• Start
  • Wiadomości
  • Czyste domki dla sikorek, rudzików i kopciuszków. W Gdańsku kończy się sprzątanie budek lęgowych

Czyste domki dla sikorek, rudzików i kopciuszków. W Gdańsku kończy się sprzątanie budek lęgowych

Aby ptaki wróblowate zechciały złożyć jaja i wychować pisklęta w budkach umieszczonych na terenie Gdańska, domki trzeba posprzątać i wysypać trocinami. Czyszczenie budek lęgowych trwało wiele tygodni (kończy się 28 lutego), żeby były czyste na początek okresu lęgowego, czyli na początek marca.
24.02.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Jedna z budek lęgowych w parku De Gaullea w Gdańsku


- Systematycznie czyszczenie budek lęgowych to jeden z podstawowych i najprostszych sposobów ochrony ptaków, które zamieszkują nasze miasto - mówi Ewelina Latoszewska, kierownik Działu Utrzymania Zieleni w Gdańskim Zarządzie Dróg i Zieleni. - Na terenach będących w administracji Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni rozwieszonych jest około 900 budek lęgowych w różnych częściach miasta, przeznaczonych dla ptaków wróblowatych, czyli m.in. sikorek, rudzików, kopciuszków.

Okres lęgowy przypada od 1 marca do 15 października, to czas kiedy ptaki poszukują miejsc na złożenie jaj i wychowanie piskląt. Budują gniazda w naturalnych kryjówkach, jakimi są np. dziuple w starych drzewach, taką rolę pełnią także budki lęgowe. Ptasie domki w Gdańsku zaprojektowano według wytycznych ornitologa Jana Sokołowskiego, każdy ma okrągły otwór o ściśle określonej średnicy dopasowanej do wielkości danego gatunku ptaka.

Jak mówi Ewelina Latoszewska samo umieszczenie budek lęgowych w przestrzeni miasta nie wystarcza, żeby ptaki chętnie je zasiedlały, równie ważne jest regularne czyszczenie domków.

- Nieusunięte gniazda są siedliskiem groźnych pasożytów - tłumaczy Ewelina Latoszewska. - Nadmiar materiału gniazdowego nie sprzyja również kolejnym zasiedleniom. Czyszczenie budek lęgowych powinno być przeprowadzane po okresie lęgowym, dzięki temu wiosną ptaki chętniej zasiedlą skrzynki.

Jak czyści się budki lęgowe?

Czyszczenie polega na zdjęciu przedniej ściany budki lęgowej, usunięciu naniesionego przez ptaki materiału i innych pozostałości po lęgach, wysypaniu na dno budki 2-3 cm warstwy suchych trocin lub wiórków drzewnych.

Po oczyszczeniu budek GZDiZ sporządza ich aktualny wykaz. W oparciu o niego podejmowana jest decyzja o zakupie nowych domków dla ptaków. Czyszczenie budek lęgowych kończy się 28 lutego br.

W październiku 2017 roku w ramach projektu uczniowskiego „Trening umiejętności społecznych” prowadzonego przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży i Gdański Zarząd Dróg i Zieleni uczniowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej Państwowych Szkół Budownictwa im. Mariana Osińskiego w Gdańsku przekazali GZDiZ osiem własnoręcznie wykonanych domków dla ptaków, które były nagrodami w konkursach na fanpage’u Zielona Strona Gdańska.

Zbudowali na lekcjach drewniane domki. Zamieszkają w nich ptaki

GZDiZ zachęca mieszkańców Gdańska do umieszczania budek lęgowych w przydomowych ogrodach.

- Ptaki są nie tylko naszymi śpiewającymi sąsiadami, ale również sprzymierzeńcami w walce z ogrodowymi szkodnikami, a ptasi domek może być wspaniałą ozdobą ogrodu - dodaje Ewelina Latoszewska. - Budka lęgowa umożliwia obserwowanie ptasiego życie, co jest ważnym elementem edukacji przyrodniczej nie tylko dla dzieci, ale również dorosłych.

TV

Kaszubi – tożsamość obroniona. Rozmowa z prof. Cezarym Obrachtem-Prondzyńskim