• Start
  • Wiadomości
  • Dzień Dziecka w Gdańsku: spektakle, bajki i spotkania podróżnicze

Dzień Dziecka w Gdańsku: spektakle, bajki i spotkania podróżnicze

O tym, że dzieci najbardziej nie lubią nudy, wiedzą wszyscy rodzice. Dlatego z okazji Dnia Dziecka przygotowaliśmy małą ściągawkę z wydarzeniami i atrakcjami w naszym mieście dla małych widzów, podróżników, słuchaczy i wszystkich ciekawych świata. Zobaczcie, dlaczego (i dokąd) w czwartek 1 czerwca warto całą rodziną wyjść z domu. Na większość wydarzeń wstęp wolny!
29.05.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Dzień Dziecka z niepokornym Koziołkiem Matołkiem (Piotr Chys) ucieszy wszystkie dzieci od 5. roku życia

Niezwykle ciekawie zapowiada się Dzień Dziecka w Teatrze Miniatura (Gdańsk, al. Grunwaldzka 16). W czwartek 1 czerwca o godz. 18 odbędzie się specjalny, przedpremierowy pokaz najnowszego spektaklu „Turban mistrza Mansura”, na który - UWAGA! - jest jeszcze niewielka pula wolnych miejsc.

To nie koniec atrakcji - wcześniej, od godz. 16 do godz. 18 widzowie będą mogli zobaczyć na Scenie Kameralnej, jak się tworzy teatr cieni, rozwiązać zagadkę teatralnych lalek i zrobić sobie zdjęcie przy specjalnie zaprojektowanej z okazji obchodzonego w tym roku 70-lecia teatru lalek w Gdańsku fotościance. Na każdego widza czeka też „Gazetka tramwajowa” z zabawami zaprojektowanymi przez studentów gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wstęp wolny!

Są jeszcze bilety na spektakl Teatru Wybrzeże prezentujący perypetie jednego z ulubionych od dziesięcioleci bohaterów książkowych wymyślonych przez Kornela Makuszyńskiego: „Przygody Koziołka Matołka”.

- Koziołek wędruje przez świat, szukając Pacanowa. A przy okazji przeżywa i doświadcza tylu przygód, że starczyłoby ich spokojnie na obdzielenie jeszcze paru innych matołków. Zostaje indiańskim wodzem, ląduje na księżycu, traci głowę, wygrywa konkurs lotów narciarskich... przy okazji odkrywa parę prawd o sobie i o świecie, paru zarozumialcom uciera nosa, zwiedza pół ziemskiego globu i żyje pełnią koziego życia - mówi reżyser spektaklu Michał Derlatka.

„Przygody…” zobaczymy na scenie Malarnia Teatru Wybrzeże (Gdańsk, ul. Teatralna 2) w czwartek 1 czerwca o godz. 11. Występują: Piotr Chys, Małgorzata Oracz, Anna Kociarz, Piotr Witkowski oraz gościnnie Katarzyna Wołodźko. Spektakl zalecany dla widzów od 5 roku życia. Bilety: 20-30 zł.

Nie zapominamy także o Festiwalu Literatury dla Dzieci, który może poszczycić się już czwartą edycją. Wydarzenie obejmuje pięć polskich miast: Warszawę, Gdańsk, Kraków, Poznań oraz Katowice, a w każdym z nich propagują czytelnictwo wśród dzieci poprzez zabawę.

Podczas gdańskiej odsłony festiwalu nie zabraknie atrakcji zarówno dla małego, jak i nieco starszego czytelnika. Niestety, na większość z nich nie ma już wolnych miejsc, ale można się jeszcze zapisywać na „Czytanki przed zachodem słońca - Wroniec, Tengil i inni okrutnicy w interpretacji Henryki Krzywonos”, które odbędą się w czwartek 1 czerwca w godz. 19-20 w sala BHP Stoczni Gdańskiej (ul. ks. Jerzego Popiełuszki 6, budynek 131 A). Będzie to spotkanie w charakterystycznym miejscu z wyjątkowo charyzmatycznym gościem. Krótką antologię tekstów o tyranach, będącą jednocześnie szybkim kursem ich obalania przeczyta legenda Solidarności - Henryka Krzywonos.

Wydarzenie przeznaczone jest dla dzieci od 7. roku życia. Wstęp wolny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy poprzez stronę festiwalu: Czytanki przed zachodem słońca - Wroniec, Tengil i inni okrutnicy.

Ponadto 1 czerwca w ramach festiwalu zwiedzić możemy jedną z dwóch ciekawych wystaw w Gdańsku. Pierwsza, na Placu Grobla 1 przy Fontannie Czterech Kwartałów, została stworzona wokół książki „Co to właściwie jest demokracja?” autorstwa Equipo Plantel i Marty Piny. Wystawa w prosty i zrozumiały sposób przedstawia dzieciom najważniejsze idee demokracji oznaczającej uczestnictwo i zaangażowanie wszystkich obywateli. Autorzy porównują demokrację do placu zabaw, na którym bawią się i wygrywają wszyscy, ponieważ w grze demokratycznej stawką jest wolność. Przypominają jednocześnie, że demokracja nie jest dana raz na zawsze i trzeba o nią dbać.

