Czego się spodziewać? Gdańsk i nowi parlamentarzyści

Dwunastu posłów i jeden senator. Dobrze już znani, ale i debiutanci. To oni będą reprezentować okręg gdański w Sejmie. Czy miasto skorzysta na aktywności parlamentarzystów IX kadencji bez względu na barwy partyjne, jakie reprezentują? Co planują na tę kadencję?
15.11.2015
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

Magdalena Błeńska

Magdalena Błeńska, Kukiz ’15

Odetchnie wolnością, powalczy z biurokracją

Błeńska to 32-letnia pani architekt z Sopotu, która była jedynką na liście partii Kukiz ’15 i uzyskała ponad 9 tysięcy głosów. Ukończyła studia architektoniczne w niemieckim Aachen. Mówi, że startowała z partii Kukiza, bo to jedyny uczciwy kandydat, któremu chodzi o autentyczną zmianę, a nie rozdawanie pieniędzy wcześniej zabranych podatnikom. Jej cel?

- Zmienić konstytucję tak, żeby to obywatel kontrolował urzędnika, a nie urzędnik obywatela - mówi Błeńska. - Musimy odbiurokratyzować polskie prawo.

Błeńska obiecuje, że jako architekt zajmie się też pracą nad nowym kodeksem budowlanym: - Będę walczyła, aby w Polsce budowa domu była tak łatwa, jak w Norwegii, a nie żeby użerać się z geodetami i innymi urzędnikami.

Błeńska nie zajmowała się dotąd polityką. Była jedynie członkiem Stowarzyszenia KoLiber.

- Jesteśmy organizacją wolnościową i wolnorynkową, zajmujemy się edukacją ekonomiczną obywateli i organizacją spotkań patriotycznych - tłumaczy.

Rzeczywiście, KoLiber Trójmiasto dba o pamięć rotmistrza Pileckiego, żołnierzy wyklętych, Narodowych Sił Zbrojnych, a także namawiał na Facebooku do wzięcia udziału w manifestacji „Nie dla imigrantów!”. Czy Błeńska jest więc nacjonalistką?

- Jestem patriotką i interes własnego kraju przedkładam nad inne - przekonuje posłanka. Na swoim Facebooku pisała, że z ludźmi podobnymi do niej idzie „po silną Polskę z nową Armią Krajową. Po Polskę, którą rządzi Naród” (nowa AK to mają być jednostki samoobrony). Wynik wyborów skomentowała słowami: „Piękny poranek na sopockiej plaży. Pierwszy dzień od czasu wojny, kiedy to władzy nad Polską nie dzierżą komunistyczni posłowie z PRLu. Czujecie ten powiew świeżości? Czujecie jak dzieje się historia? Można odetchnąć ze spokojem. Zostało już tylko posprzątać stajnię Augiasza”.

Po zamachach w Paryżu napisała: „Wesprzyjmy Paryż modlitwą, a zaraz potem udajmy się na strzelnicę”. Zamieściła też na FB film pokazujący, jak przeładować broń.




Jerzy Borowczak

Jerzy Borowczak, PO

Stanie twarzą do morza, wesprze stocznie

Borowczak posłem został po raz czwarty; tym razem wyborcy dali mu ponad 16 tysięcy głosów. Mówi, że bycie w opozycji to dla niego nowość i będzie się musiał do nowej roli przygotować. Co będzie jego priorytetem?

- Przemysł stoczniowy! - odpowiada. - Jesteśmy trzecią siłą w Europie i będę pilnował, by tak zostało. PiS opowiada banialuki o tym, że jesteśmy odwróceni plecami do morza. To bzdura! Sam walczyłem o to, żeby na pochylni K3 trwała produkcja statków, mimo, że były pomysły zrobienia tu skansenu z kwiatkami i zabytkowymi dźwigami. Udało się! Teraz przemysł stoczniowy w Polsce, głównie w Trójmieście, zatrudnia 33 tysiące osób. Poza tym będę walczył o prawa spółdzielców mieszkaniowych z całej Polski, o to by ich postulaty i bolączki były brane pod uwagę w Sejmie.

Borowczak deklaruje się jako człowiek dialogu i porozumienia, a nie konfliktu. Jako robotnik działał w Wolnych Związkach Zawodowych, w 1980 r. był zaangażowany w organizację strajku sierpniowego w Stoczni Gdańskiej.

