• Start
  • Wiadomości
  • „Cyganeria” prosto z The Metropolitan Opera na Targu Węglowym w Gdańsku

„Cyganeria” prosto z The Metropolitan Opera na Targu Węglowym w Gdańsku

Mieszkańcy wybrali: w sobotę 15 lipca o godz. 20 na Targu Węglowym zobaczymy „Cyganerię” Giacomo Pucciniego, nagranej w słynnej The Metropolitan Opera w Nowym Jorku. To już ósma opera, którą będzie można zobaczyć plenerowo w Gdańsku na dużym ekranie. Warto przyjść, tym bardziej, że pogoda będzie sprzyjać.
13.07.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Opera Giacomo Pucciniego Cyganeria - inscenizacja ze słynnej The Metropolitan Opera zagości na Targu Węglowym w Gdańsku

Plenerowa projekcja światowej inscenizacji jednej z najsłynniejszych oper to wydarzenie, na które co roku czekają melomani z całego Trójmiasta, co widać po frekwencji na Targu Węglowym. W ubiegłym roku wydarzenie zgromadziło 800. osób, rok wcześniej - aż 1100.

Dlaczego w ten jeden wakacyjny wieczór, gdańszczanie i turyści tłumnie zasiadają przed ogromnym diodowym ekranem, ustawionym specjalnie na tę okazję, by obejrzeć wybraną wcześniej w internetowym głosowaniu operę?

To wydarzenie, które co roku przyciąga na Targ Węglowy prawdziwe tłumy

Po pierwsze - to jedyna taka okazja, by zobaczyć najsłynniejsze dzieła muzyki operowej w światowych realizacjach. Dotychczas można było m.in. podziwiać „Aidę” - uznawaną za jedną z najbardziej widowiskowych oper Giuseppe Verdiego, czy „Turandot” Giacomo Pucciniego. W tym roku Puccini powraca w wielkim stylu - na Targu Węglowym zobaczymy jego czteroaktową „Cyganerię”, której akcja rozgrywa się w Paryżu około 1830 roku. Opera pokazuje życie codzienne francuskiej cyganerii artystycznej: malarza Marcello, poety Rodolfo, muzyka Schaunarda, filozofa Colline oraz dwóch kobiet: Mimi i Musetty.

Jak zapewnia pomysłodawca i gospodarz imprezy Jerzy Snakowski, czekają nas niezapomniane wrażenia, choć sama opowieść wydawać się może zwyczajna.

- Puccini zaprosił na scenę nie mitycznych czy historycznych bohaterów, nie egzotyczne kapłanki, nie wyfrakowaną arystokrację, ale ludzi przeciętnych - mówi Jerzy Snakowski. - Mających konkretny zawód, jedzących wymienione z nazwy potrawy i pijące określony rodzaj win, umierających z powodu choroby, która w czasach, gdy powstało dzieło, dręczyła znaczną część publiczności. Puccini wykreował sytuacje zwyczajne, do tej pory obce teatrowi operowemu - głód, niezapłacony rachunek, kłótnie, strach przed samotnością, a obok nich magiczne momenty - księżycową noc, podczas której spotyka się dwoje młodych ludzi. Stworzył melanż okoliczności, z którym łatwo identyfikować się widzowi. Także dziś.

Oprócz głośnego tytułu, widzów co roku kusi także wyjątkowa inscenizacja - prezentowane w Gdańsku nagrania pochodzą z najsłynniejszych oper i teatrów na świecie. „Cyganerię” zobaczmy w inscenizacji The Metropolitan Opera w Nowym Jorku, która - jak tłumaczy Snakowski - nie lubi co prawda eksperymentów scenicznych, więc spodoba się tym, którym bliższe są klasyczne realizacje - za to kocha gwiazdy.

- Operę reżyseruje Franco Zeffirelli, co gwarantuje bogatą, realistyczną scenografię, dynamiczne sceny zespołowe i pełne niuansów aktorstwo - mówi gospodarz imprezy. - Do głównych partii zaproszono śpiewaków, którzy spełniają wyśrubowane wymagania współczesnej publiczności - doskonale grają, znakomicie wyglądają i bardzo dobrze śpiewają - seksowną Kristinę Opolais i broniącego honoru włoskich tenorów (gatunek na wymarciu) Vittoria Grigolo. On czaruje swymi frazami i wysokimi dźwiękami, a ona umiera tak pięknie, że czeka nas seans zbiorowego popłakiwania. Nic tylko sycić oko i ucho.

Operę na żywo komentować będą Jerzy Snakowski - gospodarz imprezy, i śpiewaczka operowa Katarzyna Hołysz

Kolejnym elementem przyciągającym publiczność jest możliwość zdobycia wiedzy na temat prezentowanego tytułu i opery w ogóle - dzieło, prezentowane w oryginale z polskimi napisami, na żywo komentuje Jerzy Snakowski - operowy ekspert, oraz Katarzyna Hołysz - sopranistka i mezzosopranistka, współpracująca m.in. z Teatrem Wielkim w Poznaniu, Operą Łódzką i Operą Bałtycką.

„Cyganeria” zostanie pokazana na Targu Węglowym w sobotę 15 lipca 2017 r., o godz. 20. Pokaz potrwa ok. 2,5 godz. z przerwami. Wstęp wolny!

Prognoza pogody na sobotę 15 lipca: do godz. 14 wystąpi zachmurzenie umiarkowane i przelotne opady deszczu. W późnych godzinach popołudniowych i wieczornych niebo zapowiada się bezchmurnie. Temperatura maksymalna może wynieść 21 stopni. O godz. 20 należy spodziewać się 15 stopni.

Plenerowy pokaz opery na Targu Węglowym organizowany jest przez Instytut Kultury Miejskiej. W 2017 roku odbędzie się już po raz ósmy. Pierwsze dwie edycje opery na Targu realizowane były w ramach dużego, europejskiego projektu Viva Europa i były to transmisje na żywo oper wystawianych w Walencji. W roku 2012, choć zawieszony został projekt europejski, IKM zdecydował się kontynuować pokazy oper i wybrał inscenizację „La Traviaty” Verdiego ze znanymi kreacjami Anny Netrebko i Rolando Villazona. W 2013 roku pokazaliśmy „Carmen” Georga Bizeta, w roku „Czarodziejski flet” Wolfganga Amadeusza Mozarta wystawiony na Jeziorze Bodeńskim w Bergencji, a w 2015 roku tłumy na Targ Węglowy przyciągnęła „Aida” Giuseppe Verdiego, w 2016 „Turandot” Giacomo Pucciniego.

TV

Bajpas kartuski działa