• Start
  • Wiadomości
  • Do Gdańska zawitali Francuzi z telewizji Arte - kręcą film o Gunterze Grassie

Do Gdańska zawitali Francuzi z telewizji Arte - kręcą film o Gunterze Grassie

Francuska telewizja ARTE nagrywa w Gdańsku program o niemieckim pisarzu Gunterze Grassie. Całej Europie o nobliście opowie m.in. gdańszczanin Mieczysław Abramowicz. Emisja jesienią.
13.07.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Mieczysław Abramowicz na tle panoramy Gdańska

Mieczysław Abramowicz to pisarz, historyk teatru, reżyser teatralny z Gdańska. Jest autorem m.in. zbioru opowiadań “Każdy przyniósł, co miał najlepszego”, o żydowskich mieszkańcach Wolnego Miasta Gdańska od połowy XIX wieku po lata 40. ubiegłego stulecia.

Francuska telewizja Arte nagrywa w Gdańsku program o Gunterze Grassie, który ma być wyemitowany przez tę stację jesienią. Arte to kanał poświęcony kulturze. Odbierany w całej Europie, opiera się w dużej mierze na koprodukcjach telewizji wielu krajów. Kanał, w 1991 roku, założyli Francois Mitterand i Helmut Kohl.

W zeszłym roku telewizja Arte zerwała niestety współpracę z TVP.

W liście do prezesa TVP Jacka Kurskiego prezes Arte napisał, że "żadna nowa koprodukcja nie zostanie rozpoczęta, dopóki Arte nie upewni się, że gwarantowana jest wolność przekonań, redaktorski pluralizm oraz niezależność telewizji publicznej w Polsce".

W Gdańsku Abramowicz mówił o historii Gdańska, polskiej i niemieckiej, oraz o życiu Guntera Grassa, niemieckiego noblisty, gdańszczanina, autora m.in. “Blaszanego bębenka”.

Abramowicz na Wyspie Spichrzów opowiada dziennikarce z Francji o gdańskim nobliście

Abramowicz zaprowadził Agnieszkę Ziarek, polską dziennikarkę pracującą we Francji, do Brzeźna, i pokazał jej pozostałości po bunkrach przeciwlotniczych. - Młody Grass służył tu w młodzieżowych jednostkach pomocniczych w czasie wojny - mówi Abramowicz. - Później, niestety dla nas, jako niemiecki patriota, zgłosił się na ochotnika do wojska. Trafił do Waffen SS. Był wtedy nastolatkiem. Dużo nie postrzelał, wojna zaraz się skończyła.

Urodzony we Wrzeszczu w 1927 roku Grass wielokrotnie odwiedzał Polskę, która była jego miłością. Wracał do Gdańska, sam i z rodziną, pokazywał wnukom miejsca, w których się wychowywał. Przyjeżdżał do Gdańska już jako laureat literackiego Nobla z 1999 roku.

Günter Grass podczas swojej ostatniej wizyty w Gdańsku

Grass jest też m.in. autorem powieści “Kot i mysz” i "Psie lata" (z "Blaszanym bębenkiem" składają się na tzw. Trylogię Gdańską"), “Wróżby kumaka” oraz autobiografii “Przy obieraniu cebuli”.

W Gdańsku działa Galeria Guntera Grassa.

TV

Lekcja Obywatelska z prezydent Gdańska w Zespole Szkół Specjalnych nr 1