 


Bogdan Borusewicz

Bogdan Borusewicz, PO

Skoczy w przyszłość, skoczy w kosmos

Pytany przez portal gdańsk.pl, co zrobi dla Gdańska i regionu w tej kadencji, Borusewicz – wybrany właśnie wicemarszałkiem Senatu IX kadencji, mówi: - Przypominam, że  w Konstytucji RP jest zapis, że wszyscy parlamentarzyści reprezentują cały kraj, a nie tylko jego fragment czy region. Nie odpowiadam więc tylko przed gdańszczanami, ale przed całym narodem. Na pewno jednak dla rozwoju kraju ważna jest innowacyjność. Na tym polu, również dzięki moim staraniom, w Gdańsku umieszczono siedzibę Polskiej Agencji Kosmicznej. Będę się dalej starał, by podobne instytucje, związane z postępem i innowacyjnością, miały swoje siedziby poza Warszawą. Ale nie tylko w Gdańsku.

Borusewicz, marszałek senatu od 2005 roku, po raz czwarty został senatorem, z wynikiem ponad 122 tysięcy głosów.

Mieszka w Gdańsku-Osowie. Był jednym z liderów opozycji w czasach PRL. W latach 70. działał w Komitecie Obrony Robotników i Wolnych Związkach Zawodowych Wybrzeża. Główny organizator sierpniowego strajku w Stoczni Gdańskiej. Po 13 grudnia 1981 jeden z najważniejszych przywódców podziemnej „Solidarności”, który najdłużej nie dał się złapać ścigającej go komunistycznej bezpiece. Teraz zapowiada, że Platforma Obywatelska będzie rozsądną i aktywną opozycją dla Prawa i Sprawiedliwości. Na pewno Borusewicz jest przeciwnikiem polityki PiS wobec uchodźców. Ostatnio jasno opowiedział się za udzielaniem im pomocy:

- Dla mnie, z punktu widzenia moralnego, sprawa jest prosta i jasna. To nie jest brudna gra polityczna, to jest sprawa ludzkich cierpień - mówił.

 


Małgorzata Chmiel

Małgorzata Chmiel, PO

Nie zapomni o samorządach, wesprze mieszkaniówkę

Małgorzata Chmiel, która przez ponad 20 lat była radną miasta Gdańska, dostała się do Sejmu po raz pierwszy. Z dobrym wynikiem, ponad 13 tysięcy głosów - choć startowała dopiero z 10 miejsca na liście PO.

- Widać, że moja praca w samorządzie została doceniona – mówi. - Dziękuję wyborcom, i obiecuję, że dalej będę działała na rzecz samorządów lokalnych. Na pewno będę lobbowała za uzyskaniem środków z budżetu centralnego na Nową Spacerową, w ramach Drogi Zielonej w Gdańsku oraz na odnowę zabytkowego mostu w Tczewie. Poza tym będę działała na polach, jakie znam, czyli w kwestiach planowania przestrzennego, gospodarki gruntami, nieruchomościami czy nowego prawa budowlanego. Zajmę się też ustawą rewitalizacyjną oraz alternatywnymi sposobami pozyskiwania mieszkań, bo przecież nie każdego stać na drogi kredyt. Chcę kontynuować doświadczenia, które zdobyłam w Gdańskim Towarzystwie Budownictwa Społecznego.

 


Tadeusz Cymański

Tadeusz Cymański, PiS

Wylaszczył się już, chętnie naprawi demografię

- Dla mnie najważniejsze są sprawy społeczne – mówi Tadeusz Cymański, ojciec piątki dzieci, o swojej pracy w nowym Sejmie. - Gospodarkę można naprawić szybko, demografii w takim tempie się nie da. Ale nadchodzą lepsze czasy dla rodzin, dla dzieci, dla przyszłości kraju.

Przyszedł na świat w 1955 r. w Nowym Stawie. Jest absolwentem Wydziału Ekonomiki Transportu Uniwersytetu Gdańskiego. W latach 1990-1998 zajmował stanowisko burmistrza Malborka, później do 2011 roku był radnym Malborka. Od 1997 do 2009 był posłem na Sejm, najpierw z ramienia Akcji Wyborczej Solidarność, potem PiS. W 2009 został eurodeputowanym. W Brukseli był członkiem komisji praw kobiet i równouprawnienia.

Bryluje w mediach, przed kamerami zamaszyście gestykuluje. Słynie z barwnych wypowiedzi: - Będę się musiał teraz trochę wylaszczyć. Potrzebuję kilku nowych garniturów i nesesera. Nie chcę być dziadem w Europarlamencie - mówił po wyborze na europosła w 2009 r.

