Darmowe atrakcje na 10-lecie gdańskiego Muzeum Bursztynu

Muzeum Bursztynu działa w Gdańsku już od dekady. Z okazji jubileuszu w najbliższy weekend muzealnicy zapraszają na bezpłatne zwiedzanie i atrakcje dla najmłodszych, 28 czerwca zaś odbędzie się wernisaż jubileuszowej wystawy „Gdańskie kolekcje przyrodnicze bursztynu”.
23.06.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Jeden z kunsztownych kabinetów bursztynowych prezentowany na stałej wystawie Muzeum Bursztynu. Te i inne jantarowe precjoza będzie można zobaczyć bezpłatnie w najbliższy weekend.

Inkluzje jaszczurki i solfugi (pajęczak) w bursztynie bałtyckim oraz niezwykle rzadki sygnowany kabinet, czyli miniatura szafy gdańskiej - te i inne wyjątkowe zbiory możemy podziwiać na co dzień w Muzeum Bursztynu, oddziale Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Kolekcja liczy około dwa tysiące obiektów przyrodniczych, sztuki dawnej oraz współczesnej, ze szczególnym uwzględnieniem biżuterii autorskiej i jest nieustannie wzbogacana.

Zupełnie nowe okazy, nieznane dzisiejszym gdańszczanom, zobaczymy na wystawie pt. “Gdańskie kolekcje przyrodnicze bursztynu” przygotowanej z okazji dziesiątej rocznicy otwarcia Muzeum Bursztynu i powstania Światowej Rady Bursztynu.

Zgromadzono na niej przede wszystkim pozostałości dawnej kolekcji Zachodniopruskiego Muzeum Prowincjalnego w Gdańsku (powstało w 1880 r.), które od 1923 roku funkcjonowało pod nazwą Państwowe Muzeum Przyrodnicze i Prehistoryczne i miało w swoich zbiorach drugą pod względem wielkości kolekcję bursztynu na świecie.

- W czasie wojny zbiory zostały rozgrabione lub pogubione, część została ewakuowana, część zniknęła w niewiadomych okolicznościach - opowiada Bartłomiej Kentzer, kurator wystawy. - Niektóre eksponaty udało się odnaleźć: kilka jest dziś w zbiorach warszawskiego Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk, część trafiła do niemieckiego Barendorfu, niewielka ilość znalazła się w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku. Z ogromnej kolekcji zostały zaledwie namiastki, pojedyncze próbki żywic kopalnych i bursztynu oraz buteleczki wraz z przechowywanymi w nich inkluzjami. To właśnie one stanowią trzon wystawy - dodaje Kentzer.

W ramach ekspozycji zaprezentowane zostaną także holotypy inkluzji w bursztynie bałtyckim, uhonorowane w nazwie określeniem „gdański”. Jak tłumaczy kurator, holotypy to po raz pierwszy odkryte dla nauki okazy zwierząt czy roślin, na podstawie których zostaje opisany nowy gatunek. Pierwszy „gdański” holotyp inkluzji został opisany dokładnie 160 lat temu, w 1856 roku. Otrzymał nazwę Ischnoptera gedanensis, czyli „karaluch gdański”. Okaz niestety zaginął podczas wojny, nie zobaczymy więc jak wyglądał nasz lokalny karaluch. Na wystawie zobaczymy za to 15 innych gdańskich holotypów, w tym „gdańskiego ślimaka”, który został oznaczony przez badacza bursztynu Richarda Klebsa 150 lat temu.

Wernisaż wystawy „Gdańskie kolekcje przyrodnicze bursztynu” odbędzie się we wtorek, 28 czerwca 2016 r. o godz. 18 (Targ Węglowy 26).

Gedanochila museisucini to jeden z okazów jubileuszowej wystawy Muzeum Bursztynu.

Pozostałe jubileuszowe atrakcje z bursztynem w roli głównej:

  • W najbliższy weekend - w sobotę 25 czerwca w godz. 10-16 i w niedzielę 26 czerwca w godz. 11-16 Muzeum Bursztynu zaprasza na dni otwarte i bezpłatne zwiedzanie. Oprócz wystawy stałej odwiedzający będą mogli zobaczyć pokazy szlifowania. Przygotowano również niespodzianki dla najmłodszych.
  • Od soboty do czwartku (25-30 czerwca), w godz. 9-18, na bezpłatne zwiedzanie zaprasza Muzeum Inkluzji w Bursztynie na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego (ul. Wita Stwosza 59).
  • Od soboty 25 czerwca do końca sierpnia na kolejną wystawę zaprasza Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników (ul. Warzywnicza 1, codziennie w godz. 9-17), ekspozycja ma tytuł „20 twórców na 20-lecie MSB”.
  • Światowa Rada Bursztynu również obchodzi pierwszą dekadę swego istnienia. Z tej okazji w Muzeum Bursztynu we wtorek 28 czerwca, w godz. 10-13, odbędzie się uroczysta sesja (poprzedzi wernisaż wystawy przyrodniczych kolekcji bursztynu). Tego samego dnia o godz. 19 odbędzie się wernisaż ekspozycji „From the past to the future”, na której prezentowana będzie biżuteria - prace studia projektowego S&A rezydującego w działającej przy muzeum galerii Manufaktura Bursztynu.
  • Świętowanie zakończy międzynarodowa konferencja „Bursztyn. Skarb Zatoki Gdańskiej”, która odbędzie się w środę 29 czerwca, w godz. 10-16, w Nowym Ratuszu (Gdańsk, ul. Wały Jagiellońskie 1).

TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska