• Start
  • Wiadomości
  • Co robić w weekend? Polowanie na książki, muzyka filmowa i francuskie kino

Co robić w weekend? Polowanie na książki, muzyka filmowa i francuskie kino

Ostatni weekend wakacji można spędzić w mieście bardzo ciekawie. Polecamy ostatnie koncerty w ramach Mozartiany - z genialną sopranistką Julią Leżniewą - oraz Solidarity od Arts - tu muzyka filmowa Jóhanna Jóhannssona. Warto też wpaść do Klubu Żak - na kino francuskie: zabawne i niepokojące. Dla fanów fantastyki grę miejską przygotowała biblioteka miejska - można upolować dobre tytuły na Książka Go!
25.08.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Mozart w parku i katedrze

Kończy się już program prawdziwego święta muzyki Mozarta - Mozartiany, która odbywa się w Gdańsku już po raz 12. Międzynarodowy Festiwal Mozartowski (20-26 sierpnia) w piątek 25 sierpnia, zaprasza jeszcze ostatni raz do Parku Oliwskiego, gdzie o godz. 21.30, zagra niezwykle barwny szkocki zespół Breabach, który zaprezentuje muzykę Mozarta w folkowym wydaniu, na oryginalnych szkockich instrumentach.

Rosyjską śpiewaczkę Julię Leżniewę krytycy uznali za najwybitniejszy żyjący sopran


A w sobotę, 26 sierpnia, wielki finał! Koncert odbędzie się jak zwykle w Archikatedrze Oliwskiej, o godz. 21. W tym roku gościć będziemy m.in. rosyjską śpiewaczkę Julię Leżniewą, przez krytyków obwołaną najwybitniejszym żyjącym sopranem oraz jedną z pierwszych orkiestr grających muzykę dawną na instrumentach z epoki, czyli Academy of Ancient Music. Usłyszymy też sopranistkę Robin Johannsen – goszczącą na najważniejszych europejskich i światowych scenach operowych, Lothara Odiniusa - niemieckiego tenora, laureata wielu prestiżowych nagród oraz polskiego śpiewaka i pedagoga – Wojciecha Gierlacha (bas).

Academy of Ancient Music


Nie zabraknie też gospodarza, Polskiego Chóru Kameralnego (organizator festiwalu) pod wirtuozowską dyrygencką batutą Jana Łukaszewskiego!

Program:
W. A. Mozart Msza c-moll KV 427
W. A. Mozart Regina coeli C-dur KV 108/74d

Muzyka filmowa w ECS

Kończy się też IX edycja Festiwalu Solidarity of Arts, zorganizowanego po raz pierwszy przez Europejskie Centrum Kultury. Basil Kerski, szef ECS, przypominając że: “Pokój jest dziś bardzo kruchą wartością”, właśnie tak zatytułował tę odsłonę festiwalu: pokój. Tegoroczny Solidarity of Arts to było 20 godzin różnej muzyki, od kameralistyki po jazz i dub techno, poza tym filmy, spotkania z twórcami i znawcami kina, instalacje artystyczne i warsztaty. Przed nami już ostatnie trzy dni wydarzeń.

A piątek, 25 sierpnia, w ogrodze zimowym i przy fontannie, koncerty zaczynają się od godz. 19. zagrają m. in.: Mammal Hands, Forest Swords i Penguin Cafe.

W sobotę, 26 sierpnia, koncerty zaczynają się też o tej samej porze. O godz. 20, w ogrodzie zimowym, gdańscy muzycy Stefan Wesołowski i Michał Jacaszek przedstawią projekt muzyczny, który skomponowali na potrzeby festiwalu. Wstęp wolny.

- Dostaliśmy propozycję, żeby napisać utwór specjalnie na festiwal, który ma nawiązywać do tegorocznego hasła - opowiada Stefan Wesołowki. - Skupiliśmy się na tym, by ideę pokoju przekazać w uniwersalny, właściwy nam sposób. Poprzez zharmonizowanie przeciwieństw, którymi dysponujemy w naszych umiejętnościach, w wybraźni. Ja się zajmuję instrumentami, Michał - elektroniką. Rozdzieliliśmy nasze role w tym utworze. Łączyliśmy niskie, ciemne barwy z jasnymi melodiami. Postanowiliśmy nawet nie nadawać mu tytułu, żeby nie narzucać niczego, tylko stworzyć coś maksymalnie pięknego przy użyciu maksymalnie kontrastujących środków. 

