• Start
  • Wiadomości
  • CIEKAWE: Skąd jest kranówka, którą masz w domu? Ile ujęć wody pitnej posiada aktualnie Gdańsk?

CIEKAWE: Skąd jest kranówka, którą masz w domu? Ile ujęć wody pitnej posiada aktualnie Gdańsk?

Nawet 76 procent wody, która dociera do kranów w gdańskich domach to świetnej jakości woda z ujęć głębinowych. Reszta pochodzi z ujęcia drenażowego w Pręgowie i powierzchniowego ujęcia wody w Straszynie. To dlatego Saur Neptun Gdańsk systematycznie przekonuje gdańszczan, że śmiało mogą pić nawet nieprzegotowaną kranówkę.
02.01.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Co roku w sierpniu pod Fontanną Neptuna odbywa się akcja promocyjna Pij Wodę z Kranu. Przechodnie częstowani są taką samą kranówką, jaka dociera do naszych domów

Woda, która dociera do naszych domów znajduje się przede wszystkim w podziemnych warstwach czwartorzędowych, trzeciorzędowych i kredowych, które liczą sobie od... przeszło 100 mln lat do 1,8 mln lat.

- W 2010 roku Uniwersytet Warszawski przeprowadził badania wód głębinowych w kraju - mówi Magdalena Rusakiewicz, rzeczniczka Saur Neptun Gdańsk. - Okazało się, że nasze, gdańskie zasoby należą do najlepszych w Polsce, naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego wyróżnili je aż w trzech parametrach. Od tego czasu nasza firma namawia gdańszczan, by pili kranówkę, ponieważ jakością przewyższa ona niejedną markę wody butelkowanej, sprzedawanej w sklepach. Saur Neptun Gdańsk regularnie prowadzi badania, z których wynika, że w naszym mieście dysponujemy wodą średnio twardą, w której jest dobra zawartość magnezu, wapnia, sodu i potasu.

Raport przygotowany przez naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego do przeczytania - TUTAJ

Gdański system wodociągowy ma osiem podstawowych ujęć wody plus dwa lokalne i dwa rezerwowe. Te ostatnie - Krakowiec i Świbno - są używane w przypadku awarii układu podstawowego. 

Ujęcie wody, jak tłumaczy Anna Nawała z Gdańskiej Infrastruktury Wodno-Kanalizacyjnej (GIWK) to obszar, na którym w warstwie wodonośnej znajdują się pokłady wody zdatnej do picia. Podstawowym urządzeniem ujęcia wód podziemnych jest pompa, a podstawowym obiektem - studnia. Elementy te umożliwiają dotarcie do warstw wodonośnych i wydobycie znajdującej się tam wody na powierzchnię.

Osiem podstawowych ujęć wody, połączonych z wodociągiem centralnym, to: Straszyn, Lipce, Czarny Dwór, Zaspa Wodna, Dolina Radości, Pręgowo, Zakoniczyn i Osowa. 

Dwa ujęcia lokalne to: Oczyszczalnia Wschód i Smęgorzyno. Takie lokalne ujęcie nie jest wpięte do centralnej magistrali wodociągowej. Może uczestniczyć  w zaopatrzeniu wyłącznie mieszkańców niewielkiego obszaru miasta.

Ujęcie wody pitnej Czarny Dwór. Białe kopuły to studnie ujęcia wody. W obrębie ujęcia wody Czarny Dwór takich skrzynek jest około 40

Po co nam ujęcia rezerwowe: Krakowiec i Świbno? Anna Nawała z GIWK tłumaczy, że ujęcia wody pitnej Świbno i Krakowiec są wykorzystywane zwłaszcza w przypadkach awarii układu magistralnego, dostarczającego wodę z ujęcia podstawowego Lipce w rejony Wyspy Sobieszewskiej oraz Stogów i Przeróbki.

Jak działają ujęcia rezerwowe? Studnie rezerwowe zaczynają tłoczyć wodę w miejsca, które z powodu awarii są jej pozbawione, lub gdzie występują znaczne spadki ciśnienia wody. Anna Nawała wyjaśnia: - Sytuację można porównać do podłączenia awaryjnego agregatu prądotwórczego, w miejscach, w których nastąpiła awaria prądu z miejskiej sieci elektroenergetycznej.

TV

Trzeci mikrolas w Gdańsku. Wspólne sadzenie w Pieckach - Migowie