Chciałeś rozmawiać o imigrantach? Teraz już możesz!

Warsztaty w Europejskim Centrum Solidarności są szansą na lepsze zrozumienie miejskiego Modelu Integracji i dyskusję z władzami miasta o imigrantach. Czekali na to zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy integracji imigrantów w Gdańsku oraz niezdecydowani. Start już w sobotę, 14 maja, o godz. 10.
11.05.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Imigranci już w Gdańsku są! Jak im pomożemy?

Imigranci w Gdańsku (jest ich około 15 tysięcy) to głównie ludzie zza wschodniej granicy: z Ukrainy, Białorusi, Rosji, ale też z innych krajów, w tym Bliskiego Wschodu. I pewnie będą przyjeżdżać nadal... tak, jak Polacy wyjeżdżają do Wielkiej Brytanii czy Niemiec w poszukiwaniu pracy, szczęścia, pokoju, wyższej jakości życia.

Gdańsk jest miastem otwartym i nie chce zostawić imigrantów samym sobie. Władze wierzą też, że imigranci będą dla nas pożyteczni: już teraz brakuje w Gdańsku rąk do pracy na budowach, w stoczniach, w międzynarodowych korporacjach (wciąż szukają m.in. księgowych i informatyków). Dlatego przygotowano Model Integracji Imigrantów, który odpowiada na szereg praktycznych pytań i kwestii dotyczących imigrantów (aktualnych i potencjalnych):

  • gdzie będą mieszkać?
  • gdzie będą się uczyć?
  • gdzie będą pracować?
  • gdzie będą się leczyć?
  • kto nauczy języka polskiego?
  • gdzie zarejestrują firmę?
  • jaki będą mieć dostęp do kultury?
  • na jaką pomoc społeczną będą mogli liczyć?
  • w jaki sposób będą się integrować i spotykać z Polakami?
  • jak miasto będzie sobie radzić z przypadkami przemocy, dyskryminacji, rasizmu oraz w innych sytuacjach kryzysowych?


Model Integracji Imigrantów przez rok przygotowywała grupa 150 osób: urzędników, nauczycieli, prawników, działaczy NGOs, samych imigrantów. Pracowali razem nad wspólnym dokumentem. Teraz ci ludzie chcą o swojej pracy opowiedzieć mieszkańcom miasta. Dlatego zapraszają do Europejskiego Centrum Solidarności (ECS) na warsztaty w sobotę, 14 maja. o godz. 10.
 

W Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek. Marta Siciarek (z prawej) i Czeczenka Khedi Alieva.

Sobotnie warsztaty zapoczątkują Marta Siciarek z Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek (CWII) i Piotr Olech z Urzędu Miasta. Następnie dwie imigrantki - Julia Szawłowskaja z Białorusi i Carolina Lopez z Kolumbii - opowiedzą o swoim życiu w Gdańsku. Zebrani poznają też historię fikcyjnego Igora - Ukraińca i jego ewentualne problemy z szukaniem pracy, mieszkania, służbą zdrowia, edukacją dla jego dzieci. Później będą już tylko dyskusje, debaty, rozmowy, czas na zadawanie pytań i praca w ośmiu grupach tematycznych, dotyczących właśnie najważniejszych dziedzin życia: od edukacji, przez służbę zdrowia po bezpieczeństwo i radzenie sobie z dyskryminacją.

Organizatorzy liczą na przybycie mieszkańców Gdańska. Chcą wytłumaczyć dlaczego, jak i dla kogo przygotowali Model Integracji Imigrantów. Liczą zarówno na zwolenników integracji, jak i przeciwników, ale przede wszystkim na ludzi niezdecydowanych. Bo przekonywaniu do idei nic tak nie służy, jak konstruktywna rozmowa.

Warsztaty odbędą się w sobotę, 14 maja, o godz. 10 w ECS i potrwają około trzech godzin. Wstęp wolny. Aby wziąć w nich udział, trzeba się zarejestrować.

Kolejne warsztaty odbędą się 4 czerwca w CSW Łaźnia w Nowym Porcie. Więcej: www.gdansk.pl/migracje



TV

Profilaktyka piersi w tramwaju w Dzień Kobiet