Gdy wyrzucono go z PiS za brak pokory wobec prezesa, wraz z innymi wykluczonymi założył Solidarną Polskę. Z tego ugrupowania starał się o reelekcję do Parlamentu Europejskiego. Bezskutecznie. Namiętnie grywa w szachy, posiada I kategorię szachową. W obecnych wyborach zdobył 13 tysięcy głosów.

 


Andrzej Jaworski

Andrzej Jaworski, PiS

Przekopie mierzeję, zelektryfikuje pod Tczewem

- Będziemy realizować obiecany program wyborczy i starać się realizować inwestycje dla Gdańska i Pomorza w szybkim tempie, aby mieszkańcy niedługo ujrzeli ich efekt – zapowiada 45-letni Jaworski. - Myślimy o elektryfikacji Tczew - Starogard Gdański czy przekopie Mierzei Wiślanej.

Jaworski, z wykształcenia etnolog i politolog (studia doktoranckie na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie), był przez dwa lata prezesem, a potem doradca zarządu Stoczni Gdańskiej. Jak podaje „Gazeta Wyborcza” zarobił w tym czasie 1,25 miliona złotych.

To jego prezesury zorganizowano przy wsparciu "Solidarności" w stoczni wiec poparcia dla rządu PiS. "My jesteśmy tu gdzie wtedy. Oni tam, gdzie stało ZOMO!" - krzyczał wtedy Jarosław Kaczyński do przeciwników politycznych.  

W 2009 r. Jaworski przejął mandat poselski po Tadeuszu Cymańskim, którego wybrano do Parlamentu Europejskiego. W ostatnich wyborach zdobył 26 tysięcy głosów. Ponadto Jaworski trzykrotnie (2006, 2010, 2014) startował w wyborach na prezydenta Gdańska - bez powodzenia. Za każdym razem przegrywał z Pawłem Adamowiczem, ostatnio dopiero w drugiej turze. Teraz zapowiada, że doprowadzi do referendum w sprawie odwołania prezydenta Gdańska.

 


Jan Kilian

Jan Kilian, PiS

Zmieni państwo, skupi się na infrastrukturze

Z wykształcenia inżynier mechanik, ukończył wydział Budowy Maszyn Politechniki Gdańskiej, potem studia podyplomowe na Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie w zakresie szacowania nieruchomości oraz w zakresie zarządzania i obrotu nieruchomościami. Po dłuższej przerwie w edukacji ukończył także Studium Farmaceutyczne w Gdańsku.

- Z racji wykształcenia będę pracował w Komisji Infrastruktury - mówi 61-letni Kilian, który po raz pierwszy będzie posłem. - Myślę, że dokonamy z PiS-em generalnych zmian w funkcjonowaniu państwa. Wielka nadzieja we współpracy nowego rządu z prezydentem, co wpłynie również na politykę międzynarodową. I na pewno nie będzie tak, jak wieszczą inni, czyli konfliktowo.

Krótko pracował w drogownictwie w Gdańsku, potem w dziale projektowym Państwowego Ośrodka Maszynowego w Starogardzie Gdańskim. W następnych latach zajmował się własną działalnością gospodarczą (handel detaliczny i hurtowy, rzemiosło). Od 10 lat razem z żoną powadzi aptekę.

Od zawsze interesował się polityką, jego wybory polityczne padały na Porozumienie Centrum, Akcję Wyborczą Solidarność, w końcu - Prawo i Sprawiedliwość. W 2005 r. wstąpił do PiS. Dostał 7 tysięcy głosów.

 

Adam Korol

Adam Korol, PO

Powalczy o powrót nauczyciela, rozliczy z obietnic

Były minister sportu i turystyki w ostatnim rządzie Ewy Kopacz (funkcję sprawował około 4 miesięcy). Rodowity gdańszczanin (rocznik 1974). Sportowiec, jeden z najwybitniejszych polskich wioślarzy w historii, przez większość kariery pływał w osadzie czwórki podwójnej (czterech zawodników w łodzi, każdy operuje dwoma wiosłami). Czterokrotny mistrz świata (2005, 2006, 2007, 2009), mistrz olimpijski (2008) i mistrz Europy (2010).  

- Będę chciał bronić interesów Pomorza i mam nadzieję, że nowy rząd tego nie zmieni - zapowiada Korol. - Jako minister rozpocząłem zrównoważoną strategię rozwoju sportu bez względu na dyscypliny. Ważne dla mnie są wszystkie dyscypliny, nie tylko te kluczowe, czyli najbardziej popularne. Będę chciał ten trend utrzymać. Będę też walczył o powrót nauczyciela wychowania fizycznego do klas 1-3 - mówi Korol. - Bardzo ważne będzie, by patrzeć władzy na ręce i rozliczać z obietnic.

