• Start
  • Wiadomości
  • "Dobro, które robicie, wróci do was!" Młodzi wolontariusze z Polski nagrodzeni w Gdańsku

"Dobro, które robicie, wróci do was!" Młodzi wolontariusze z Polski nagrodzeni w Gdańsku

23. ogólnopolska gala Samorządowego Konkursu Nastolatków „8 wspaniałych” odbyła się w sobotę, 17 czerwca, w Gdańsku. W ECS spotkało się 200 laureatów konkursów lokalnych z całej Polski. Młodzież została wyróżniona za czynienie dobra wokół siebie.
17.06.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Konkurs pt. 8 wspaniałych - upowszechnia działania młodzieżowego wolontariatu

Celem Samorządowego Konkursu „Ośmiu Wspaniałych” jest promowanie pozytywnych działań dzieci i młodzieży w wieku 10 – 19 lat. Konkurs upowszechnia działania młodzieżowego wolontariatu. Nagradzane są działania bezinteresownej pomocy ludziom tego najbardziej potrzebującym.

Do Gdańska przyjechała młodzież z 38 gmin, miast i powiatów, m.in. z Wrocławia, Torunia, Krakowa, Prudnik, Pruszków, Siedlce, Ostróda i małych gmin Kępno, Oleśno, Sławno.

Do Gdańska przyjechała młodzież z 38 gmin, miast i powiatów

W trakcie sobotniej gali w ECS wręczone zostały młodym wolontariuszom i wolontariuszkom statuetki wykonane przez gdańskiego bursztynnika Zbigniewa Strzelczyka. Nagrody wręczał Piotr Kowalczuk, wiceprezydent Gdańska.

- Cieszę się, że gościmy w Gdańsku gościć najaktywniejszych młodych ludzi z całego kraju. Dzięki swojej postawie, pokazują oni swoim rówieśnikom, że można i warto nieść pomoc tym, którzy tego potrzebują – mówi Kowalczuk. - Chcę wam podziękować za to, jak zmieniacie swoje gminy i miasteczka. Gorąco dziękuję za wasze zaangażowanie. Świat jest lepszy dzięki wam! Owoce waszego dzieła są wielkie. Patrzycie na świat młodymi oczami pełnymi nadziei. Dla waszych rodziców ukłony i podziękowania od miasta Gdańska. Pamiętajcie o wolności, solidarności i otwartości. Wyjedźcie z Gdańska z przekonaniem, że trzeba patrzeć w oczy innych i widzieć w nich człowieka, niezależnie od ich rasy, koloru skóry, wyznania.

Młodzież wyróżniono za rozmaite formy czynienia dobra wokół siebie



Młodzież została wyróżniona za czynienie dobra wokół siebie, czyli, między innymi, angażowanie się w pomoc osobom z niepełnosprawnościami, krwiodawstwo, pracę w hospicjach, wychowywanie dzieci, opiekę nad zwierzętami, działania w samorządzie uczniowskim czy pomoc przy zbiórkach publicznych.

Inicjatorem konkursu i jego realizatorem jest Prezes Fundacji „Świta na tak” Joanna Fabisiak, posłanka na sejm z Warszawy (PO), która we współpracy z ponad 70 samorządami terytorialnymi promuje młodzież poświęcającą swój czas dla innych, zaangażowaną społecznie, widzącą w drugim człowieku bliźniego potrzebującego pomocy.

- Warto być przyzwoitym i dobrym, znaleźć czas dla potrzebujących. Dobro, które czynicie, wróci do was - powiedziała posłanka Joanna Fabisiak


Joanna Fabisiak powiedziała: - To prawda, że są w Polsce dziewczyny, które podpaliły jeża, są też takie, które skopały koleżankę. Ale są ludzie, którzy są ich przeciwwagą. Młode wolontariuszki i wolontariusze. Jeśli inwestujesz tylko w siebie, pozostaje pustka, bo egoizm pozostawia pustkę. Jeśli inwestujesz w innych, świat staje się pełniejszy, lepszy. Codziennie ktoś młody idzie pomagać potrzebującym. Warto być przyzwoitym i dobrym, znaleźć czas dla potrzebujących. Dobro, które czynicie, wróci do was!  

Gdańsk reprezentowali: Magdalena Chełmińska (XIX LO), Paulina Chmielewska (Gimnazjum nr 8), Kaja Górska (Gimnazjum 27), Hanna Łosińska (VII LO), Kornel Miszk (VII LO), Kamila Narkiewicz (ZSO nr 1), Beata Roman (V LO) i Sandra Wróbel (IV LO). 
W tym roku wśród nagrodzonych są m.in. Cezary Krzysztof Miecielica z Elbląga - dawca szpiku kości; Karolina Chrzanowska z Legnicy - propagująca adopcję zwierząt oraz Jagoda Drozd z Tarbobrzega - szczególnie zaangażowana w działania WOŚP i pomoc dzieciom z nowotworami. 
Głównym patronem honorowym imprezy był arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. W czasie gali księża i harcmistrzynie przypominali młodym ludziom ze sceny, aby w swoim życiu kierowali się zasadami wyznawanymi w życiu przez Jana Pawła II i Danutę "Inkę" Siedzikównę. 

TV

Bajpas kartuski działa