Islandczyk Jóhann Jóhannsson jest kompozytorem muzyki filmowej. Za muzykę do filmu “Teoria wszystkiego”, o życiu genialnego naukowca Stephena Hawkinga, otrzymał nagrodę Złotego Globu

Jóhanna Jóhannssona usłyszymy w niedzielę, 27 sierpnia, w audytorium ECS (bilety 80 zł). To islandzki kompozytor muzyki filmowej. Napisał muzykę do takich obrazów jak: "Sicario" czy "Labirynt". Często łączy elektronikę z klasycznym brzmieniem orkiestry. Za muzykę do filmu “Teoria wszystkiego”, o życiu genialnego naukowca Stephena Hawkinga, zdobył Złoty Glob. Jest też autorem muzyki do oczekiwanego “Blade Runnera 2049” (reż Denis Villeneuve), kontynuacji kultowego “Łowcy androidów” Ridley’a Scotta z 1982 roku. Najnowszy album Jóhannssona - "Orphée" - pierwszy od sześciu lat jego album studyjny, był jednocześnie jego debiutem w jednej z najstarszych, znakomitej wytwórni zajmujących się muzyką klasyczną - Deutsche Grammophon.


Koncert poprzedzi wykład w audytorium ECS (wstęp wolny) o godz. 18, pt. Etyka Solidarności, który wygłosi prof. Michael J. Sandel – znany amerykański filozof polityki z Uniwersytetu Harvarda, określany mianem „gwiazdy rocka światowej filozofii“, autor bestsellerów „Sprawiedliwość” i „Czego nie można kupić za pieniądze”.Na zamknięcie festiwalu w środę, 30 sierpnia, o godz. 20, zagra Expat Philharmonic Orchestra, wejsćia na zaproszenia. To niezwykła orkiestra, złożona z migrantów i uchodźców z krajów ogarniętych konfliktami. Towarzyszyć im będą polscy muzycy i wybitni soliści ze świata. Za pulpitem dyrygenckim stanie Julien Salemkour. Blisko 70 instrumentalistów, 60 dorosłych chórzystów i chór dziecięcy, siedmiu solistów w ogrodzie zimowym w ECS (obowiązują zaproszenia) wykonają operę Ludwiga van Beethovena FIDELIO. To jedyną opera wolnościową i rewolucyjna kompozytora.

Kochasz fantastykę? Poszukaj jej na mieście!

Książka GO! to akcja poszukiwania książek, która jest organizowana przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku.

Najbliższa, czwarta już edycja, odbędzie się w ostatni weekend sierpnia (26-27 sierpnia). Do odnalezienia będą 52 tytuły fantastyki polskiej i światowej. Wśród książek, które zostaną ukryte w mieście, znajdą się m.in. książki autorstwa Andrzeja Sapkowskiego, Andrzeja Pilipiuka, Jarosława Grzędowicza, Dmitry'ego Glukhovsky'ego, Georga R.R. Martina, J.R.R. Tolkiena, Stephena Kinga i wielu innych autorów. Jak je znaleźć? Wskazówki do lokalizacji będą opublikowane o godz. 12.00 na Facebooku i Instagramie biblioteki publicznej w Gdańsku. W tej grze miejskiej może wziąć udział każdy, kto ma urządzenie mobilne z dostępem do internetu.

Znalazca książki powinien umieścić w poście pod wydarzeniem facebookowym zdjęcie książki, którą odnalazł. Dzięki temu pozostali gracze dowiedzą się, że książka na którą polowali, znalazła już właściciela.

Aktywnym uczestnikom gry, którym mimo wszystko nie uda się odnaleźć książek, organizatorzy planują przyznać dodatkową pulę nagród. Trafią one do osób, które zrelacjonują na swoich profilach facebookowych i instagramowych akcję poszukiwania książek i oznaczą je hasztagiem #ksiazkaGO oraz #chodzedobiblioteki. Do wygrania będą nie tylko książki, ale też gadżety biblioteczne (kubki, koszulki, zakładki magnetyczne).

Muzyka synkopowa w lesie

Koncerty w ramach Gdańskim Nocy Jazsowych odbędą się w Teatrze Leśnym w Gdańsku - Wrzeszczu 25, 26 i 27 sierpnia. Pierwszego dnia, o godz. 19, pod hasłem: „Cały Ten Jazz”, usłyszymy Woodkid Project oraz Milo Kurtisa wraz z orkiestrą NAXOS. Po części koncertowej obejrzymy dokumentalny film o charyzmatycnzym muzyku - Nicku Cave’ie - „20 000 dni na ziemi". W sobotę wysłuchamy benefisu Janusza Mackiewicza, jednego z najlepszych kontrabasistów i gitarzystów basowych w Polsce. Jazzman wystąpi w towarzystwie znakomitych artystów: Zbigniewa Namysłowskiego, Grzegorza Nagórskiego i Macieja Sikały. Początek o godz. 19. Wcześniej, bo o godz. 12, odbędzie się koncert pt. Jazz dla dzieci, w wykonaniu Małgorzaty Szmudy z zespołem.

W niedzielę, 27 sierpnia, Gdańskie Noce Jazsowe zakończy Projekt "Fantazja Polska” - Włodzimierz Nahorny Sekstet.

Bilety: 5 zł, koncert dziecięcy jest bezpłatny. Można je kupić tylko przed koncertami w Teatrze Leśnym. Nie ma rezerwacji miejsc. 
Teatr Leśny, ul. Jaśkowa Dolina 45, Gdańsk Wrzeszcz
Wydarzenie organizuje Winda GAK wraz ze Stacją Orunia GAK w ramach 50-lecia Gdańskiego Archipelagu Kultury.

Do kina zawsze wpaść warto

W kinie studyjnym Klubu Żak zobaczymy niezwykły dokument - jeszcze tylko w piątek o godz. 20 - “Ostatni w Aleppo” w reż. Ferasa Fayyada. Film był wielokrotnie nagradzany. M.in.: Nagrodą Millennium za Najlepszy film dokumentalny na Docs Against Gravity Film Festival 2017 i w Sundance 2017 – Główną Nagrodą Jury za Najlepszy zagraniczny film dokumentalny.

Film opowiada o ochotniczych "białych hełmach", organizacji pomagającej syryjskim cywilom w Aleppo, ukazując perspektywę zwykłych ludzi: "białe hełmy" widzimy w chwilach heroizmu i codzienności, wśród rodziny i towarzyszy.

Podwójny kochanek w reż. F. Ozona

Później już nieco lżej: Catherine Deneuve i Catherine Frot w “Dwóch kobietach” (reż. Martin Provost) o godz. 18 udowodnią, że przyjaźń może połączyć kobiety w, na pozór, niesprzyjających okolicznościach: Claire, samotna matka przed pięćdziesiątką, wiedzie nudne, monotonne życie do czasu, aż odbierze telefon od ekscentrycznej Beatrice - kobiety, która kilka dekad temu była kochanką jej ojca. Są zupełnie różne, ale jednak wiele je łączy.

W weekend o godz. 21.15 kolejna francuska “perełka” - “Podwójny kochanek” w reż. François Ozona. Reżyser znakomitego “Basenu” w stylu neo-noir, tym razem popełnił film fatalny i mroczny. “Podwójny kochanek” to thriller erotyczny, a właściwie żonglerka gatunkami.

Michał Walkiewicz, w portalu filmweb.pl, pisze o nim tak: “Wnętrza wytworne, ale kiczowate. Dusze piękne, ale mroczne. Problemy złożone, lecz z innego świata. No i sam film: arcydzieło, tyle że kampu. Oto “Podwójny kochanek” w pigułce, jeden z najlepszych złych filmów w dorobku François Ozona.”

TV

Światowa stolica bursztynu