Jest absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku, od lat związany zawodowo z Zakładem Teorii Sportu tejże uczelni. W wyborach otrzymał blisko 29 tysięcy głosów.

 

Ewa Lieder

Ewa Lieder, .Nowoczesna

Wprowadzi dwie kadencje, upomni się o zwierzęta

Ewa Lieder to aktywistka społeczna, przewodnicząca zarządu dzielnicy Wrzeszcz Dolny. Dostała 23 tysiące głosów. Jakie są jej cele przy ul. Wiejskiej?

- Przede wszystkim będę dalej mieszkać w Gdańsku, ale jeździć do pracy w Warszawie - mówi. - Nie zostawiam Gdańska i będę działać na jego rzecz, bo prawo nie zakazuje łączenie funkcji posła i przewodniczącej zarządu rady dzielnicy. Jestem za wprowadzeniem ograniczenia do dwóch kadencji stanowiska posła, ale też prezydenta miasta czy burmistrza. Po drugie: będę zabiegała o wpisanie do konstytucji zapisu o panelach obywatelskich. Wtedy najważniejsze dla lokalnych społeczności decyzje byłyby podejmowane przez panel mieszkańców, coś w rodzaju ławy przysięgłych, wybranych po losowaniu. Taki panel wydawałby decyzję po wysłuchaniu głosu ekspertów. Po trzecie, prawa zwierząt: zakaz hodowli zwierząt futerkowych, zabierania dzieci na polowania czy strzelania do dzikich ptaków. Dalej – dekoncentracja, czyli umieszczanie nowych instytucji poza Warszawą, niekoniecznie w Gdańsku. I wreszcie: odnawialna energia - mamy rewelacyjny wiatr, świetne warunki, a wiatraki można umieszczać daleko w morzu. Odnawialna energia to wiele miejsc pracy na Pomorzu.

Jak lewicująca działaczka społeczna tłumaczy start z listy „bankiera” i neoliberała Ryszarda Petru?

- Nie rozumiem tego pejoratywnego określenia „bankier” - mówi Lieder. - Mój brat jest bankowcem, a nie bankierem, bo pracuje w banku. To nic złego. W .Nowoczesnej jest wielu lekarzy, prawników i działaczy społecznych, a nie bankierów. Ja jestem księgową, prowadziłam też firmę ubezpieczeniową, zajmowałam się dziećmi, znam życie. Nie dam się sklasyfikować jako zły kapitalista.

 

Sławomir Neumann

Sławomir Neumann, PO

Popisze się aktywnością, postara się o wiatr

Sławomir Neumann ze Starogardu Gdańskiego, który zdobył ponad 20 tysięcy głosów w regionie gdańskim, został nowym szefem klubu parlamentarnego PO. Zapowiada w nowej kadencji pracę w sejmowej komisji finansów.

- Na pewno będę tam bardzo aktywy, już jako poseł opozycji. Będziemy recenzować pomysły nowego rządu i zgłaszać swoje. Ludziom się wydaje, że coś takiego, jak racjonalność w sferze gospodarczej jest wartością daną nam raz na zawsze. Otóż tak nie jest, i bardzo łatwo popsuć finanse publiczne. Obawiam się więc, że czekają nas ciężkie boje z pomysłami PiS w sferze finansowej, ale i ustrojowej, żeby ochronić wolności, którymi cieszymy się od 25 lat. Siła gospodarki to siła naszych portfeli i jeśli polska gospodarka zostanie zepsuta, to wszyscy za to zapłacimy. Pomorze to oczywiście bastion PO i będziemy się starać, aby ponownie poszedł stąd „wiatr od morza” na całą Polskę, żeby za cztery lata znów mieć dobry wynik.

47-letni Neumann jest magistrem ekonomii. W 2012 r. został sekretarzem stanu w Ministerstwie Zdrowia. To jego trzecia kadencja w Sejmie.

 

Agnieszka Pomaska

Agnieszka Pomaska, PO

Zadba o rowerzystów, będzie wspierać start-upy

Dla Pomaskiej to trzeci kadencja sejmowa (w 2010 roku weszła do Sejmu za Jarosława Wałęsę). Tym razem dostała 22 tysiące głosów. Posłanka mówi, że dalej będzie koncentrować się na pracy w sejmowej komisji ds. Unii Europejskiej, której jest przewodniczącą. Poza tym zajmie się transportem publicznym z naciskiem rozwój transportu rowerowego w Polsce. Trzecia kwestia to innowacyjność, pomoc ludziom zakładającym tzw. strart-upy i swoją działalność. To w skali makro. A kwestie lokalne?

