Euro 2016. Strefa Kibica rośnie na Targu Węglowym

Telebim o wymiarach 3 na 5 metra, kilka ekranów plazmowych, leżaki i wygodne pufy do siedzenia, bar oraz miejsce do zabawy dla dzieci - to wszystko znajdzie się w Strefie Kibica. Powód? Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej mężczyzn. Początek już w piątek, 15 stycznia 2016. W sprzedaży zostały jeszcze ostatnie bilety na mecze w Ergo Arenie.
13.01.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

W listopadzie 2015 roku biało-czerwoni w Ergo Arenie grali przeciwko Hiszpanom. Michał Jurecki przedziera się przez obronę rywali

Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej mężczyzn to największa i najważniejsza impreza sportowa w tym roku w Polsce. Potrwa od 15 do 31 stycznia. Miastami gospodarzami są Kraków, Katowice, Wrocław i Gdańsk.

Szesnaście zespołów podzielonych zostało na cztery grupy:

  • Grupa A (Kraków) – Francja, Polska, Macedonia, Serbia
  • Grupa B (Katowice) – Chorwacja, Islandia, Białoruś, Norwegia
  • Grupa C (Wrocław) – Hiszpania, Szwecja, Niemcy, Słowenia
  • Grupa D (Gdańsk) – Dania, Węgry, Rosja, Czarnogóra

Do drugiej fazy awansują po trzy najlepsze zespoły z każdej grupy. Spotkania odbywać się będą już tylko w Krakowie i Wrocławiu. Najważniejsze mecze – półfinały, o pierwsze i trzecie miejsce - jedynie w Krakowie.

W Gdańsku spotkania odbywać się będą w Ergo Arenie. Kibiców czekają trzy dni meczowe:

  • 16 stycznia (sobota)

godz. 18:00, Węgry – Czarnogóra

godz. 20:15, Dania – Rosja

  • 18 stycznia (poniedziałek)

godz. 18:00, Rosja – Węgry

godz. 20:15, Czarnogóra – Dania

  • 20 stycznia (środa)

godz. 17:15, Rosja – Czarnogóra

godz. 20:00, Dania – Węgry


Kibicowanie w specjalnej strefie

W Strefie Kibica będzie mogło przebywać jednocześnie 900 osób

W każdym mieście gospodarzu stworzone zostaną specjalne Strefy Kibica. W Gdańsku taka strefa jest właśnie budowana na Targu Węglowym.

- Będzie to hala namiotowa o rozmiarach 30 na 40 metrów - mówi Sławomir Michalczuk, odpowiedzialny z ramienia Związku Piłki Ręcznej w Polsce za przygotowania Euro 2016 w Gdańsku. - W strefie będzie miejsca dla 900 osób. Ich ilość będzie monitorował specjalny licznik umieszczony przed wejściem do hali.

Strefa Kibica będzie wyposażona w telebim o wymiarach 3 na 5 metra, kilka ekranów plazmowych, leżaki i wygodne pufy do siedzenia, miejsce do zabawy dla dzieci oraz bar, gdzie będzie można zakupić ciepłe i zimne posiłki oraz napoje i piwo.

- Na wszystkich kibiców biało-czerwonych czekają liczne konkursy, w których będzie można wygrać między innymi unikatowy „Zestaw Kibica’’, bilety na finał i półfinał, repliki oficjalnych piłek Mistrzostw Europy - zachęca Wojciech Kardyś, współpracujący z firmą Concept Music Art, która przygotowuje Strefy Kibica podczas tegorocznego Euro piłkarzy ręcznych. 

Dla fanów piłki ręcznej w Strefie Kibica przygotowano kilka innych atrakcji:

  • refleksomierz bramkarza pozwala kibicom wypróbować swój refleks i pokonać obrońców przeciwnej drużyny. Na stoisku znajduje się urządzenie mierzące refeks i spostrzegawczość, które muszą być na najwyższym poziomie u każdego szczypiornisty
  • bungee run to prawdziwy pojedynek z obrońcami. Zadaniem uczestnika jest jak najszybsze dotarcie do mety. Przeszkadzać mu w tym będzie specjalna lina stawiająca opór w biegu i ciągnąca go w tył – zupełnie jak prawdziwi obrońcy
  • handball 16’ to najnowsza odsłona dynamicznej gry na Xbox ONE, w której kibic wciela się w zawodnika piłki ręcznej. Uczestnik gra na wielkim ekranie plazmowym
  • pokonaj Szmala, czyli Bramka Radarowa. Stając do rywalizacji można pokonać samego Sławomira Szmala. Wszyscy biorący udział w tej zabawie stają oko w oko ze słynnym bramkarzem reprezentacji Polski wykonanym w prawdziwych rozmiarach!
  • GifBox to miejsce, w którym można zrobić sobie zabawne, animowane zdjęcia – GIFY
  • metamorfoza kibica to miejsce, gdzie można pomalować twarz w barwy ulubionych drużyn!

