• Start
  • Wiadomości
  • Chcesz wiedzieć, co jada Twoja sąsiadka? Napisz i wygraj Sąsiedzką Książkę Kucharską [KONKURS]

Chcesz wiedzieć, co jada Twoja sąsiadka? Napisz i wygraj Sąsiedzką Książkę Kucharską [KONKURS]

Jeszcze tylko do piątku, 30 czerwca, można zgłaszać się do 9. edycji Gdańskich Dni Sąsiadów. Wydarzeniu znów towarzyszy „Sąsiedzka Książka Kucharska” z oryginalnymi, domowymi przepisami na potrawy goszczące na stołach uczestników projektu. Mamy dla Was pięć egzemplarzy książki do wygrania w konkursie!
26.06.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Instytut Kultury Miejskiej po raz drugi wydał Sąsiedzką Książkę Kucharską

- W tegorocznym wydawnictwie znajdziemy więcej przepisów niż w ubiegłym roku - mówi Anna Urbańczyk z Instytutu Kultury Miejskiej, koordynatorka Gdańskich Dni Sąsiadów, współodpowiedzialna za redakcję „Sąsiedzkiej Książki Kucharskiej”. - Mam wrażenie, że mieszkańcy nam zaufali po tym, jak wyszła pierwsza książka. Bez żadnego namawiania zgłoszono nam 126 przepisów. Te przepisy są też bardziej kreatywne. Jako redaktorki miałyśmy dużo sporów, takich pozytywnych, na jakie kategorie podzielić przepisy, bo przyszły do nas np. psie ciasteczka, które mogą jeść też ludzie.

Jak zdradza, domowe psie ciasteczka, które zasmakują czworonogom, ale także ich właścicielom, trafiły do deserów obok innych ciekawych przepisów, jak czy „Drożdżowe dla leniwych”, ciasto karmelowe z porzeczkami czy babka kokosowa.

- Przepisy są bardzo zróżnicowane. Widać, że są autentyczne, autorzy „odziedziczyli” je z dziada, pradziada i prababki, i przez lata dobierano smak - tłumaczy Urbańczyk. - Bardzo dużo pojawiło się także osobistych historii towarzyszących przepisom - na przykład Pan Zygmunt Kasowski z Wyspy Sobieszewskiej, który w przepisie mówi, o tym że jest kresowiakiem, prezydent Paweł Adamowicz, który mówi w przepisie o swoim pseudonimie, który został mu publicznie nadany, czy Ola Perzyńska, która jest trójmiejską malarką, pisarką i poetką, i opowiada w książce bardzo piękne wspomnienia o swojej babci.

Oprócz przepisów, w książce znalazły się zdjęcia osób zgłaszających przepisy autorstwa Lucyny Kolendo. Historie przepisów, anegdotki im towarzyszące i rozmowy, sprawiły że - na przekór typowym książkom kucharskim - redaktorki postanowiły sfotografować nie potrawy, lecz tworzące je osoby. - Tak naprawdę to oni są najważniejsi, a nie przepisy - podkreśla Urbańczyk.

Książka została wydana dzięki wsparciu Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej.

UWAGA! Mamy dla Was pięć egzemplarzy „Sąsiedzkiej Książki Kucharskiej”! Aby ją otrzymać, należy odpowiedzieć na pytanie:


Który raz Instytut Kultury Miejskiej wydał „Sąsiedzką Książkę Kucharską”?

Książkę dostanie osoba, która jako pierwsza prześle do nas e-mail z imieniem i nazwiskiem, numerem telefonu oraz prawidłową odpowiedzią. Odpowiedzi prosimy przesyłać drogą elektroniczną na adres: portal@gdansk.pl z tytułem maila: Sąsiedzka Książka Kucharska. Na Państwa odpowiedzi czekamy do środy 28 czerwca 2017 r. godz. 15. Zwycięzcy zostaną powiadomieni drogą mailową lub telefoniczną o wygranej i sposobie odebrania nagrody.

Regulamin:

Organizatorem konkursu „Sąsiedzka Książka Kucharska” jest portal www.gdansk.pl oraz Instytut Kultury Miejskiej.
Konkurs rozpoczyna się z chwilą ogłoszenia na stronie www.gdansk.pl i trwa do czasu rozstrzygnięcia.
Data trwania konkursu jest ustalana niezależnie dla każdego konkursu i jest podana przy opisie konkursu. Przy czym dzień zakończenia konkursu jest dniem podania zwycięzcy konkursu.
Uczestnictwo w konkursie jest dobrowolne. Do konkursu można przystąpić w każdym momencie jego trwania.
Udział w konkursie polega na poprawnej odpowiedzi na pytanie konkursowe oraz wysłanie jej drogą elektroniczną na adres portal@gdansk.pl.
Zwycięzcą konkursu zostaje osoba, której e-mail trafi na adres elektroniczny organizatora w jak najszybszym czasie.
Nagrodą w konkursie jest jeden egzemplarz „Sąsiedzkiej Książki Kucharskiej”.
Ogłoszenie wyników następuje po rozstrzygnięciu konkursu.
Zwycięzca zostanie powiadomiony o wygranej na wskazany adres e-mail lub numer telefonu.
Zwycięzca zobowiązany jest wysłać na adres organizatora portal@gdansk.pl potwierdzenie otrzymania informacji o przyznanej nagrodzie.
W przypadku braku kontaktu ze zwycięzcą lub stwierdzenia nieprawidłowości podczas weryfikacji ogłoszona zostanie osoba, która zajęła kolejne miejsce w konkursie.
Udział w konkursie jest równoznaczny z wyrażeniem przez osoby uczestniczące zgody na przetwarzanie przez organizatora ich danych osobowych na potrzeby konkursu.


Książka towarzyszy Gdańskim Dniom Sąsiadów, które odbywają się już po raz 9. Projekt rozpoczął się 26 maja i zakończy 30 czerwca 2017 r. Rejestracja trwa - wystarczy wejść na stronę www.dnisasiadow.gdansk.pl i wysłać zgłoszenie.

W ubiegłym roku padł rekord ilości zrealizowanych spotkań sąsiedzkich - 221. Wzięło w nich udział ponad 25 tys. osób. W tym roku do organizatorów napłynęły 174 zgłoszenia na prawie 15 tys. osób. Ponieważ rejestracja nadal trwa, nie jest to ostateczna liczba. Ale nawet gdyby nie udało się pobić ubiegłorocznego rekordu, nic się nie stanie, bo jak tłumaczy Anna Urbańczyk, nie o rekordy tu chodzi.

- Nie lubię mówić o tym, jako o rekordzie, bo zależy nam przede wszystkim na wymiarze społecznym, a więc na jakości, a nie na ilości - tłumaczy. - W tym roku widzę nowy trend, polegający na tym, że jest więcej spotkań oddolnych, kameralnych, faktycznie sąsiedzkich, a nie dużych festynów. To nas bardzo cieszy.

Organizatorzy Gdańskich Dni Sąsiadów: Miasto Gdańsk, Instytut Kultury Miejskiej, Fundacja Gdańska, Fundacja Wspólnota Gdańska. Partner Gdańskich Dni Sąsiadów: Spółka miejska GIWK, EDF.

Czytaj więcej: Dołącz do grona aktywnych sąsiadów i sąsiadek! Do 30 czerwca trwają Gdańskie Dni Sąsiadów

TV

Kaszubi – tożsamość obroniona. Rozmowa z prof. Cezarym Obrachtem-Prondzyńskim