- Wolałabym niczego nie obiecywać, bo nastąpiła zmiana warty, więc nie wiem, na ile moje działania będą teraz, jako posłanki opozycyjnej, skuteczne. Mam tylko nadzieję, że wszyscy posłowie z Pomorza, niezależnie od opcji, wezmą współodpowiedzialność za region i krzywda nam się nie stanie.

 

Jarosław Sellin

Jarosław Sellin, PiS

Wybuduje drogi, postawi szereg muzeów

Sellin, z najlepszym wynikiem w Gdańsku (blisko 35 tysięcy głosów) przypomina, że jest w Polsce podział władzy.

- Ja wiem, że wyborcy rozliczają posłów pytaniami „co zrobiłeś dla regionu”, ale tak naprawdę posłowie odpowiadają za tworzenie dobrego prawa dla całej Polski, a nawet za politykę międzynarodową, a nie za sprawy danego miasta - podkreśla. - O te dbają prezydenci i burmistrzowie. Co nie znaczy, że zapomnę o Gdańsku i Pomorzu. Będę odwiedzał swoje biuro poselskie w Gdańsku i spotykał się z wyborcami. Co do spraw gdańskich, to na pewno rząd, nawet bardziej niż samorząd, powinien się zaangażować w niektóre sprawy lokalne: dokończenie budowy obwodnicy aglomeracji trójmiejskiej i powstanie trasy kaszubskiej. Trzeba też wreszcie zbudować porządne Muzeum Westerplatte, żeby wreszcie było widać, że tam zaczęła się wojna i że to jest takie polskie Pearl Harbour, żeby można było dzień po dniu śledzić przebieg tej bitwy. Ważne będzie dla nas w PiS zbudowanie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, oraz szeregu innych muzeów dla uczczenia stulecia niepodległości Polski w 2018 roku: muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku czy Muzeum Historii Polski w Warszawie. To pozwoli prowadzić w Polsce spójną politykę historyczną. W służbie zdrowia natomiast istotne będzie wyznaczenie listy szpitali, które na pewno pozostaną publiczne, darmowe, dostępne, i nie zostaną sprywatyzowane, co oczywiście dotyczy też Gdańska.

Sellin często wypowiadał się też na temat mediów publicznych, w tym TVP, nazywając je „mediami narodowymi”, i mówiąc, że trzeba będzie pozbyć się nie tylko szefów poszczególnych anten, ale też pewnych konkretnych osób z programów publicystycznych i zastąpić je innymi. Jednak spekulacje, że Sellin ma zostać nowym ministrem kultury nie potwierdziły się. Został nim Piotr Gliński.

 

Kazimierz Smoliński

Kazimierz Smoliński, PiS

Przywróci Polskę morzu, obroni wiarę

Uważa, że dla Pomorza najważniejsza jest gospodarka morska. Pragnie „powrotu Polski nad Bałtyk, ekonomiczne i społecznie”. Chciał, by siedziba nowo powołanego Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi była w Gdańsku (wiadomo już, że jego siedziba będzie jednak w Warszawie). Mówił, że będzie też zabiegał o powrót dowództwa Marynarki Wojennej do Gdyni (póki co, jest nadal w Warszawie). Chce, aby państwo odbudowało polską banderę na morzach świata i wsparło polskie rybołówstwo.

Prawnik, absolwent (1978) Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. W 1984 ukończył studia podyplomowe dla radców prawnych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a w 2001 studia podyplomowe na Uniwersytecie Gdańskim z zarządzania przedsiębiorstwem.

W 2006 objął funkcję członka rady nadzorczej Stoczni Gdynia, a następnie prezesa zarządu. Został posłem w maju 2010 po tragicznej śmierci Macieja Płażyńskiego w katastrofie samolotowej w Smoleńsku. Reelekcji nie otrzymał, ale w czerwcu 2014 ponownie zasiadł w ławach poselskich w miejsce Anny Fotygi, wybranej do Europarlamentu.

Żonaty, dwoje dzieci. Wierzący, bierze udział w marszach w obronie rodziny, jest prezesem Polskiego Instytutu Katolickiego „Sursum Corda”, broniącego katolicyzmu przed ludźmi „depczącymi w Polsce chrześcijańskie świętości”. Otrzymał 12,5 tysiąca głosów.


WSPÓŁPRACA WALDEMAR GABIS


CZYTAJ TEŻ: Jak głosowali gdańszczanie. Platforma przed PiS


TV

Lekcja Obywatelska z prezydent Gdańska w Zespole Szkół Specjalnych nr 1