Strefa Kibica w Gdańsku będzie czynna codziennie od 15 do 30 stycznia w godzinach 17:00 - 23:00. Z wyłączeniem 15, 17, 20 i 29 stycznia, kiedy to będzie czynna wcześniej, bo od godz. 15.00. W dniu finału, czyli 31 stycznia, organizatorzy wszystkich kibiców i sympatyków piłki ręcznej do wspólnej zabawy zapraszają już od 12:00.

Wstęp do Strefy Kibica jest bezpłatny.

W Strefie Kibica wydzielone będą miejsca sponsorów, miasta, szatni i oglądania


Frekwencja, jak marzenie

Dobrze sprzedają się bilety na mecze w Gdańsku. Na pierwszy dzień wyprzedano wszystkie bilety, czyli 9400 wejściówek (dane na 14 stycznia), na dwa pozostałe ponad 8 tysięcy.

- To świetny wynik. Na poprzednich mistrzostwach Europy w Danii (w 2014 roku) oraz mistrzostwach świata w Hiszpanii (w 2013 roku) średnia frekwencja na meczach grupowych bez gospodarzy wynosiła średnio cztery i pół tysiąca widzów - przypomina Marcin Herra, wiceprezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce, odpowiedzialny za przygotowania do Euro 2016.

- Jeśli dojdziemy do sprzedaży na poziomie dziewięciu tysięcy na dzień, to będzie to absolutne mistrzostwo świata - przepowiada Andrzej Bojanowski, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki gospodarczej.

Bilety cieszą się dużym zainteresowaniem z kilku powodów.

W gdańskiej grupie grają Duńczycy, wicemistrzowie Europy sprzed dwóch lat i wicemistrzowie świata sprzed trzech lat. W Danii piłka ręczna to sport niemal narodowy, spora grupa duńskich kibiców przyjedzie do Gdańska oklaskiwać swoich ulubieńców. Będzie też kilkuset fanów z Rosji i Węgier.

Większość kibiców to oczywiście Polacy, głównie z Trójmiasta i okolic.

- Gdańsk ma wielkie tradycje w piłce ręcznej. Kiedyś w ekstraklasie grały aż trzy zespoły z tego miasta: Wybrzeże, Spójnia i Lechia - przypomina Zygfryd Kuchta, były zawodnik Spójni, medalista olimpijski z 1976 roku, dziś wiceprezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce ds. szkoleniowych. 

Dwa pierwsze wymienione przez Kuchtę zespoły zdobywały tytuły mistrza Polski: Wybrzeże - 10 razy (ostatni w sezonie 2000/01), Spójnia - 3 razy (ostatni 1969/70). Wybrzeże dwukrotnie grało w finale Pucharu Europy (odpowiednik dzisiejszej Ligi Mistrzów) - 1985 i 1986. 

- W Gdańsku ludzie kochają piłkę ręczną - zapewnia Andrzej Bojanowski. - I tęsknią do wielkich sukcesów i emocji. 

Tę tęsknotę pokazał już turniej towarzyski z udziałem Polski, Hiszpanii, Szwecji i Rosji, który w Ergo Arenie odbył się w listopadzie 2015 roku. Trybuny w ciągu dwóch dni były wówczas zapełnione niemal w stu procentach. Zapowiada się, że teraz - podczas meczów Euro 2016 - będzie podobnie. 

Do Gdańska przyjedzie też kilkuset dziennikarzy z zagranicy. Dotąd akredytowało się 150 żurnalistów, w tym 35 z Danii, 20 z Rosji i 15 z Węgier.

