• Start
  • Wiadomości
  • "Druga sąsiedzka książka kucharska" jedną z Najpiękniejszych Książek Roku 2017

"Druga sąsiedzka książka kucharska" jedną z Najpiękniejszych Książek Roku 2017

Polskie Towarzystwo Wydawców Książek przyznało gdańskiej publikacji wyróżnienie w 58. konkursie Najpiękniejsze Książki Roku 2017. “Drugą sąsiedzką książkę kucharską” wydały Instytut Kultury Miejskiej i Urząd Miejski w Gdańsku, a jej autorami i autorkami są gdańszczanie i gdańszczanki. Anita Wasik z gdańskiej ASP, odpowiedzialna za projekt graficzny i skład książki, triumfowała w konkursie jeszcze trzykrotnie.
20.05.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
 Druga sąsiedzka książka kucharska
"Druga sąsiedzka książka kucharska"
Mat. pras.

"Druga sąsiedzka książka kucharska" jest taka piękna dzięki pracy wielu kobiet: za projekt graficzny i skład książki odpowiadała Anita Wasik, rysunki wykonała Hanna Kmieć, a fotografie Lucyna Kolendo. Ostatecznego wyboru dokonały Anna Urbańczyk, Katarzyna Mejna i Malwina Karczewska, a koncepcję opracowały: Katarzyna Mejna, Anna Urbańczyk, Malwina Karczewska, Lucyna Kolendo, Kasia Rzepka i Anita Wasik. Publikacja jest też owiana pewną tajemnicą - nie można jej tak po prostu kupić - otrzymują ją osoby włączające się w obchody Gdańskich Dni Sąsiadów. Można ją jednak pobrać w wersji elektronicznej ze strony: dnisasiadow.pl.

Jak powstaje? Z sąsiedzkiej przyjaźni i aktywności. Do wydania książki (to jej druga edycja) przyczyniły się organizowane od dziesięciu lat Gdańskie Dni Sąsiadów. To podczas takich sąsiedzkich spotkań przy grillu, kawie i domowych wypiekach narodził się pomysł, aby zebrać i podzielić się z resztą gdańszczan domowymi przepisami. Jest ich wewnątrz ponad 120. Uzupełniają je ludzkie rodzinne historie. W tym roku z okazji 10. edycji Gdańskich Dni Sąsiadów, które odbędą się od 25 maja do 30 czerwca, powstanie trzecia „Urodzinowa sąsiedzka książka kucharska”. Premiera 24 maja 2018 roku.

Gdańska “Druga sąsiedzka książka kucharska” wśród najpiękniejszych

Wyróżnienie w 58. konkursie Najpiękniejsze Książki Roku 2017
Wyróżnienie w 58. konkursie Najpiękniejsze Książki Roku 2017
Mat. pras.

Anita Wasik jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku - Wydziału Malarstwa i Grafiki, a dziś jej wykładowczynią - wraz z prof. nadzw. Januszem Górskim prowadzi pracownię grafiki projektowej warsztat dizajnu na macierzystej uczelni. Zajmuje się głównie projektowaniem dla instytucji kultury i organizacji pozarządowych, w szczególności plakatem, grafiką wydawniczą i identyfikacją wizualną. Podczas konkursu na Najpiękniejsze Książki Roku 2017 triumfowała jeszcze trzykrotnie: otrzymała I nagrodę za projekt graficzny książki "Oskar Zięta' " Anny Śliwy i Izabeli Bołoz (wydawca: Muzeum Miasta Gdyni). Dwa wyróżnienia trafiły do jej rąk dwókrotnie - za projekt graficzy i skład "Od marionetek do robotów. 70 lat teatru lalkowego w Gdańsku" - praca pod redakcją Małgorzaty Abramowicz, Mirosława Barana i Agnieszki Kochanowskiej oraz za "Bom Dia São Tomé. Saotomejskie malarstwo reklamowe – analiza dyskursu wizualnego", którego jest też autorką wraz Piotrem Stańczykiem. Pozycja "Polacy w kanadyjskiej mozaice. 150 lat historii" Sebastiana Tyrakowskiego i Michaliny Petelskiej (wydawca: Muzeum Emigracji w Gdyni) poprzestała na nominacji, co również jest sukcesem.  

Warto dodać, że w konkusie nominowana była też gdańska publikacja książki dla dzieci "Z Brugii do Gdańska. „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga
Jacka Friedricha, do której ilustracje, projekt graficzny i skład wykonała Joanna Czaplewska (wydawca: Muzeum Narodowe w Gdańsku).

„Sąd ostateczny” dla dzieci. Piękna i mądra książka o cennym obrazie

W 57. Konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2017 wzięło udział 88 firm wydawniczych, które nadesłały 162 tytuły opracowane przez twórców (ilustratorów, grafików, typografów) zamieszkałych w Polsce. Wydawcy nagrodzonych i wyróżnionych pozycji otrzymują dyplomy honorowe, zaś drukarnie listy gratulacyjne. Twórcom edytorsko-artystycznych opracowań przyznawane są dyplomy i nagrody finansowe. Jury obradowało w składzie: prof. Mieczysław Wasilewski – przewodniczący, Magdalena Frankowska, prof. Wiktor Jędrzejec, Ryszard Kryska, Tomasz Kuczborski, Agata Szydłowska, Andrzej Tomaszewski.

TV

Pracownicy magistratu oddali krew