Dlatego okręty ze Szwecji i Estonii cumują w Nowym Porcie

14. Bałtyckie Targi Militarne „Balt-Military-Expo” kończą się dziś (22 czerwca) w Gdańsku. W Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AmberExpo swoje produkty prezentuje ponad 140 wystawców, a przy nabrzeżu wolnego obszaru celnego w Nowym Porcie cumują szwedzkie i polskie okręty.
22.06.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Södermanland - okręt Marynarki Wojennej Królestwa Szwecji przy nabrzeżu w Nowym Porcie.

Do Gdańska zjechali najważniejsi przedstawiciele służb mundurowych oraz miłośnicy broni i wojska. Swoje produkty prezentują czołowi producenci i dostawcy najnowszego uzbrojenia oraz sprzętu wojskowego.

Targom - o czym już pisaliśmy - towarzyszą konferencje, wystawy i pokazy. Uczestnicy mogą wziąć udział m.in. w Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej NATCOM, Międzynarodowej Konferencji i Wystawie Ratownictwa Medycznego Rescue Expo i Wystawie Bezzałogowych Systemów Morskich, Powietrznych, Lądowych USEALS.

W trakcie trwania 14. Bałtyckich Targów Militarnych „Balt-Military-Expo” nie lada gratką dla miłośników militariów są okręty wojskowe, które cumują przy nabrzeżu w Nowym Porcie. Można je oglądać po wcześniejszym zakupie biletu na targi (25 zł) i zapisaniu się na listę gości.

Do Gdańska wpłynęły: Södermanland - okręt Marynarki Wojennej Królestwa Szwecji, ORP Grom - okręt rakietowy polskiej Marynarki Wojennej oraz jednostki z Marynarki Wojennej Estonii i PATROL 240 - Morskiego Oddziału Straży Granicznej.

Szwedzcy marynarze w Nowym Porcie, na pokładzie okrętu podwodnego Södermanland.

- Södermanland jest jednym z czterech okrętów podwodnych typu Västergötland - mówi Fredrik Folbert, kapitan okrętu. - Jednostka o napędzie spalinowo-elektrycznym z silnikiem diesla została zbudowana w 1985 roku.

Okręt podwodny do służby w szwedzkiej Marynarce Wojennej wszedł cztery lata później. W 2003 roku został poddany gruntownej przebudowie - zainstalowano nowe 12 metrowe sekcje z silnikiem Stirlinga.

- Na pokładzie okrętu pracuje 14 oficerów i marynarzy - dodaje kapitan. - Normalnie wykonujemy  dwutygodniowe operacje ale oczywiście, nie mogę powiedzieć co  robimy.

Przy nabrzeżu w Nowym Porcie zacumował także polski okręt ORP Grom.

-  Jednostka przeznaczona jest do zwalczania celów nawodnych i powietrznych - tłumaczy porucznik Marcin Wolski, z-ca dowódcy ORP Grom. - Okręt został wybudowany 1995 roku. W skład jego uzbrojenia wchodzą m.in. rakiety dalekiego zasięgu do zwalczania celów nawodnych.

Polski ORP Grom - też zacumowany w Nowym Porcie.

Na pokładzie ORP Gromu pracuje 37 osób. - W skład załogi wchodzi 5 oficerów, 19 podoficerów i marynarze - dodaje Wolski, który oprowadził ekipę portalu gdansk.pl po jednostce.

TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór