Dobrze znasz historię Gdańska? Zostań olimpijczykiem!

Co oznacza łacińska sentencja „Nec temere, nec timide”, umieszczona pod herbem Gdańska? Jakie wartości symbolizują figury umieszczone na balustradzie Złotej Bramy? Jak nazywał się ostatni komisarz generalny RP w Wolnym Mieście Gdańsku? Znasz odpowiedzi na te pytania? Jeśli tak, zachęcamy do udziału w ósmej edycji Olimpiady Wiedzy o Gdańsku!
26.04.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Gdańsk - nowoczesne miasto o ponadtysiącletniej historii.

Wielkimi krokami zbliża się kolejna edycja olimpiady, w której można sprawdzić swoją wiedzę dotyczącą historii naszego ponad 1000-letniego miasta. A działo się tu naprawdę dużo, mieszkało i mieszka wielu ciekawych ludzi, do dziś stoi wiele zabytkowych budynków świadczących o bogatej przeszłości Gdańska.

Trzeba sobie jasno powiedzieć: ten, kto chce wziąć udział w tej olimpiadzie, musi się Gdańskiem  interesować. Wystarczy bowiem rzucić okiem na zakres wiedzy, jaką powinni posiadać uczestnicy, by przekonać się, że nie jest to konkurs dla osób przypadkowych. 

Zainteresowani konkursem wiedzy uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powinni, poprzez szkolne komisje olimpiady, zgłosić chęć udziału do 30 kwietnia. Szczegóły i regulamin można znaleźć tutaj

Wielki finał dla wszystkich rodzajów szkół zaplanowano na dzień Święta Gdańska, a więc 29 maja 2016 r.

Z kolei wszyscy dorośli mieszkańcy i miłośnicy grodu nad Motławą i jego historii mają czas na zgłoszenie do 6 maja br. Regulamin i kartę zgłoszeniową można znaleźć tutaj.

Eliminacje internetowe odbędą się 14 maja, a wielki finał - 29 maja.

Chętnym podpowiadamy, że w ramach przygotowań warto zerknąć do Gedanopedii, czyli internetowej wersji Encyklopedii Gdańska.

Olimpiada Wiedzy o Gdańsku to projekt obywatelski, wspierany przez pracowników i przedstawicieli najważniejszych instytucji naukowych i kulturalnych Gdańska, w tym: Uniwersytetu Gdańskiego, Akademii Sztuk Pięknych, Politechniki Gdańskiej, Pracowni Gdańskiej Instytutu Historii PAN, Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, Biblioteki Gdańskiej PAN, Ośrodka Kształcenia Ustawicznego Nauczycieli, Centrum Edukacji Nauczycieli, Fundacji "Wspólnota Gdańska”, Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku i Towarzystwa Przyjaciół Domu Uphagena.

 

Więcej: www.olimpiada.gda.pl


TV

Nowi mieszkańcy na Ujeścisku