Podczas turnieju towarzyskiego w listopadzie 2015 z udziałem Polski, Hiszpanii, Szwecji i Rosji, trybuny w Ergo Arenie były pełne
 


WSZYSTKO O BILETACH

Strefa Kibica to bardzo ważne miejsce podczas Euro 2016, ale w dniach 16-20 stycznia ważniejsza będzie chyba Ergo Arena, w której na żywo będzie można śledzić mecze grupy D mistrzostw Europy.

W związku z tym przedstawiamy mini poradnik dotyczący biletów na gdańską część Euro 2016 w piłce ręcznej mężczyzn.

  • Dokumenty i kontrola

Wstęp do hali jest możliwy wyłącznie za okazaniem ważnego biletu na mecz. Każdy kibic musi mieć ze sobą także dokument potwierdzający tożsamość - dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, legitymacja studencka, legitymacja szkolna itp.

Pierwsza kontrola jest przeprowadzana przy wejściu do hali. Kolejne mogą się odbywać wielokrotnie już w środku Ergo Areny. Prawo do sprawdzenia biletu oraz dokumentu tożsamości mają służby informacyjne i porządkowe, a także inne osoby upoważnione przez organizatora.

Odmowa okazania biletu może skutkować wyprowadzeniem kibica z hali.

  • Gdzie można kupić bilety?

Sprzedaż biletów jest prowadzona przez stronę Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej www.ehf-euro.com oraz przez platformę eBilet.pl, która jest Oficjalnym Partnerem Biletowym Euro 2016. Wejściówki można kupować także w salonach Empik w całej Polsce oraz w kasach biletowych Ergo Arena.

Aktualne informacje na temat dostępności biletów uzyskają Państwo dzwoniąc na infolinię pod numer telefonu (22) 122 80 10 lub wysyłając e-mail pod adres ehfeuro2016@ebilet.pl.

Bilety kosztują: 29, 39, 59, 79, 99 zł.

  • Czy można kupić bilet w dniu meczu?

Można, jeśli są jeszcze dostępne. Kupić je można w w/w miejscach.

  • Bilety są na jeden mecz, czy na cały dzień?

Bilety na Euro 2016 są biletami dziennymi. Oznacza to, że posiadacz biletu na konkretny dzień jest uprawniony do obejrzenia wszystkich spotkań, które tego dnia odbywają się w Ergo Arenie.

  • Czy kupiony bilet można zwrócić?

Bilety nie podlegają zwrotom.

  • Czy mogę oddać lub odsprzedać komuś swój bilet?

Nie jest to możliwe. Bilety na Euro 2016 są biletami imiennymi. Osoba próbująca wejść do hali z nie swoim biletem, po sprawdzeniu dowodu tożsamości, nie zostanie wpuszczona do Ergo Areny.

Na mecz nie wejdą także osoby, które kupiły bilety za pośrednictwem innych niż oficjalne kanały dystrybucji.

  • Czy dzieci wchodzą za darmo?

Dzieci do 3 roku życia nie muszą posiadać biletu. Wchodzą do hali wraz ze swoim opiekunem po okazaniu dokumentu potwierdzającego wiek. W trakcie meczu muszą siedzieć na kolanach opiekuna.

Ze względu na wzmożony hałas wewnątrz hali, organizator odradza jednak zabieranie na mecz tak małych dzieci.

  • Komu przysługują zniżki?

Zniżki na zakup biletów przysługują posiadaczom Karty Dużej Rodziny, którzy mogą kupić bilety kategorii drugiej, w cenie wejściówek kategorii 4. Zamówienia należy składać, wysyłając e-mail pod adres kartaduzejrodziny@ebilet.pl.

Specjalna pula biletów została również przygotowana dla osób niepełnosprawnych. Wejściówki są sprzedawane także w cenie biletów 4 kategorii. Opiekunowie osób poruszających się na wózkach inwalidzkich wchodzą do hali za darmo. Osoby te są proszone o kontakt na niepelnosprawni@ebilet.pl

  • Osoby niepełnosprawne

Ergo Arena i otaczające halę tereny są przystosowane do przyjęcia osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózku. Oprócz infrastruktury, pomoc osobom niepełnosprawnym gwarantują służby porządkowe i informacyjne.

Główny parking dla osób niepełnosprawnych znajduje się przy wjeździe od ulicy Łokietka: 20 miejsc. Wejściem dedykowanym dla osób niepełnosprawnych jest wejście B3.

TV

Uniwersytet WSB Merito ma nowy kampus