• Start
  • Wiadomości
  • Edukacja, dieta i ruch. Specjalnie dla seniorów miejski program "Trzeci Wiek w Zdrowiu"

Edukacja, dieta i ruch. Specjalnie dla seniorów miejski program "Trzeci Wiek w Zdrowiu"

Osiem tygodni ćwiczeń, wykładów, a nawet wizyt w klubach wellnes to tylko wstęp do zmiany życia gdańskich seniorów, którzy biorą udział w projekcie Gdańskiego Ośrodka Promocji Zdrowia. Ośrodek zaprasza chętnych emerytów do udziału w nowatorskim projekcie.
24.03.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Psycholog Marzena Paluch prowadzi wyklady dla seniorów w Gdańskim Ośrodku Promocji Zdrowia

Od kiedy zaczyna się być seniorem?

- Za seniora uznaliśmy osobę, która przeszła na emeryturę - mówi Wojciech Jankowski, dyrektor Gdańskiego Ośrodka Promocji Zdrowia. - Za ważniejsze i bardziej miarodajne uznaliśmy to, czy człowiek jest czynny zawodowo, czy już na emeryturze, bo to warunkuje tryb życia, aktywność itp. Liczba seniorów, osób na emeryturze wzrasta w Gdańsku i w całej Polsce lawinowo. Dlatego to zjawiasko demograficzne wymaga konkretnych działań i stąd nasz program.

120 tysięcy gdańszczan przekroczyło 60 lat

- Mamy w Gdańsku 120 tys. osób, które przekroczyły 60 lat, to dwukrotnie więcej niż liczba uczniów na terenie gminy Gdańsk - mówi Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska. - Dlatego projekty dotyczace seniorów nabierają dynamiki. "Trzeci Wiek w Zdrowiu" to pierwszy tak duży program Miasta dotyczący seniorów. Medycyna tradycjna łaczy sięw nim ze wszystkimi możliwymi formami profilaktyki.

Pogram „Trzeci Wiek w Zdrowiu” ruszył pod koniec 2016 roku, dedykowany jest kobietom i mężczyznom będącym na emeryturze, zamieszkałym na terenie Gdańska. Przez osiem tygodni grupa seniorów uczestniczy w wykładach dotyczących zdrowego stylu życia, aktywności fizycznej, chodzi na treningi dopasowane do możliwości i ograniczeń seniorów, każdy przechodzi też badania medyczne jak np. parametrów zdrowotnych takich jak: BMI, otyłość brzuszna, jest oceniany pod kątem ryzyka chorób wieku senioralnego, ryzyka upadków, urazów, złamań, depresji i interakcji ruchowych. Dla każdego seniora koordynatorzy programu tworzą indywidualny Plan Postępowania Prozdrowotnego. Ale nie tylko, założeniem projektu jest też to, aby każdy senior po skończonych treningach i wykładach miał pełną wiedzę na temat lokalnej oferty klubów dla seniorów, umiał znaleźć dla siebie zajęcia sportowe organizowane przez miasto, warsztaty, propozycje wolontariatu itp.

Seniorzy na zajęciach z aktywności fizycznej prowadzonych przez Piotra Paszkowskiego (Strefa Aktywna)

Wykłady, treningi, rozrywka = zdrowie 

- Seniorom są potrzebne i ćwiczenia i wykłady - mówi Agnieszka Wojtecka Koordynator programu "Trzeci Wiek w Zdrowiu" z Gdańskiego Ośrodka Promocji Zdrowia. - Jeśli będą rozumieli na czym polega proces starzenia sie, jaka jest rola aktywności fizycznej, jeśli wysłuchają wykładów na temat szkodliwości uzależnień, dowiedzą się jak ważne jest przygotowanie tzw. koperty życia, czyli swoich danych i informacji o przyjmowanych lekach i umieszczenie jej w widocznym miejscu w domu, np. w lodówce, będą umieli dobrze o siebie zadbać i zdrowo żyć. Senior po uczestnictwie w naszym programie ma wiedzieć, że starzenie się to nie koniec aktywności fizycznej czy życiowej.    

Trzecia grupa seniorów właśnie rozpoczęła cykl zajęć w programie. Koordynatorzy projektu nie mają wątpliowści, że jest on skuteczny. Efekty pilotażowej 50 osobowej grupy, która zaczęła działać pod koniec 2016 roku są oceniane jako bardzo dobre, bo:

84 proc. uczestników programu poprawiło sprawność fizyczną

77 proc. uczestników programu zmniejszyło obwód w talii

70 proc. uczestników programu ma spadek masy ciała i poprawę składu ciała

Gdanski Ośrodek Promocji Zdrowia zaprasza chętnych seniorów do udziału w programie "Trzeci Wiek w Zdrowiu"

przy ul Kołobrzeskiej 61, tel. 58 5534311

TV

Światowa stolica bursztynu