Wystawę można oglądać przez cały dzień. Wstęp wolny.

Kolejna propozycja to organizowana w Bibliotece Głównej WiMBP w Gdańsku (ul. Targ Rakowy 5/6) wystawa ilustracji Guido van Genechtena - autora wielu bestsellerów, którego książki w ciągu ostatnich dziesięciu lat wydano w 40 krajach na całym świecie.

Van Genechten w 1998 roku zdobył międzynarodową nagrodę dla ilustratorów (Illustrator’s Award City of Hasselt) za książkę „Rikuś”. To wyróżnienie otworzyło mu drzwi do międzynarodowej kariery. W 2007 roku zwyciężył w konkursie na najlepszego ilustratora książek dla dzieci (Reader’s Digest Award for Best Children’s Book Illustrator), a książka „Nie chcę być duży” zdobyła nagrodę Best Picture Book of the Year 2007 (Najlepsza Książka Obrazkowa roku 2007 - w Holandii).

Wystawę można oglądać w godzinach otwarcia biblioteki: od godz. 9 do godz. 19. Wstęp wolny.

Podróżowanie z dziećmi do odległych krajów? Jak zacząć, na co uważać, co ze sobą zabrać? Podpowiedzą rodzice: Małgosia i Marcin, i ich dzieci: Janek i Tola

Sztuka Wyboru (Gdańsk, Juliusza Słowackiego 19) 1 czerwca zaprasza dzieci i młodzież wraz z rodzicami na ostatnie przed wakacjami spotkanie z cyklu „Sztuka Podróżowania”. Specjalnie z okazji Dnia Dziecka podróżujący rodzice Małgosia i Marcin, wraz z podróżującymi dziećmi Jankiem i Tosią zabiorą publiczność do świata inspiracji dla rodzinnych podróży.

- Jesteśmy podróżującą rodziną. Tak nam się przynajmniej wydaje - mówią Małgosia i Marcin. - Mamy dwójkę dzieci - 12 letniego Janka, który w swoją pierwszą podróż zwaną życiem, wyruszył o dwa miesiące za szybko i od tej pory ciągle jest w drodze. Przez pierwszą dekadę swojego życia odwiedził 4 kontynenty, 30 krajów i zapowiada, że to dopiero początek. 5-letnia Tosia w wieku 4 miesięcy wyruszyła z nami pod namiot nad Gardę, a potem już było z górki. Nauczyła się chodzić w Birmie, przejechała 15 tysięcy km w Ameryce Południowej spędzając ponad 300 godzin w autobusach w drodze przez Chile, Argentynę, Paragwaj, Boliwię i Peru, a także dwukrotnie przejechała samochodem Europę, w drodze do Portugalii, kraju, w którym jesteśmy wszyscy zakochani.

Podczas spotkania niezwyczajna rodzina opowie o tym, czy lepiej planować podróż, czy podróżować spontanicznie, a przede wszystkim o tym, jak to jest podróżować z dziećmi: o tym, kiedy zacząć, gdzie i jak, o tym, czy brać pampersy do Birmy i dlaczego wynajęcie mieszkania w Beunos Aires jest tańsze niż hostel. O tym, jak opowiadać dzieciom, dlaczego ich rówieśnicy w Boliwii nie chodzą do szkoły, tylko pracują, a ludzie w Wietnamie jedzą żaby, szczury i psy. A także o tym, jak wygląda dzika plaża w Grecji i kąpiel z prowizorycznego prysznica zrobionego z butli po wodzie.

Spotkanie „Sztuka Podróżowania. Z dziećmi przez świat” odbędzie się o godz. 18. Wstęp wolny.
Jeśli w domu mamy małego melomana to koniecznie zabieramy go 1 czerwca na Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku (Sala Kameralna w budynku czerwonym, ul. Łąkowa 1-2).

Katedra Instrumentów Dętych i Perkusji zaprasza na Koncert Niespodziankę z okazji Dnia Dziecka. - Zapraszamy wszystkich, dozwolone od 1 do 101 lat! Jak zawsze będzie dużo pięknej muzyki, sporo śmiechu i zabawy! - zachęcają organizatorzy. I nie zdradzają nic więcej, bo to koncert-niespodzianka.

