Dolne Miasto. Dzielmy się zdjęciami i wspomnieniami!

„Profesjonalnego fotoreportera i dziennikarza przy tym nie było” to projekt fotograficzno-integracyjny Stowarzyszenia Opowiadaczy Historii Dolnego Miasta skierowany do mieszkańców i wszystkich zainteresowanych życiem dzielnicy.
14.04.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Od września 2015 roku ozdobą Dolnego Miasta jest zabytkowy tramwaj Konstal 105

- Celem projektu jest nawiązanie kontaktu z mieszkańcami tej dzielnicy i uświadomienie im, że zdjęcia, różnego rodzaju materiały i dokumenty, którymi dysponują, pomimo tego, że nie są zrobione przez profesjonalistę, są bardzo cenne. Powiedziałbym nawet, że czasami są bardziej cenne niż te zrobione przez zawodowego fotoreportera - tłumaczy Jacek Górski, lokalny przewodnik ze Stowarzyszenia Opowiadaczy Historii Dolnego Miasta, które organizuje projekt.

Projekt startuje w połowie kwietnia 2016 roku. Potrwa do końca grudnia 2016 r. a zakończy go unikatowa wystawa.

- Zależy nam na tym, aby dotrzeć do zdjęć amatorskich, do zdjęć z albumów i rodzinnych kronik, do fotografii robionych przy różnych okazjach. Chcemy namówić mieszkańców, by takimi materiałami się z nami dzielili. Czasami mówią „proszę pana, ale co to są za zdjęcia: z komunii, jak stoję przed kościołem” albo „jak wyszedłem na spacer z psem”. A takie zdjęcia to prawdziwe skarby. Bo proszę sobie wyobrazić, że może być tak: niby pan stoi sobie z psem, a okazuje się, że stoi na tle budynku, którego już nie ma. Jeśli chcemy potem opowiedzieć historię tego budynku, to jedyne co możemy zrobić, to posiłkować się takimi zdjęciami - mówi Górski.

Każde zdjęcie może okazać się interesujące.

- Podobnie może być w przypadku pozornie zwyczajnej fotografii ze spaceru po Dolnym Mieście, z dzieckiem w wózku w ładny, wiosenny dzień. A kiedy się przyjrzymy, w tle widzimy klasyczny, kanciasty tramwaj. Tramwaje już tutaj nie jeżdżą, zajezdnia nie funkcjonuje. Jak więc opowiadać tę część historii Dolnego Miasta, gdy jedyne, co można w tej chwili pokazać, to jeden tor i jeden wagon tramwajowy, będący dziś symbolem? Dlatego takie zdjęcia to bardzo ważne materiały - dodaje Górski.

Kolejnym aspektem, który interesuje członków Stowarzyszenia Opowiadaczy Historii Dolnego Miasta są wspomnienia mieszkańców, byłych lub obecnych.

- Z jednej strony mamy historię budynku, który jest w tle, ale z drugiej strony z ogromną przyjemnością poznamy historię bohatera zdjęcia, posłuchamy na przykład o jego psie, z którym chodził na spacery i o wszystkich wspomnieniach związanych z Dolnym Miastem. Bo podczas tych spacerów na pewno zaobserwował ciekawe sceny z życia dzielnicy, może miał jakieś przygody – zastanawia się Górski.

Na podstawie przekazanych lub wypożyczonych zdjęć i materiałów dokumentujących Dolne Miasto, pod koniec roku powstanie wystawa, która będzie ukoronowaniem projektu. Wcześniej w ramach inicjatywy odbędą się spotkania i spacery przeznaczone dla amatorów fotografii, którzy chcieliby zdobyć wiedzę w tym zakresie.


Gościem pierwszego spotkania: „Jak robić dobre zdjęcia Dolnego Miasta?”, które odbędzie się w Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia” (Gdańsk, ul. Jaskółcza 1) będzie Kamil Wardowski. Pasjonat fotografii zdradzi tajniki fotograficznego warsztatu od A do Z, podzieli się swoimi doświadczeniami i na przykładach z Dolnego Miasta pokaże, jakich błędów w pracy z aparatem należy się wystrzegać. Spotkanie odbędzie się w czwartek, 14 kwietnia 2016 r., o godz. 17.30. Wstęp wolny.


Kolejny wykład odbędzie się również w CSW „Łaźnia”, w czwartek, 12 maja 2016 r. Gośćmi spotkania zatytułowanego „Dolne Miasto okiem pasjonatów fotografii” będą przedstawiciele Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego - istniejącej od 1947 roku organizacji odpowiedzialnej m.in. za realizację projektu „Gdańsk Odchodzący”. Wstęp wolny.
 

Wykłady odbywają się w ramach projektu „Rewitalizacja społeczna dzielnicy Dolne Miasto, Dolny Wrzeszcz, Letnica i Nowy Port w Gdańsku” współfinansowanego przez Gminę Miasta Gdańska (Referat Rewitalizacji Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miejskiego w Gdańsku).

Materiały do projektu „Profesjonalnego fotoreportera i dziennikarza przy tym nie było” można przekazywać organizatorom do końca grudnia tego roku, w wersji cyfrowej - wysyłając na adres opowiadaczehistorii@gmail.com, lub osobiście - podczas spacerów i wykładów, odbywających się w ramach projektu „Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki”, współorganizowanego przez Stowarzyszenie Opowiadaczy Historii Dolnego Miasta. W sprawie przekazania materiałów można umówić się także poprzez formularz kontaktowy na stronie www.opowiadaczehistorii.pl.
 

TV

Lekcja Obywatelska z prezydent Gdańska w Zespole Szkół Specjalnych nr 1