Dzisiaj - do Żaka, podpowiedzieć w sprawie rewitalizacji

To już trzecie - i ostatnie na tym etapie - spotkanie konsultacyjne w sprawie rewitalizacji zdegradowanych dzielnic Gdańska. Przyjdź dziś do Żaka podpowiedzieć urzędnikom miasta, jaki obszar powinien być brany pod uwagę.
08.02.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Piękna i zaniedbana Biskupia Górka. Takich miejsc w Gdańsku jest więcej. Możesz pomóc, by odzyskały blask swoich najlepszych lat - przyjdź na konsultacje lub wypełnij internetową ankietę.

Spotkanie zaplanowano na 8 lutego, o godz. 18, w sali kinowej Klubu “Żak” przy ul. Grunwaldzkiej 195/197 (Wrzeszcz). Jest to wstępny etap przygotowań do planowanej na dużą skalę rewitalizacji najbardziej zdegradowanych części miasta.

- Rewitalizacja to nie jest tylko inwestycja - podkreśla Ewa Pielak, kierownik Referatu Rewitalizacji Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Rewitalizacja to są także, a nawet przede wszystkim działania społeczne. Mają one prowadzić do tego, że na danym obszarze będzie się dobrze mieszkało, wzrośnie zainteresowanie ze strony nowych inwestorów, a samo miejsce stanie się na tyle atrakcyjnym punktem na mapie miasta, że będą chcieli tam zaglądać turyści. 

W trwających właśnie konsultacjach mogą uczestniczyć wszyscy gdańszczanie. Chodzi obecnie o ewentualne wniesienie korekt do projektu uchwały w którym wskazano 9 obszarów zdegradowanych, a  z których 5 jako obszary do rewitalizacji. Do obszarów zdegradowanych zaliczono: Biskupią Górkę (ze Starym Chełmem i Oruńskim Przedmieściem), Dolne Miasto (z Placem Wałowym i Starym Przedmieściem), Nowy Port (z Twierdzą Wisłoujście i Letnicą), Orunię, Stogi Mieszkaniowe, Brzeźno - osada rybacka, Przeróbkę Mieszkaniową, Angielską Groblę i Dolny Wrzeszcz (rejon Wajdeloty, Wyspiańskiego).

Podczas spotkania obecni będą specjaliści z Urzędu Miejskiego w Gdańsku i Biura Rozwoju Gdańska. Wszyscy zainteresowani mieszkańcy będą mogli zgłosić uwagi, wnioski do granic zaproponowanych w projekcie uchwały oraz wypełnić papierową ankietę, która pomoże w ustaleniu priorytetów rewitalizacyjnych, jakie stoją przed miastem.

Do dyspozycji wszystkich zainteresowanych przygotowano też ankietę internetową, którą można wypełnić TUTAJ.


CO ZROBIONO, CO JESZCZE ZROBIĆ MOŻNA? Z Ewą Pielak , kierownikiem Referatu Rewitalizacji Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miejskiego w Gdańsku rozmawia Tomasz Słomczyński


Ewa Pielak podczas konsultacji rewitalizacyjnych w Nowym Porcie.

Tomasz Słomczyński: Co w ramach tak zwanej rewitalizacji społecznej zrobiono dotychczas w rewitalizowanych dzielnicach – na Dolnym Mieście, w Nowym Porcie i Letnicy?

Ewa Pielak: - Zrealizowaliśmy wiele działań. Czasem wystarczyło zorganizować proste, nieskomplikowane inicjatywy.

Na przykład?

- Popołudniowe zajęcia dla młodzieży, na przykład taneczne. Świetlice dla dzieci, które mogą z nami odrabiać lekcje. To powoduje, że młodzież nie siedzi w domu albo w bramie nie spędza swojego czasu wolnego, tylko wyładowuje swoją energię na zajęciach sportowych.  Odkrywamy talenty artystyczne. Mamy jeden przykład, którym możemy się pochwalić. Jeden z naszych partnerów w projekcie, Stowarzyszenie Nowy Port Sztuki, prowadziło zajęcia, podczas których okazało się, że jeden z mieszkańców jest wybitnie uzdolniony w zakresie projektowania ubrań. Chłopak ten odniósł sukces w jednym z telewizyjnych talent show.

Czy oferta jest kierowana tylko do dzieci i młodzieży?

- Absolutnie nie. Są organizowane porady psychologiczne. Wydawałoby się, że wizyta u psychologa będzie traktowana jako coś wstydliwego. Tymczasem, jeśli przyjmuje on blisko domu, w przyjaznej atmosferze, to ludzie chętnie przychodzą. Kolejny przykład – z Letnicy, to Klub Kobiet Aktywnych i zajęcia florystyczne, czy zajęcia z wyrobu biżuterii, czy z wizażu. Te ostatnie są szczególnie ważne, pomagają w zmianie wizerunku, co bardzo się przydaje np. w poszukiwaniu pracy.

Ile osób wzięło udział w zajęciach?

- To były projekty, które trwały przez ostatnich pięć lat... To są tysiące uczestników różnych zajęć. Teraz przygotowujemy się do działań rewitalizacyjnych na kilka przyszłych lat.

Jak rozumiem, również działań tak zwanych – społecznych. Kiedy się one rozpoczną i gdzie konkretnie będą realizowane?

- Do 2023 roku mamy do wykorzystania 24 mln zł. na działania społeczne. Część z nich rozpoczniemy jeszcze w tym roku, nie czekając na remonty i inwestycje. To będzie miało miejsce na wszystkich dziewięciu zdegradowanych obszarach.


Czytaj także:

Nowy Port. Mieszkańcy przyszli dyskutować o rewitalizacji

Biskupia Górka. Rewitalizacja to przede wszystkim człowiek

Nowe życie zdegradowanych dzielnic. Wywiad o rewitalizacji

Naprawić dzielnice. Podpowiedz, gdzie i co rewitalizować



TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej