPiK organizuje Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury. Tematem wiodącym w tej edycji jest “tłumaczenie”. I nie chodzi tylko o translatorykę, ale również o sposób, w jaki pisarze tłumaczą nam świat.

Chociaż najbardziej rozbudowany jest program części warszawskiej - w Gdańsku zabraknie koncertów czy miasteczek festiwalowych - to na pewno nie będziemy się nudzić. Czeka nas sześć spotkań ze znakomitymi pisarzami i pisarkami.

Mamy też w programie trzy poważne trójmiejskie akcenty. Z Gdańska pochodzi kurator tegorocznej edycji - Jacek Dehnel, z Sopotu jedna z pisarek, Magdalena Grzebałkowska. Tutaj też, całkiem niedawno, przeprowadziła się laureatka Paszportu Polityki, autorka brawurowego debiutu “Jak pokochać centra handlowe” Natalia Fiedorczuk. Prozy gęstej, szczerej i bezkompromisowej.

Jacek Dehnel tak zapowiada tegoroczną edycję festiwalu:

Grzebałkowska kilka dni po premierze reportażu Komeda. Osobiste życie jazzu” opowiadać będzie o jazzmenie m.in w Warszawie, a my posłuchamy jak o swoich książkach w Gdańsku mówią: autor thrillerów Graham Masterton, kryminałów Wojciech Chmielarz oraz autorzy powieści obyczajowych - Jakub Małecki i Jakub Żulczyk. Spotkamy ich w poszczególnych dniach w Empiku w Galerii Bałtyckiej (Gdańsk, Al. Grunwaldzka 141).

"Szarutek" z charyzmą. Nowa książka Magdaleny Grzebałkowskiej - o Krzysztofie Komedzie

Zaś ze znakomitymi pisarkami: Katarzyną Bondą, autorką jednych z najlepiej sprzedających się powieści kryminalnych i Natalią Fiedorczuk, która promować będzie kolejną książę “Ulga” - porozawiamy 20 maja w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.

Nie jest tajemnicą, że Gdańszczanie kochają Bondę - na liście najczęściej wypożyczanych książek w roku 2017 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, na dziesięć aż trzy miejsca okupowały jej powieści z serii Żywioły: “Okularnik”, “Lampiony” i “Pochłaniacz”. Czy czwarta, zamykająca serię książka też znajdzie takie uznanie wśród czytników, przekonamy się niebawem. Na razie jednak musimy uzbroić się w cierpliwość - “Czerwony pająk” znajdzie się w księgarniach dopiero 23 maja.

Najlepszy prezent? Książka! Podpowiadamy, co czytają najchętniej gdańszczanie

Katarzyna Bonda, Gdański Teatr Szekspirowski, 20 maja godz. 18
Katarzyna Bonda, Gdański Teatr Szekspirowski, 20 maja godz. 18
Gosia Turczyńska

Ciekawie zapowiada się spotkanie z Jakubem Żulczykiem, autorem m.in. Ślepnąc od świateł, który porozmawia z czytelnikami m.in. o swoim... debiucie. Jego „Zrób mi jakąś krzywdę”, Wydawnictwo Świat Książki postanowiło bowiem wydać ponownie, w wersji zredagowanej raz jeszcze przez autora. Ta punkowa historia 25 -letniego Dawida i 15-letniej Kaśki, którzy pewnego letniego dnia wyruszają w szaloną podróż po Polsce, spotykając wiele zaskakujących postaci, ma w niektórych kręgach status “kultowej”. Trwa też próba jej adaptacji filmowej.   

Jakub Żulczyk spotka się z czytelnikami w salonie EMPiK w Galerii Bałtyckiej 14 maja, o godz. 18
Jakub Żulczyk spotka się z czytelnikami w salonie EMPiK w Galerii Bałtyckiej 14 maja, o godz. 18
Zuza Krajewska

W mroczny świat swoich powieści chętnie nas wprowadzi Graham Masterton, który w ostatnim swoim dziele „Wirus” rozwikłuje problem serii zagadkowych zgonów w jednej z peryferyjnych dzielnic Londynu. Podczas spotkania autor będzie też promował wznowienie „Ducha zagłady”, trzeciego tomu cyklu „Manitou”.

Fanów Wojciecha Chmielarza na pewno skusi dyskusja wokół premiery jego „Żmijowiska”, a Jakub Małecki, opowie o wydanym na nowo „Dżozefie”. Wydawnictwo opisuje tę książkę jako “intrygujące połączenie realizmu magicznego z powieścią dresiarską”.

Na wszystkie wydarzenia festiwalu obowiązuje wstęp wolny. O szatę graficzną festiwalu zadbała Małgorzata Gurowska – wielokrotnie nagradzana artystka wizualna.

Graham Masterton
Graham Masterton
Mat. pras.

PROGRAM Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury

Empik Galeria Bałtycka, Gdańsk, Al. Grunwaldzka 141

14 maja, 18:00

Jakub Żulczyk - spotkanie z autorem książki „Zrób mi jakąś krzywdę”, prowadzenie Jarosław Zalesiński

15 maja, 18:00

Wojciech Chmielarz - spotkanie z wokół książki „Żmijowisko”, prowadzenie Iwona Demska

16 maja, 18:00

Graham Masterton - spotkanie z autorem książek „Wirus” oraz „Duch zagłady”, prowadzenie Łukasz Radecki

18 maja, 18:00

Jakub Małecki - spotkanie z autorem książki „Dżozef”, prowadzenie Elżbieta Żukowska

Gdański Teatr Szekspirowski, Gdańsk, ul. Bogusławskiego 1

20 maja, 16:00

Natalia Fiedorczuk - spotkanie autorką książki „Ulga”, prowadzenie Iwona Demska

20 maja, 18:00

Katarzyna Bonda - spotkanie z autorką książki „Czerwony Pająk”, prowadzenie Hanna Toczko.

TV

Światowa stolica bursztynu