• Start
  • Wiadomości
  • Superpełnia Krwistego Księżyca. Ostatnie takie zaćmienie było 150 lat temu

Superpełnia Krwistego Księżyca. Ostatnie takie zaćmienie było 150 lat temu

W Polsce - także w Gdańsku - będziemy mogli dostrzec jedynie końcówkę tego rzadkiego zjawiska, bo u nas Księżyc zacznie wschodzić dopiero około pół godziny przed godziną siedemnastą. To wyjątkowo rzadkie zaćmienie księżyca anglojęzyczne media nazwały „Super Blue Blood Moon” - Super Niebieski Krwawy Księżyc.
31.01.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Superksiężyc w 2016 roku

W środę 31 stycznia 2018 roku na niebie będziemy mogli dostrzec tzw. Superksiężyc to znaczy, że “normalne” zaćmienie księżyca tym razem zbiegnie się z okresem tzw. superpełni, czyli pełni Księżyca widocznej w czasie, gdy ten znajduje się w punkcie orbity najbliższym Ziemi.

Tegoroczny Superksiężyc to gratka dla obserwatorów nieboskłonu. Ze względu na zbieg kilku okoliczności anglojęzyczne media nazwały dzisiejsze zjawisko „Super Blue Blood Moon”. Jak podaje Polsaka Agencja Prasowa tarcza Księżyca nie staje się niebieska w trakcie zjawiska „blue moon”, chodzi po prostu o coś, co dzieje się bardzo rzadko. A określenie „blood”, czyli krwisty, w nazwie „Super Blue Blood Moon”, to nawiązanie do koloru Księżyca podczas całkowitego zaćmienia, kiedy przybiera czerwoną barwę. Podczas całkowitego zaćmienia promienie słoneczne są zablokowane przez Ziemię, Księżyc znajduje się w cieniu rzucanym przez naszą planetę. Dociera do niego jedynie światło rozproszone w ziemskiej atmosferze, które ma kolor czerwony z tych samych powodów, z jakich Słońce jest widoczne jako czerwone, gdy zachodzi. W trakcie superpełni tarcza Księżyca jest na niebie o około 14 proc. jaśniejsza niż normalnie.

Ostatni raz na półkuli zachodniej takie zaćmienie miało miejsce ponad 150 lat temu. W Polsce - także w Gdańsku - będzie można dostrzec końcówkę zjawiska.

Obserwacja zaćmienia Księżyca w Centrum Hewelianum w Gdańsku w 2016 roku

Dokładne momenty poszczególnych etapów zaćmienia 31 stycznia to:

  1. początek zaćmienia półcieniowego o godz. 11.51
  2. początek zaćmienia częściowego o godz. 12.48
  3. początek zaćmienia całkowitego o godz. 13.52
  4. maksimum zaćmienia o godz. 14.31
  5. koniec zaćmienia całkowitego o godz. 15.08
  6. koniec zaćmienia częściowego o godz. 16.11
  7. koniec zaćmienia półcieniowego o godz. 17.08

W internecie można obejrzeć transmisję z zaćmienia (np. transmisję na żywo prowadzi NASA). 



TV

Żywie Biełaruś! Białoruski Dzień Wolności w Gdańsku