Wystąpi Akademicki Zespół Instrumentów Dętych Blaszanych pod kierownictwem Tadeusza Kassaka, w składzie: Anna Drąg, Michał Dziedzic, Daniel Lutyński, Marta Reif, Jakub Rogal, Karolina Wawryniuk - waltornie, Damian Dampc, Jakub Falkowski, Miłosz Kamiński-Kaczmar, Maksymilian Pabjańczyk, Jakub Szynal, Rafał Ząbek - trąbki, Michał Czura, Kamil Gibowski, Mikołaj Zieliński, Iwona Zimnicka - puzony, Patryk Chwaliński, Artur Ostrowski - tuby, Łukasz Świerkosz - perkusja, oraz Tadeusz Kassak - fortepian, aranżacje, przygotowanie zespołu, prowadzenie koncertu.

Koncert rozpocznie się o godz. 19.33. Wstęp wolny.

Gdańska Szkoła Artystyczna z okazji dnia dziecka zaprasza do CH Manhattan (Gdańsk, al. Grunwaldzka 82, II piętro) na Największą grę planszową w Polsce, o rozmiarze... 269,5 m2 (dotychczasowy nieoficjalny rekord polski to 225 m2).

- Specjalnie dla młodych Gdańszczan, dla uczniów i całych rodzin stworzyliśmy wielką przygodową planszówkę, grę która wciągnie was w historie morskie i gdańskie. Będzie to nie tylko największa gra w kraju, będzie ona też interaktywna, animowana przez kilkunastu artystów, pełna niespodzianek i niezwykłych przygód - zapraszają organizatorzy.

Młodzi uczestnicy nakarmią rekiny, zapolują na wielką rybę, spotkają w porcie gdańskich kaprów, a także zbudują statek i uratują rozbitka. By przejść planszową przygodę, będzie trzeba się wykazać nie tylko wykazać szczęściem i zręcznością, ale też wiedzą i wrażliwością na sztukę - szczególnie gdańską. Można korzystać z pomocy kolegów i koleżanek, rodziców, dziadków lub opiekunów!

Wydarzenie odbędzie się w czwartek 1 czerwca w godz. 9-13. Wstęp wolny.

Czterodniowy Dzień Dziecka? Dlaczego nie? Na taki pomysł wpadło Multikino. Od 1 do 4 czerwca na dzieci będą czekały wyjątkowe filmy, nie zabraknie również dodatkowych atrakcji, animacji, konkursów i oczywiście prezentów dołączanych do biletu, jak plakaty do animacji „Auta 3” i filmu „Piraci z Karaibów: Zemsta Salazara”.

W repertuarze najmłodsi kinomani znajdą między innymi: w pełni animowany film „Smerfy: Poszukiwacze zaginionej wioski”, kolejną cześć serii przygód Kapitana Jacka Sparrowa, czyli „Piraci z Karaibów. Zemsta Salazara” z Johnnym Deppem w roli głównej, animacje „Dudi: Cała naprzód” oraz „Riko prawie bocian”, a także film „Strażnicy Galaktyki vol. 2”.

Szczegółowy repertuar Dnia Dziecka w Multikinie dostępny jest tutaj: Multikino Gdańsk.

Małych intelektualistów i ciekawych świata naukowców zapraszamy na organizowaną już po raz 8. przez Stowarzyszenie Polska Akademia Dzieci i Politechnika Otwarta Międzynarodową Konferencję Naukową dla Dzieci.

Uroczyste otwarcie konferencji z udziałem rektora PG prof. Jacka Namieśnika odbędzie się w czwartek 1 czerwca o godz. 10.30 w Audytorium Novum na Politechnice Gdańskiej (Gdańsk, ul. Gabriela Narutowicza 11/12).

Po inauguracji odbędą się wykłady plenarne. Pierwszy, który przygotowała dziesięcioletnia Zuzanna Ratajczak będzie dotyczył „Ewolucji życia na Ziemi i ery dinozaurów”. Kolejną prezentację wygłosi gość specjalny tegorocznej konferencji Andre Stern - pochodzący z Francji muzyk, kompozytor, lutnik, dziennikarz i pisarz, który będzie przekonywał, że zabawa jest najlepszym sposobem nauki.

Po wykładach plenarnych odbędą się spotkania w sekcjach. Dzieci wystąpią zarówno w roli słuchaczy, jak i prelegentów. Opowiedzą o swoich naukowych fascynacjach i podzielą się z innymi swoimi odkryciami. Podczas wykładów będzie można dowiedzieć się np. jak powstaje kamień polny albo czy dzieci powinny grać w szachy

Kolejne wystąpienia będą dotyczyć m.in. polskich samolotów cywilnych 1945-1996; kobiet, które zmieniły świat oraz dziwnych zjawisk atmosferycznych. Będzie też mowa o hydroponice, czyli o możliwości uprawy roślin w kosmosie. Dzieci będą mogły także spędzić czas w Ogródku matematycznym. Podczas konferencji wykłady wygłoszą również dorośli specjaliści.

Na wszystkich uczestników czekać będą dodatkowe atrakcje - pizza i fontanny z czekoladą. Wstęp wolny!

TV

Uniwersytet WSB Merito ma nowy kampus