• Start
  • Wiadomości
  • Chcesz zadbać o bezdomne koty? Można postawić im domki, specjalnie przygotowane przez Miasto

Chcesz zadbać o bezdomne koty? Można postawić im domki, specjalnie przygotowane przez Miasto

Gdański magistrat od 2006 roku przekazuje mieszkańcom dwukondygnacyjne, ocieplone, czteropokojowe domy dla kotów. Domy, które są dostosowane do indywidualistycznego charakteru tych zwierząt: z oddzielnym wejściem do każdego z pomieszczeń. Przez ten czas rozdano już ponad 1100 domków dla kotów, a kolejnych 55 jest do wzięcia od 1 grudnia.
30.11.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

55 kocich domków czeka na odbiór

- Pomimo przekazania mieszkańcom już ponad 1100 domków, zainteresowanie akcją nie maleje i otrzymujemy bardzo dużo wniosków w sprawie udzielenia pomocy zwierzętom w okresie zimowym - mówi koordynator projektu Marcin Tryksza z Wydziału Środowiska UMG. - Tym razem kupiliśmy czterdzieści dużych domków (dla czterech kotów) i piętnaście małych (dla dwóch kotów).

Domki zostały przywiezione na plac Gdańskich Melioracji przy ul. Łąkowej 35/38, skąd będą wydawane od środy 1 grudnia.

Kto może otrzymać domek?

Gdańsk od 2006 roku oferuje kotom domy “szyte na miarę”, czyli własny kąt na wyłączność (jedno pomieszczenie dla jednego kota) i odrębne wejście do każdego z pomieszczeń. Projekt kociego domu jest owocem konsultacji pracowników magistratu z miłośnikami i znawcami kociej natury oraz z Powiatowym Inspektorem Weterynarii.

Kocie schronienia przekazywane są spółdzielniom i wspólnotom mieszkaniowym, które lokują je w sąsiedztwie swoich domów. Aby zgłosić chęć otrzymania domku, należy skontaktować się z Wydziałem Środowiska – z Marcinem Trykszą, pod numerem telefonu 58 323 68 85 w godzinach pracy urzędu. Są jeszcze niezajęte domki!

Warunkiem przyznania budki jest zgoda administratora na jej ustawienie oraz zobowiązanie do utrzymania porządku oraz czystości w jej otoczeniu. Budki będą wydawane za pośrednictwem Gdańskich Melioracji (kontakt pod nr tel. 602 507 810), czekają na wspomnianym powyżej placu przy ul. Łąkowej.

Karma i możliwość sterylizacji

Wszyscy nowi posiadacze domków otrzymają wraz z nimi legitymacje Społecznych Opiekunów Bezdomnych Kotów, a także karmę na okres zimowy i możliwość bezpłatnej sterylizacji lub kastracji kotów będących pod ich opieką.

Wszystkie domki wymoszczone są sianem. W komplecie: karma na zimę

Domki będą policzone

W związku z dynamicznym rozwojem programu, Wydział Środowiska zlecił inwentaryzację kocich budek na terenie miasta. Domki mają zostać oznakowane i ponumerowane, a ich pozycje naniesione na mapę. Pozwoli to poprawić zarządzanie programem, estetykę otoczenia osiedli oraz przede wszystkim oszacować przybliżoną liczbę zwierząt na terenie miasta.

- Dotychczas w terenie odnaleziono i skatalogowano blisko 600 budek, czyli ponad połowę spośród domków, które zostały wydane mieszkańcom – podkreśla Marcin Tryksza. – Do pozostałych budek będziemy systematycznie docierać i je oznakowywać. Rok 2016 to jubileuszowy rok, w którym obchodzimy 10-lecie gdańskiego programu pomocy bezdomnym kotom, dlatego najważniejsze dane dotyczące lokalizacji domków wraz z mapą chcemy wkrótce zaprezentować mieszkańcom Gdańska.

TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska