• Start
  • Wiadomości
  • Chcesz nauczyć się malować murale? Przyjdź na warsztaty do ASP

Chcesz nauczyć się malować murale? Przyjdź na warsztaty do ASP

Na wiosnę, plac od strony SKM Zaspa zmieni się w przestrzeń działań artystycznych. Jeśli chcesz wziąć udział w aranżacji tego miejsca, przyjdź na bezpłatne warsztaty do ASP - w sobotę, 4 marca.
02.03.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Mural w Gandawie (2015 rok). W jego tworzeniu brali udział adepci Gdańskiej Szkoły Muralu

Na TripAdvisor, jednej z największych stron turystycznych na świecie, internauci piszą: „świetna galeria, w której płótnem są szczyty bloków z wielkiej płyty”, „wielka plenerowa wystawa malowideł na ścianach”, „muzeum za free w środku blokowiska”. O czym mowa? Oczywiście o Zaspie i jej muralach. To, że szare ściany bloków zamieniły się w ogromne obrazy zawdzięczamy ośmiu edycjom Festiwalu Monumental Art, który zapraszał do udziału malarzy wielkoformatowych z całego świata.

Festiwal zakończono w ubiegłym roku, a wspierała go działaniami Gdańska Szkoła Muralu, która wciąż nie odkłada spray'ów i organizuje warsztaty dla wszystkich zainteresowanych tym rodzajem aktywności w sztuce.

Mural w Gandawie powstał jako hołd dla francuskiego artysty Jeana Cocteau. Namalowano go na ścianie klubu noszącego jego imię


Wystarczy przyjść w sobotę, 4 marca 2017, o godz. 14 do audytorium Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (ul. Targ Węglowy 6). To dzień rozpoczęcia pięciodniowych spotkań warsztatowych, podczas których uczestnicy i uczestniczki zapoznają się z technologią pracy w przestrzeni miejskiej, tajnikami projektowania oraz przygotowywania projektów. Nie trzeba być zawodowym artystą, by w nich uczestniczyć. Trzeba tylko chcieć.

- Warsztaty przeznaczone są dla każdego – mówi Marta Bednarska z Instytutu Kultury Miejskiej współpracującego z artystami. - Nie trzeba być studentem czy absolwentem ASP albo Politechniki Gdańskiej, by wziąć w nich udział. I co ważne, można się przyłączyć na każdym etapie działań.

Warsztaty zakończą plenery, na których uczestnicy zrealizują swoje prace.

- Pierwsza wspólna realizacja odbędzie się bardzo szybko - zapewnia prof. Jacek Zdybel z ASP (współprowadzący Gdańską Szkołę Muralu wraz dr Rafałem Roskowińskim, pionierem sztuki murales w Polsce). - Razem z Inicjatywą Miasto planujemy zaaranżować plac od strony SKM Zaspa, przed otwieraną wiosną, Galerią Wnętrz City Meble. By przygotować się do pracy, uczestnicy i uczestniczki warsztatów poznają najpierw techniki malowania obrazu 3D na płaszczyźnie, aplikowania różnego rodzaju farb: akrylowych, krzemianowych czy chlorokauczowych. Będziemy też uczyć się, jak poprawnie używać sprayu, jak przygotowywać szablony i pracować z nimi na ścianie.

Mural we wsi Wizna w woj. podlaskiem powstał w 2016 r. - na pamiątkę słynnej bitwy we wrześniu 1939 r., gdy garstka polskich żołnierzy stawiła zacięty opór przeważającym siłom niemieckim


Adepci Gdańskiej Szkoły Muralu malowali już murale na Zaspie, we Wrzeszczu, w Mokrej Wsi, Wiznie, w Bukareszcie, Kiszyniowie i Gandawie. Asystowali też przy tworzeniu murali podczas Festiwalu Malarstwa Monumentalnego Monumental Art. GSM wykonała również prace dla LPP - właściciela marek m.in. CROPP i Reserved.

Udział w warsztatach jest bezpłatny i dobrowolny. Można przyłączyć się do grupy na każdym etapie projektu.

TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór