• Start
  • Wiadomości
  • Czubaj, Wroński i inni - Trójmiejska Afera Kryminalna z gwiazdami w tle

Czubaj, Wroński i inni - Trójmiejska Afera Kryminalna z gwiazdami w tle

Od czwartku 20 października do niedzieli 23 października na terenie aż czterech miast, w tym Gdańska, rozgrywa się Afera Kryminalna: czyli festiwal literatury kryminalnej. Wśród zaproszonych gości m.in. laureaci literackiej Nagrody Wielkiego Kalibru - Mariusz Czubaj i Marcin Wroński, a także reżyser Janusz Majewski.
20.10.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Mistrz gatunku - Mariusz Czubaj będzie jednym z gości tegorocznej Afery Kryminalnej w Gdańsku.

- Festiwal narodził się w Oliwskim Klubie Kryminału, wśród miłośników tego gatunku. Na początku co miesiąc każdego roku jako członkowie klubu zapraszaliśmy różnych autorów do Gdańska, żeby zapoznawać się z ich twórczością. Po pewnym czasie to przerodziło się w coś większego - najpierw była Gdańska Afera Kryminalna, a teraz już duża Afera Kryminalna, ponieważ zaangażowały się w to wydarzenie inne miasta - mówi Jolanta Świetlikowska, dyrektor gdańskiego wydawnictwa Oficynka, które jest jednym z pomysłodawców festiwalu obok Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

Piąta edycja festiwalu organizowana jest przez biblioteki w czterech miastach: Gdańsku, Gdyni, Rumii i Wejherowie. Potrwa cztery dni, od czwartku 20 października do niedzieli 23 października. - Zaprosiliśmy dwudziestu gości: siedemnastu autorów i… trzech techników kryminalistycznych, z którymi będziemy robić napad na bank w Gdyni. W Gdańsku spotkamy się z trójmiejskimi autorami, takimi jak Anna Klejzerowicz i Agnieszka Pruska, ale i z polskimi mistrzami kryminału, jak Mariusz Czubaj czy Marcin Wroński - dodaje Świetlikowska.

Z wymienionymi przez Świetlikowską mistrzami gatunku, laureatami Nagrody Wielkiego Kalibru, spotkać będzie się można w piątek 21 października. Jednym z zaproszonych gości będzie także reżyser Janusz Majewski, który tego dnia w Gdańsku zaprezentuje swoją najnowszą powieść, klasyczny kryminał historyczny pt. „Czarny mercedes”.

Wśród gości festiwalu w tym roku także Katarzyna Puzyńska, autorka serii kryminałów o fikcyjnej wsi Lipowo położonej niedaleko Brodnicy.

Wyłącznie polskie nazwiska w tegorocznym programie Afery Kryminalnej nie są przypadkowe. - Ideą w tym roku jest pokazanie bogactwa i różnorodności polskiego kryminału. Polski kryminał zdobywa coraz szersze rynki, nie tylko w naszym kraju jest na niego boom, ale i na świecie. Polskie powieści kryminalne znajdują wydawnictwa, które wykupują prawa do tłumaczeń, powstają inspirowane polskimi kryminałami filmy, a nawet sztuki teatralne i radiowe - podkreśla Świetlikowska.

Warto wspomnieć, że właśnie w sobotę 22 października, tuż po godzinie 17 na antenie Programu 1 Polskiego Radia odbędzie się premiera słuchowiska „Diabeł” na podstawie książki Izabeli Żukowskiej, której akcja dzieje się w Wolnym Mieście Gdańsku tuż przed wybuchem wojny.

Spotkania z autorami to nie jedyne atrakcje czekające na miłośników kryminału podczas festiwalu - towarzyszyć im będą warsztaty i kryminalne gry miejskie. W niedzielę 23 października organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych na mobilną grę śladami „Gdańskiego depozytu” - kryminału Piotra Schmandta, którego akcja dzieje się w naszym mieście w przeddzień wybuchu drugiej wojny światowej.

Wszystkie wydarzenia w ramach festiwalu odbędą się w dwóch lokalizacjach Gdańska: w Bibliotece Oliwskiej i Pałacu Opatów. Wstęp wolny.

PROGRAM AFERY KRYMINALNEJ W GDAŃSKU:

Czwartek, 20 października: „Kto zabił?”
Biblioteka Oliwska (ul. Opata Rybińskiego 9)
- godz. 17 - Otwarcie festiwalu;
- godz. 17.30 - Bogusław Dziadzia. Śladami świeżej krwi, czyli debiutanci na Aferze;
- godz. 18.30 - Anna Klejzerowicz: „Zaginione miasto”;
- godz. 19.30 - Agnieszka Pruska: „Kto zabił?” - zabawa kryminalna z Barnabą Uszkierem.

Piątek, 21 października: „Głębia zbrodniczej czerni”
Biblioteka Oliwska (ul. Opata Rybińskiego 9)
- godz. 11-13 - „Po nitce do kłębka”. Warsztaty detektywistyczne dla dzieci w wieku 7-13 lat, (obowiązują zapisy, tel. 58 552 03 83);
- godz. 16 - Robert Ostaszewski: „Zginę bez ciebie”;
- godz. 17 - Mariusz Czubaj i Marcin Wroński: Wieczór z Mistrzami;
- godz. 19 - Janusz Majewski: „Czarny mercedes”.

Sobota, 22 października: „Bestie, wariaci, szaleńcy”
Pałac Opatów (ul. Cystersów 18)
- godz. 12.30-14 - „Po nitce do kłębka”. Warsztaty detektywistyczne dla dzieci w wieku 7-13 lat (obowiązują zapisy, tel. 58 552 03 83);
Biblioteka Oliwska (ul. Opata Rybińskiego 9, Gdańsk - Oliwa)
- godz. 12 - pierwsza sesja warsztatów literackich: prowadzenie Izabela Żukowska (obowiązują zapisy, tel. 58 552 03 83);
- godz. 15 - Adam Węgłowski: Kuba Rozpruwacz;
- godz. 16 - Magda Omilanowicz: Wampir z Bytowa;
- godz. 17 - Joanna Jodełka: Wariatka;
- godz. 18 - Wojciech Chmielarz: Komisarz Jakub Mortka;
- godz. 19 - Katarzyna Puzyńska: Zbrodnia w Lipowie.

Niedziela, 23 października - Kryminalna gra

TV

Mevo się kręci!