• Start
  • Wiadomości
  • Europejskie Centrum Solidarności wśród muzealnych pereł samorządów

Europejskie Centrum Solidarności wśród muzealnych pereł samorządów

Pismo samorządu terytorialnego „Wspólnota” przygotowało kolejny ranking. Tym razem autorzy rankingu oceniali samorządowe muzea prowadzone przez miasta wojewódzkie i województwa. Wśród najlepszych muzeów wysokie miejsce zajęło Europejskie Centrum Solidarności!
06.09.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Europejskie Centrum Solidarności otwarto w sierpniu 2014 roku. Przez pierwszy miesiąc funkcjonowania tej niezwykłej instytucji odwiedziło ją 80 tys. osób. W ciągu dwóch lat działalności - to już miliony

W komunikacie dołączonym do wyników rankingu czytamy:

Od 2007 roku liczba osób odwiedzających polskie muzea wzrosła o 50 proc. (z 20,4 mln w 2007 roku do 30,6 mln w 2014). Nic dziwnego, skoro zarówno samorządy, jak i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego finansują budowę coraz to nowocześniejszych gmachów, zdobywających międzynarodowe nagrody architektoniczne. W tej walce nie można jednak zapominać, że najważniejsze w muzeum jest jego wnętrze. Ale i najciekawsze eksponaty, ekspozycje czy urządzenia multimedialne nie przyciągną turystów bez odpowiednio pomyślanej oferty. Muzea, które znalazły się w naszym rankingu, wiedzą, jak zachęcić turystów do odwiedzin. Za to też zdobywają europejskie nagrody.

Ranking Wspólnoty pokazał, że często muzea z mniejszym finansowaniem ze strony samorządu są tymi, które cieszą się największą popularność. Dla przykładu, ósme w rankingu placówek wojewódzkich Muzeum Narodowe w Szczecinie przy najwyższej dotacji podmiotowej (około 10–11 mln zł rocznie) spośród placówek ujętych w swojej kategorii, zajmuje dopiero 7. miejsce pod względem liczby odwiedzin (około 110 tys. osób w zeszłym roku). Z kolei Muzeum Zamoyskich w Kozłówce z ciekawą ofertą lekcji muzealnych przy dotacji rzędu niecałych 3 mln zł od woj. lubelskiego jest jednym z najczęściej odwiedzanych wojewódzkich muzeów (co roku utrzymuje się stała liczba gości – ok. 200 tys. osób).

Powyższe dane pokazują, że to oferta liczy się najbardziej. Polskie muzea nie odbiegają, a często nawet przewyższają swoją ofertą czy podejmowanymi działaniami edukacyjnymi placówki europejskie. Świadczą o tym liczne nagrody. Jednym z liderów jest tu Muzeum Powstania Warszawskiego, które może pochwalić się między innymi zwycięstwem w konkursie The Webby Awards, w ramach którego Akademia Sztuki Cyfrowej (International Academy of Digital Arts and Sciences) nagradza najlepsze strony internetowe. Strona www.warsawrising.eu dostała „Oscara internetu”, czyli Webby Winner dla najlepszego na świecie serwisu internetowego instytucji kultury. Wygrała także w kategorii People’s Voice”.


Europejskie Centrum Solidarności w kategorii muzeów prowadzonych przez miasta wojewódzkie zajęło wysokie – drugie - miejsce, plasując się tuż za Muzeum Powstania Warszawskiego.


Więcej o rankingu:

http://www.wspolnota.org.pl/fileadmin/user_upload/Andrzej/W_18-2016_-_Kulturalne_perly_-_muzea.pdf

http://www.wspolnota.org.pl/rankingi/


Zobacz zdjęcia z wybranych imprez organizownych w ECS:

Wernisaż wystawy „Bursztyn. Dzieła. Myrta"

Spotkanie Zespołu ds. Modelu Integracji Imigrantów w Gdańsku

Wystawa Fotograficzna "Mandela-MAN OF THE PEOPLE"

Spotkanie Andrzeja Wajdy z młodzieżą

Blog Forum Gdańsk




TV

Lekcja Obywatelska z prezydent Gdańska w Zespole Szkół Specjalnych nr 1